ŁĄCZNOŚĆ IV
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 240 (5405) 13 października 1999 r.
Operator nowoczesnych sieci transmisji danych
Centrum Systemów Teleinformatycznych Telekomunikacji Polskiej S.A.
Rozwój technik telekomunikacyjnych to jeden z filarów postępu cywilizacyjnego. Sprawna łączność i transmisja danych stają się niezbędnymi czynnikami gwarantującymi rozwój firm i odniesienie sukcesu w biznesie.
Transmisja danych przez wszystkie dostępne media powoduje błyskawiczny przepływ informacji i niespotykaną wcześniej ich dostępność. W najbliższej przyszłości powszechne stanie się komunikowanie za pomocą usług sieciowych, również z urzędami, administracją państwową i bankami. Centrum Systemów Teleinformatycznych Telekomunikacji Polskiej S.A. jest operatorem nowoczesnych sieci transmisji danych, zaliczanych do najbardziej funkcjonalnych w Europie, których zaletami są zarówno nowoczesność, jak i rozbudowana struktura sieci.
POLPAK-T
Najnowszym osiągnięciem Telekomunikacji Polskiej S.A. jest stworzenie i administrowanie infrastrukturą informatyczną w oparciu o szybką szkieletową sieć transmisji danych POLPAK-T w technologii Frame Relay/ATM. Podstawowe usługi świadczone w tej sieci, to udostępnianie stałych kanałów wirtualnych PVC (Permanent Virtual Circuit) oraz wirtualnych sieci prywatnych VPN (Virtual Private Network). Powszechnie dostępną usługą bazującą na strukturze sieci POLPAK-T jest również dostęp do Internetu.
Sieć POLPAK-T powstała z myślą o potrzebach jednostek gospodarczych wymagających szybkiej, taniej i efektywnej transmisji danych. Wykorzystywać mogą ją zwłaszcza średnie i duże firmy posiadające oddziały w większych miastach Polski, a więc banki, firmy ubezpieczeniowe, motoryzacyjne, telekomunikacyjne, informatyczne, handlowe, przemysłowe oraz uczelnie, szpitale i administracja państwowa.
Oficjalne uruchomienie sieci nastąpiło w końcu marca 1996 roku. Aktualnie sieć została znacznie rozbudowana. Całkowita liczba portów abonenckich dostępnych w sieci POLPAK-T i sieciach MAN na początku 1999 roku wynosiła ponad 6000. Porty te mogą pracować z prędkością transmisji od 64 kb/s do 2048 kb/s.
Obecnie sieć bazuje na protokole Frame Relay/ATM; docelowo będzie ona rozbudowana w kierunku transmisji w trybie ATM z prędkością 155 Mb/s. Miedzy Warszawą, Krakowem, Rzeszowem a Lublinem, uruchomiony jest szkielet sieci ATM oparty na strumieniu STM1 (155 Mb/s). Miedzy Bydgoszczą, Gdańskiem, Łodzią, Katowicami, Krakowem, Olsztynem, Poznaniem, Warszawą i Wrocławiem pracuje szkielet sieci ATM oparty na strumieniu E3 (34 Mb/s). Jest to jedyna w Europie w pełni zrealizowana ogólnokrajowa sieć ATM. Połączenia międzywęzłowe tej sieci są oparte na technologii Cell Relay. POLPAK-T umożliwia również transmisję do światowych sieci Frame Relay i ATM. Pozwala to na zestawienie łączy wirtualnych (PVC) o globalnym zasiągu do około 220 krajów i regionów świata. Ma to znaczący wpływ nie tylko na rozwój teleinformatyki w Polsce, ale i na zwiększenie atrakcyjności naszego kraju, jako miejsca przyszłych inwestycji.
TP Net – dostęp do sieci Internet
Zasadniczym przełomem dla rozwoju Internetu w Polsce był moment uruchomienia przez Centrum Systemów Teleinformatycznych Telekomunikacji Polskiej S.A. komutowanego dostępu do sieci. Usługa ta jest realizowana jest poprzez łącza telefoniczne PSTN z wykorzystaniem jednolitego na terenie całego kraju numeru telefonicznego: 0 20 21 22. Centrale telefoniczne po wybraniu tego numeru kierują wywołanie do odpowiedniego węzła sieci POLPAK-T. Liczba modemów dostępowych wzrosła w przeciągu ostatnich lat z 1992 szt. w roku 1997 do ok. 10 000 w chwili obecnej. Taka liczba portów dostępowych pozwala na upowszechnienie dostępu do światowej sieci Internet. Odbywa się on według protokołu PPP (Point-to-Point Protocol), używanego w połączeniach modemowych, za pomocą linii telefonicznych. Dziennie około 100 000 amatorów surfowania przebywa w sieci przeciętnie około 12 minut. Jest to czas wystarczający, aby odebrać pocztę czy też skierować się do znanej i lubianej witryny WWW. Za połączenie z numerem 0 20 21 22 użytkownik płaci według obowiązującej w TP S.A. taryfy lokalnej.
Ponadto od 1998 roku na znacznym obszarze Polski możliwy jest dostęp do sieci Internet z sieci ISDN za pomocą nr tel. 0 20 24 22, również taryfikowanego według opłat za połączenie lokalne (02). Innym sposobem dostępu do Internetu oferowanym przez Centrum Systemów Teleinformatycznych, również w oparciu o łącza sieci Polpak-T, jest zestawienie linii dzierżawionej, realizowane na dwa sposoby:
Dostęp bezpośredni do sieci Internet z szybkością do 28,8 kb/s. Użytkownicy, pracujący na łączu bezpośrednim do sieci Internet z szybkością transmisji do 28,8 kb/s, są dołączani do sieci poprzez routery dostępowe z użyciem modemów V.34. Do każdego portu dostępowego routera jest dołączony modem, który następnie ma połączenie z modemem zainstalowanym u abonenta sieci. W przypadku łączy dzierżawionych CST TP S.A. przydziela pulę adresów IP (klasa C).
Dostęp bezpośredni do sieci Internet poprzez Frame Relay. Abonenci Frame Relay sieci POLPAK-T mogą mieć dodatkowo wykreowany dostęp do sieci Internet. W tym celu tworzony jest dodatkowy kanał PVC do najbliższego routera brzegowego z gwarantowaną przepustowością CIR. Gwarantowana jest tylko przepustowość do routera brzegowego.
Dostęp poprzez Frame Relay jest szczególnie korzystnym rozwiązaniem dla firm, będących już abonentami sieci POLPAK-T i dodatkowo chcących mieć dostęp do sieci Internet. W tym przypadku użytkownik płaci tylko za dodatkowy kanał PVC, nie ponosząc kosztów instalacyjnych.
Łącza ze światem
Krajowe zasoby sieci Internet TP S.A. są połączone ze światową siecią Internet dwoma łączami. Jednym o szybkości 40 Mb/s do USA i drugim o szybkości 5 Mb/s do europejskich zasobów internetowych. W kraju są zrealizowane połączenia do innych operatorów sieci Internet: NASK (155 Mb/s), ICM, ATM, KRAKMAN, POZMAN, TASK i wielu innych.
POLPAK
W roku 1992 oddana została do eksploatacji Publiczna sieć teleinformatyczna – POLPAK. Sieć była odpowiedzią TP S.A. na pojawiające się zapotrzebowania na usługi związane z transmisją danych. Obecnie sieć składa się z 53 węzłów i swoim zasięgiem obejmuje praktycznie cały kraj. Duża dostępność sieci Polpak pozwala z niej korzystać praktycznie każdemu użytkownikowi, który ma potrzebę przesyłania danych i nie musi utrzymywać stałej łączności, jedynie okresowo wysyłać dane np. z oddziałów do centrali firmy lub do klienta. W okresie stałego wzrostu informatyzacji firm, sieć Polpak najbardziej przydatna jest dla średnich i małych podmiotów gospodarczych.
Sieć POLPAK jest w pełni kompatybilna z międzynarodowymi standardami CCITT: X.25, X.28, X.29, X.32, X.75, Frame Relay. Dzieli dane (strumień informacji) na postać pakietów i przesyła je z maksymalną szybkością na porcie abonenckim do 2 Mbitów/sek (zwykle od 9 600 do 64 000 bitów/sek). Funkcje sieciowe zapewniają przesyłanie danych drogami zastępczymi (w przypadku awarii drogi podstawowej), zapewniając tym samym dużą bezawaryjność usługi. Dzięki tej sieci można z każdego punktu, do którego dochodzi łącze telekomunikacyjne, wysłać informacje do innego abonenta sieci POLPAK oraz do innych abonentów krajowych i zagranicznych sieci pakietowych.
POLKOM 400
Ze względu na obserwowane zapotrzebowanie na usługi teleinformatyczne, TP S.A. zdecydowała się na budowę i uruchomienie systemu obsługi wiadomości POLKOM 400.
Odbiorcami tej usługi są firmy i osoby prywatne, które potrzebują bezpiecznie przesłać informacje, posiadając pewność, że nie trafi ona w niepowołane ręce (nie gwarantuje tego poczta internetowa). W szczególności usługa przeznaczona jest dla banków, administracji państwowej, policji, urzędów celnych, wojska, firm spedycyjnych, firm mających do czynienia z problemem ochrony własności intelektualnej, np. wydawnictw, firm informatycznych itp.
System POLKOM 400, laureat Głównej Nagrody VII Międzynarodowych Targów Telekomunikacyjnych KOMTEL '1997, to nowoczesny i niezawodny publiczny system obsługi wiadomości. Złożony jest z trzech współpracujących ze sobą modułów:
- moduł obsługi wiadomości (X.400),
- moduł elektronicznego spisu abonentów (X.500),
- moduł wymiany dokumentów elektronicznych – EDI (X.435)
System POLKOM 400 może współpracować z innymi systemami pocztowymi na całym świecie. Standard ten, w odróżnieniu od innych standardów pocztowych (np. SMTP w sieci Internet), jest protokołem wyposażonym w mechanizmy bezpieczeństwa i automatycznego generowania potwierdzeń.
*
Wszelkie informacje o wszystkich usługach oferowanych przez Centrum Systemów Informatycznych TP S.A. znajdą państwo w Biurze Obsługi Klienta:
tel.: 629 19 98, 629 03 57, 629 27 14
wew. 110, 111, 112, 113, 114.
Infolinia: 0 800 120 811,
e-mail: [email protected]
ul. Wspólna 75/79, 00-687 Warszawa
Adres do korespondencji:
ul. Nowogrodzka 47a, 00-695 Warszawa