Oszczędzamy twoje ciepło i złotówki

Energia – Środowisko – Infrastruktura
Dodatek promocyjno-reklamowy do „RZECZPOSPOLITEJ”.
21 marca 2006 r.

Oszczędzamy twoje ciepło i złotówki

Rozmowa z Marią Dreger, Normy i Standardy Rockwool Polska Sp. z o.o.

Czy jest jakiś związek między polityką energetyczną a stanem środowiska naturalnego?

Polityka energetyczna ma ogromny wpływ na stan środowiska, bo wytwarzanie energii wciąż jeszcze najczęściej polega na spalaniu surowców energetycznych. Skutkiem jest systematyczne wyczerpywanie się istniejących zasobów paliw i problemy z odpadami, pozostałościami spalania i emisją zanieczyszczeń. Historia ostatnich lat: niekontrolowany wzrost cen paliw, niestabilność polityczna w regionach, gdzie są wydobywane i skąd są importowane, pokazały jednak, jaki jest sposób na racjonalne rozwiązywanie problemów energetycznych, przy jednoczesnym zapewnieniu maksymalnej ochrony środowiska.

Jakie są założenia polityki energetycznej krajów EU?

Zaspokojenie popytu na energię to nie tylko kwestia właściwej polityki dostaw. UE ma za mało możliwości, aby skupiać się wyłącznie na podaży energii, za to znacznie więcej, aby działać właśnie w obszarze zapotrzebowania. Co bardzo ważne, eksperci Komisji Europejskiej szacują, że już niedługo wyprodukowanie dodatkowego kilowata energii będzie o 50-400% droższe niż koszty jego oszczędzania.

Zaoszczędzona energia jest najtańszym paliwem – szóstym paliwem, obok ropy naftowej, gazu ziemnego, węgla, energii jądrowej i źródeł odnawialnych.

A gdzie najłatwiej i najtaniej można zaoszczędzić energię?

W Polsce, podobnie jak w innych krajach europejskich, najwięcej energii zużywają budynki. Przypada na nie około 40% całej wytwarzanej energii, więcej niż na transport i przemysł (oba te sektory po ca 30%), w tym ponad 80% na ogrzewanie. Na ogrzanie każdego metra kwadratowego powierzchni użytkowej zużywa się w Polsce średnio 2 razy więcej ciepła (energii) niż w krajach o podobnym klimacie.

Jak zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania budynków i co to daje?

Co bardzo ważne, zmniejszanie zużycia energii przez budynki, osiągane dzięki lepszym standardom izolacji cieplnej w nowych i termomodernizacji istniejących, oprócz poprawy bilansu energetycznego, przynosi dodatkowe korzyści:

  • ekonomiczne: wymierne oszczędności na kosztach ogrzewania budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej,
  • społeczne: poprawa standardu życia,
  • gospodarcze: tworzenie nowych miejsc pracy, aktywizacja gospodarcza małych i średnich przedsiębiorstw w remonty i termomodernizację,
  • środowiskowe: czystsze powietrze dzięki zmniejszeniu emisji, nieuchronnie towarzyszącym spalaniu, racjonalizacja i oszczędność wykorzystania własnych zasobów surowcowych, ochrona klimatu.

Jak w innych krajach traktuje się sprawy poprawy efektywności energetycznej?

Za granicą jest to już tak istotny element państwowej polityki energetycznej, że na ten cel przeznaczane są tam ogromne środki budżetowe. Na przykład Niemcy wydają na ten cel 1,5 mld EUR rocznie, uznając że pomoc państwa ułatwi wszystkim właścicielom i administratorom inwestowanie w oszczędzanie energii.

Ile energii można zaoszczędzić, lepiej ocieplając budynki i jakie są koszty dodatkowej izolacji cieplnej?

Niewielkie w stosunku do korzyści. Ocieplenie ścian i dachów to najefektywniejszy kosztowo środek oszczędzający energię. I co ważne, raz zastosowany, podczas budowy lub termomodernizacji, działa skutecznie przez kilkadziesiąt lat istnienia budynku. Każdy metr kwadratowy poddasza lub ściany ocieplonej efektywną izolacją cieplną z wełny mineralnej Rockwool w ciągu każdej zimy zatrzymuje ciepło, czyli oszczędza właśnie tyle energii. Dlatego tak ważne jest, aby budując, ocieplać raz, a dobrze. Podobnie – podczas remontów i modernizacji, warto wykonać ocieplenie nie tylko na dziś, ale na lata. Tym bardziej że koszt dodatkowej 10-centymetrowej izolacji cieplnej z wełny, pozwalającej na zmniejszenie strat ciepła przez każdy metr kwadratowy przeciętnej ściany lub dachu o ca 50 kWh/rocznie, wynosi tylko kilkanaście złotych i… zwraca się po kilku sezonach grzewczych. Później już tylko oszczędza: ciepło i złotówki.

A jaki jest wpływ izolacji cieplnej z wełny mineralnej Rockwool na środowisko?

Zestawienie wymiernych oszczędności na paliwie i środowiskowych, w postaci nie wyemitowanych zanieczyszczeń w skali jednego roku i w okresie kilkudziesięciu lat istnienia budynku, można przedstawić na przykładzie jednego, niewielkiego domu jednorodzinnego.

Ale to samo, w odpowiedniej skali, odnosi się do wszystkich budynków. W Polsce jest ich około 5 mln, a większość wciąż jeszcze czeka na właściwe ocieplenie.

Skąd wziąć pieniądze na docieplenie istniejących domów?

W unijnym budżecie na lata 2007-2013 po raz pierwszy pojawiła się możliwość wykorzystywania funduszy strukturalnych na termomodernizacje budynków. Polska może na tym skorzystać najbardziej, bo ma najwięcej budynków wymagających termomodernizacji. Również łatwiej będzie zapewnić krajowi bezpieczeństwo energetyczne, zużywając mniej energii, a oszczędniej gospodarując zasobami naszych surowców, pozostawimy ich więcej dla przyszłych pokoleń Polaków.

Dziękuję za rozmowę.

TW

Rockwool Polska Sp. z o.o.
66-131 Cigacice, ul. Kwiatowa 14
tel. (068) 38 50 250, fax (068) 38 57 711
www.rockwool.pl