Nowy lider światowej farmacji

Nasze Zdrowie XI
Dodatek promocyjno-reklamowy do „RZECZPOSPOLITEJ„.
30 marca 2007 r.

Nowy lider światowej farmacji

W październiku 2006 r. PLIVA połączyła się z Barr Pharmaceuticals Inc. tworząc trzecią co do wielkości firmę farmaceutyczną na świecie wśród producentów leków generycznych.

W wyniku połączenia powstało przedsiębiorstwo o łącznych przychodach przekraczających 2,4 miliarda dolarów. Nowa firma jest obecna w ponad 30 krajach i zatrudnia około 8000 osób. Połączona spółka dysponuje ponad 120 lekami generycznymi i 25 markowymi w USA oraz ponad 550 w Europie Zachodniej i Wschodniej. Tak duży potencjał pozwala na znaczne przyspieszenie rozwoju firmy i wzmocnienie pozycji na światowych rynkach.

PLIVA

powstała w 1921 r., jest jedną z największych firm farmaceutycznych w Europie Środkowo-Wschodniej, z siedzibą w Zagrzebiu w Chorwacji. Firma oferuje ponad 550 produktów, które dostępne są na najważniejszych rynkach w Chorwacji, Polsce, Rosji, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Produkty firmy obejmują: różne dawki leków w formie tabletek, kapsułek, iniekcji oraz kremów i maści, farmaceutyki sprzedawane bez recepty, cytostatyki oraz substancje czynne. PLIVA staje się również ważnym uczestnikiem rynku generycznych biofarmaceutyków. W Polsce PLIVA jest drugim co do wysokości poniesionych nakładów inwestorem w przemysł farmaceutyczny i jednym z największych producentów leków odtwórczych najwyższej jakości, którą potwierdzają między innymi prestiżowe certyfikaty jakości europejskiej MHRA i amerykańskiej FDA. Obecnie PLIVA jest częścią globalnej grupy Barr Pharmaceuticals Inc. n

– Przy nakładach na działalność badawczo-rozwojową przekraczających łącznie 200 milionów dolarów rocznie, nowa firma będzie miała możliwość wprowadzania kolejnych produktów na wszystkich naszych kluczowych rynkach – ocenia Michał Nitka, wiceprezes Zarządu, dyrektor generalny PLIVY w Polsce.

PLIVA stała się częścią globalnej Grupy Barr, ale działalność będzie prowadzić pod własną, uznaną marką, jako europejski oddział koncernu. Nowo powstała spółka będzie kontynuować sprzedaż swoich produktów na rynkach Europy Wschodniej i Zachodniej, a w przyszłości uzyska także możliwość wprowadzenia na europejskie rynki wybranych produktów Barr, które dotąd dostępne są wyłącznie na rynku amerykańskim.

Priorytetowym celem działania, wynikającym z połączenia obu firm jest teraz pełna integracja przedsiębiorstw, tak aby w pełni i szybko wykorzystać zalety synergii oraz możliwości wynikające z potencjału nowej spółki. W tym celu powołano zespoły projektowe odpowiedzialne za integrację w poszczególnych obszarach działalności firmy. Pracują w nich przedstawiciele obu przedsiębiorstw, w tym także polscy pracownicy.

Wejście do Grupy Barr otwiera nowe perspektywy także przed PLIVĄ w Polsce. Barr zamierza bowiem kontynuować, a w przyszłości przyspieszyć planowaną wcześniej ekspansję PLIVY w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Barr Pharmaceuticals Inc.

powstał w 1970 r. Obecnie jest światową grupą farmaceutyczną działającą w 30 krajach świata. Zajmuje się rozwojem, produkcją i sprzedażą leków generycznych i markowych, biofarmaceutyków oraz substancji czynnych. W skład Grupy wchodzą: Barr Laboratories Inc., Duramed Pharmaceuticals Inc. i PLIVA. W portfelu produktów koncernu znajduje się 120 leków generycznych i 25 oryginalnych sprzedawanych na rynku amerykańskim i ponad 550 farmaceutyków sprzedawanych poza USA. n

– Dla Polski plany koncernu oznaczają wzmocnienie pozycji PLIVY jako drugiego największego inwestora na polskim rynku farmaceutycznym. Inwestycje, które Barr planuje w Polsce, obejmą między innymi zwiększenie mocy produkcyjnych form suchych leków, czyli tabletek i kapsułek w fabryce w Krakowie. Nie wyklucza się również, że produkcja niektórych leków połączonej firmy może zostać przeniesiona ze Stanów Zjednoczonych do zakładów w Europie, w tym do Krakowa – twierdzi Hrvoje Perković, prezes Zarządu, dyrektor zarządzający PLIVY w Polsce.

– Dzięki połączeniu z Barr, PLIVA w Polsce zyska, w perspektywie czasu, dostęp do nowego portfela leków generycznych i markowych, w tym biofarmaceutyków – dodaje Michał Nitka.

Pracownicy PLIVY stoją więc przed wielkim wyzwaniem, jakim jest połączenie obu firm w jeden organizm, co wkrótce zaowocuje dalszym dynamicznym rozwojem przedsiębiorstwa.

– Obecnie skupimy się na pracach zespołów projektowych, odpowiedzialnych za integrację obu firm, aby jak najszybciej zarówno nasi pracownicy, jak i pacjenci mogli odnieść korzyści, godne trzeciej, największej firmy generycznej na świecie – podsumowują obaj prezesi. n

www.pliva.pl