Odbudowa mocy Elektrowni Chorzów

ENERGIA XX – Prywatyzacja polskiej energetyki, cz. 3
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 299 (5464) 21 grudnia 1999 r.

Odbudowa mocy Elektrowni Chorzów
Biuro Studiów i Projektów Energetycznych „ENERGOPROJEKT-KATOWICE” SA

foto

Elektrownia Chorzów położona jest w centrum aglomeracji miejsko-przemysłowej, jaką jest Górnośląski Okręg Przemysłowy. Od początku swego istnienia, tj. od ponad 100 lat przeprowadzono w niej szereg wymian urządzeń i gruntownych modernizacji. Głównym powodem, dla którego Elektrownia Chorzów tak długo utrzymywała i nadal utrzymuje się na rynku energetycznym jest jej położenie w stosunku do odbiorców energii. Wieloletnie studia i analizy prowadzone przez Biuro Studiów i Projektów Energetycznych „ENERGOPROJEKT-KATOWICE” SA, a potwierdzone przez niezależne firmy zagraniczne, wykazały, iż Elektrownia Chorzów ma do obsłużenia stabilny i relatywnie duży rynek energetyczny, szczególnie w zakresie dostaw energii cieplnej.

Wyżej wymienione studia i analizy wykazały również, iż zarówno ze względów technicznych, jak i ekonomicznych dotychczasowe sposoby rekonstrukcji i przebudowy Elektrowni Chorzów zostały wyczerpane. Dalsze angażowanie środków finansowych w utrzymanie Elektrowni Chorzów na rynku energetycznym byłoby przedsięwzięciem nieefektywnym.

Jedynym racjonalnym sposobem jest odbudowa mocy Elektrowni Chorzów na działce do niej przyległej, polegająca na zainstalowaniu nowoczesnych jednostek energetycznych, które powinny być:

 

  • efektywne ekonomicznie;
  • ekologiczne;
  • niezawodne pod względem dostaw energii.

Tylko przy spełnieniu ww. kryteriów produkowana energia w odbudowanej Elektrowni Chorzów będzie mogła zachować konkurencyjność w stosunku do innych nośników energii lub do innych wytwórców energii.

Jednak, by przystąpić do odbudowy Elektrowni Chorzów, wytwarzającej relatywnie tanią, ekologicznie czystą energię, przy zagwarantowaniu wymogów bezpieczeństwa zasilania odbiorców, potrzebne są znaczne środki finansowe. Wobec nikłych własnych środków finansowych Elektrownia Chorzów utworzyła w 1991 roku Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością Elektrociepłownia Chorzów ELCHO. Oprócz Elektrowni Chorzów udziałowcami w Spółce ELCHO były firmy: Elektrim i RAFAKO oraz „ENERGOPROJEKT-KATOWICE” SA.

Pierwszym podstawowym zadaniem spółki było przygotowanie, optymalnego pod względem technicznym i ekonomicznym, Projektu odtworzenia mocy Elektrowni Chorzów.

„ENERGOPROJEKT-KATOWICE” SA przy aktywnym udziale specjalistów udziałowców spółki wykonał cały szereg analiz techniczno-ekonomicznych celem dostosowania projektu do potrzeb rynku oraz zapewnienia efektywności ekonomicznej.

Z analiz tych wynikało jednoznacznie, iż Projekt odtworzenia mocy Elektrowni Chorzów jest uzasadniony technicznie, a udziałowcom inwestującym w to przedsięwzięcie może zapewnić intratną lokatę kapitału.

Wspólnicy wykorzystując profesjonalne przygotowanie Elektrimu rozpoczęli rozmowy i konsultacje z bankami odnośnie możliwości pozyskania środków na realizację projektu. Rozmowy te pozwoliły na jednoznaczne określenie drogi postępowania. Projekt ubiegający się skutecznie o kredyty zagraniczne powinien posiadać:

 

  • status przedsiębiorstwa prywatnego,
  • uregulowaną kwestię własności terenu,
  • uzasadnioną efektywność ekonomiczną,
  • wspólnika – partnera zagranicznego o ustalonej renomie i wiarygodności.

Kryteria te zadecydowały o przyjęciu do grona wspólników Spółki ELCHO amerykańskiej firmy AES Transpower, która uznała przedstawiony projekt za poprawny. Wobec małej skuteczności działania firmy AES Transpower wspólnicy zdecydowali się na zmianę partnera zagranicznego. W 1997 roku większościowym udziałowcem Spółki ELCHO została amerykańska firma PSEG Global. Od tej pory w sposób zorganizowany, a także skuteczny Spółka ELCHO prowadziła działania mające na celu:

 

  • podpisanie długoterminowych kontraktów na sprzedaż energii elektrycznej i cieplnej;
  • kolejne dostosowania projektu do zmieniających się warunków rynkowych;
  • pozyskanie kredytów.

Pod koniec 1998 roku wynegocjowane i podpisane zostały kontrakty z PSE na sprzedaż energii elektrycznej oraz z PEC w Katowicach na sprzedaż energii cieplnej.

Z dużą satysfakcją trzeba podkreślić, iż podpisanie kontraktu na sprzedaż energii cieplnej odbyło się w obecności premiera Jerzego Buzka, wojewody śląskiego Marka Kępskiego oraz władz miasta Chorzowa.

W połowie bieżącego roku ogłoszony został przetarg na wybór kontraktora, który wybuduje „pod klucz” Elektrociepłownię ELCHO. W przetargu uczestniczą największe koncerny energetyczne. Według informacji uzyskanych z PSEG Global w najbliższym czasie dokonany zostanie wybór kontraktora.

Mocno zaawansowane są również prace przy zamknięciu finansowania budowy Elektrociepłowni ELCHO. Zbudowanie i uruchomienie Elektrociepłowni ELCHO w 2002 roku staje się zadaniem realnym i możliwym.

Pomyślny przebieg zdarzeń przy realizacji tego projektu napawa optymizmem i daje satysfakcję udziałowcom oraz firmom bezpośrednio i pośrednio uczestniczącym w tym przedsięwzięciu.

Jerzy Mierzejewski

Wypowiedź Andrzeja Gałażewskiego, I wicewojewody śląskiego

Jestem, tak jak wiceprezydent Chorzowa, absolwentem Wydziału Mechaniczno-Energetycznego Politechniki Śląskiej i przez kilka lat zajmowałem się projektowaniem elektrociepłowni. Dlatego cieszy mnie nowa i nowoczesna inwestycja z tej dziedziny ulokowana na Śląsku. Lokalizacja takiego zakładu w środku aglomeracji katowickiej musi iść w parze ze spełnieniem najwyższych standardów z dziedziny ochrony środowiska.

Wojewoda jest odpowiedzialny za dopuszczenie do realizacji inwestycji, przy zwróceniu szczególnej uwagi na oddziaływanie instalacji i składowisk na stan środowiska.

Przypuszczam, że w chorzowskiej elektrociepłowni nie będzie z tym żadnych problemów zarówno w fazie inwestycyjnej, jak i podczas eksploatacji.

Wypowiedź Franciszka Prajsa, wiceprezydenta miasta Chorzowa

Z wykształcenia jestem energetykiem. Długi czas pracowałem w śląskich firmach energetycznych. Jako wiceprezydent miasta Chorzowa jestem odpowiedzialny za rozwój miejskiej infrastruktury technicznej. Od samego początku podejmowałem i wspierałem wszelkie działania mające na celu zbudowanie w Chorzowie obiektu energetycznego, który wytwarzałby tanią i ekologicznie przyjazną energię.

Z pomyślnego przebiegu zdarzeń przy realizacji Projektu Elektrociepłowni ELCHO mam podwójną satysfakcję, tj. osobistą jako energetyk oraz jako wiceprezydent miasta Chorzowa.

Zgodnie z zapisami prawa energetycznego do zadań miasta należy m.in. planowanie i organizacja zaopatrzenia w ciepło i energię elektryczną. Budowa nowoczesnej Elektrociepłowni ELCHO pozwoli miastu na:

 

  • prowadzenie właściwej polityki energetycznej na obszarze miasta,
  • ograniczenia emisji substancji szkodliwych,
  • zatrudnienie lokalnych firm oraz mieszkańców.

Miasto we współpracy z PEC w Katowicach podjęło decyzję o budowie magistrali tzw. zachodniej. Podjęcie takiej decyzji uzależnione było od tego, czy Projekt odbudowy mocy Elektrowni Chorzów będzie realizowany. Budowa magistrali w sposób istotny powiększy rynek energii cieplnej przynależny do Elektrociepłowni ELCHO.

Korzyści z tego będą obopólne. Miasto może zlikwidować dużą liczbę źródeł ciepła o niskiej sprawności oraz dużej uciążliwości dla środowiska, natomiast projekt ELCHO może poprawić swoją efektywność ekonomiczną.

Wypowiedź Piotra Pecki, prezesa Zarządu Elektrowni Chorzów S.A.

Przyjmując stanowisko prezesa zastanawiałem się, co w mojej działalności może być porażką, a co sukcesem. Odpowiedź odnośnie sukcesu była jedna. Sukces to – doprowadzenie do pomyślnej realizacji Projektu odbudowy mocy Elektrowni Chorzów, tak by obiekt ten był obecny na rynku energetycznym przez następne 50 lat. Aktualny poziom technologiczny oraz stan techniczny Elektrowni Chorzów bez odbudowy praktycznie po roku 2003-2005 eliminowałby ją z rynku energetycznego, a wysoko wykwalifikowana załoga straciłaby miejsce pracy. Taką świadomość posiadała także przeważająca część załogi, w tym kadra techniczna. Chcę wyraźnie podkreślić, że realizacji tego projektu nigdy nie traktowałem w kategoriach prywatnego sukcesu. Jest to bowiem szeroko pojmowany interes społeczności całego regionu.

Wdrożenie tego projektu było aktywnie i skutecznie wspomagane przez wojewodę śląskiego, Marka Kępskiego i Zarząd miasta Chorzowa.

Na zakończenie chcę powiedzieć, iż obecnie nie widzę żadnych przeciwwskazań ani zagrożeń, które by mogły uniemożliwić pomyślne zakończenie odbudowy mocy Elektrowni Chorzów przez Spółkę ELCHO.

logo

Biuro Studiów i Projektów Energetycznych „ENERGOPROJEKT-KATOWICE” SA
40-159 Katowice, ul. Jesionowa 15
tel. (032) 2089500, fax (032) 598820
e-mail: [email protected]