Otwarcie przedstawicielstwa VNG – Verbundnetz Gas Aktiengesellschaft w Warszawie

Energia XXVII
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 141 (5914) 19 czerwca 2001 r.

Otwarcie przedstawicielstwa VNG – Verbundnetz Gas Aktiengesellschaft w Warszawie

Już od ponad 30 lat współpracują z sobą dzisiejsze przedsiębiorstwa PGNiG S.A. z Warszawy i VNG – Verbundnetz Gas Aktiengesellschaft z Lipska. Początkowo tylko w „małym ruchu przygranicznym”, w celu zapewnienia zaopatrzenia w gaz miejski miast Frankfurt/Słubice i Guben/Gubin – obecnie z zamiarem trwałego i sprawnego połączenia systemów gazu ziemnego obu krajów, wymiany know-how w dziedzinie techniki i gospodarki rynkowej, jak również we wspólnych projektach w sferze kultury i nauki.

Pierwsze kroki na tej drodze zostały już dokonane, a dalsze nastąpią.

VNG przywiązuje szczególne znaczenie do pogłębiania długoletniej współpracy z gazownictwem polskim. Dokumentuje to również fakt otwarcia przedstawicielstwa w Warszawie.

Stawiamy na obopólne sukcesy we współpracy polskiego i niemieckiego gazownictwa w nowym wspólnym domu europejskim.

Zarządzanie rynkiem gazowym

W Niemczech wschodnich VNG jest już od ponad 30 lat ważnym dostawcą gazu do zakładów dystrybucji publicznej.

Firma posiada wysokie kompetencje specjalistyczne, w warunkach konkurencji w sektorach elektroenergetyki i gazownictwa i po przejściu do gospodarki rynkowej stała się mocnym i sprawnie działającym przedsiębiorstwem niemieckiego przemysłu gazowniczego.

Jej zaangażowanie nastawione jest na zapewnienie wysokiego stopnia bezpieczeństwa dostaw gazu i ich efektywności oraz na szeroką gamę usług oferowanych klientom. „Aktywnie współtworzyć” to dewiza, którą kierujemy się w odniesieniu do nowego rynku energii.

VNG działa jako ponadregionalna spółka przesyłowa w nowych krajach związkowych RFN i w Berlinie. Jej głównym polem działania jest handel gazem ziemnym. W tym celu kupuje ona gaz ziemny od oferentów krajowych i zagranicznych i dostarcza go przy wykorzystaniu własnych mocy magazynowych klientom, odpowiednio do ich potrzeb. Klientami VNG są regionalne przedsiębiorstwa dystrybucji gazu, zakłady miejskie, zakłady przemysłowe oraz elektrownie. Poza tym VNG przesyła tranzytem gaz ziemny własną siecią dla osób trzecich, dostarcza gaz ziemny na eksport oraz udostępnia go na szczególne zapotrzebowanie polskich i czeskich przedsiębiorstw gazowniczych. Integralną częścią powyższych zadań jest działalność VNG jako przedsiębiorstwa świadczącego usługi w zakresie energii i środowiska.

Długoletnie umowy zakupu gazu, cztery wysoko wydajne połączenia ze wschodnio- i zachodnioeuropejskim systemem tranzytu gazu ziemnego, pojemność siedmiu podziemnych magazynów gazu oraz rozbudowana i zagęszczona sieć gazociągów wysokiego ciśnienia zapewniają w każdej chwili niezawodne dostawy gazu do klientów po uzasadnionych rynkowo cenach.

Główna siedziba VNG z jej centralą pomiarów, sterowania i dyspozycji gazu znajduje się w Lipsku.

Osiągnięty stopień dywersyfikacji dostaw gazu sprawdził się w praktyce. W 2000 r. 50 procent zapotrzebowania na gaz ziemny zaimportowano z Rosji, 25 procent z Norwegii. Niemieccy producenci gazu dostarczyli również 25 procent ogólnego zakupu gazu VNG, tzn. 152,2 miliardy kWh. VNG jest jednym z największych importerów gazu ziemnego w Niemczech.

VNG wie, że jej własny sukces biznesowy jest uzależniony od sukcesów i zadowolenia swoich klientów. Najważniejszym celem jej działania jest więc i będzie w przyszłości pełne zadowolenie oraz sukcesy odbiorców. Dla VNG prawdziwe partnerstwo nie ogranicza się tylko do wypełniania zawartych umów; wykraczając poza to daje ona swoim partnerom poczucie pewności, że dobrze troszczy się o ich sprawy.

VNG czuje się w szczególnym stopniu związana z Niemcami wschodnimi. Jako ponadregionalna importująca spółka przesyłu gazu oraz jako usługodawca energetyczny działa ona w nowych krajach związkowych RFN i w Berlinie. Swoim klientom – regionalnym i lokalnym przedsiębiorstwom zaopatrzenia w gaz, elektrowniom oraz dużym klientom przemysłowym – oferuje poza zawsze niezawodnymi dostawami gazu ziemnego po konkurencyjnych cenach również szeroką paletę usług związanych ze sprzedażą oraz zastosowaniem gazu ziemnego.

Gazownictwo jest działalnością o charakterze bardzo międzynarodowym. Dlatego VNG myśli i działa po europejsku: jej sieć gazociągów jest częścią składową europejskiego zintegrowanego systemu gazociągowego; spółka pozyskuje gaz ziemny poprzez cztery sprawne połączenia ze źródeł wschodnio- i zachodnioeuropejskich, a jej akcjonariusze pochodzą z różnych krajów Europy. VNG utrzymuje i pielęgnuje intensywne kontakty biznesowe w całej Europie.

To międzynarodowe nastawienie nie jest celem samym w sobie; jest ono ważne, aby nasi klienci mogli w każdej chwili liczyć na niezawodne dostawy gazu ziemnego.

Szeroka paleta usług gazowniczych

Te usługi wychodzą daleko poza samą dostawę gazu. VNG pojmuje swoje zadanie w pierwszej linii jako świadczenie usług dla klientów. Oferuje ona zarządzanie ryzykiem, informuje o instrumentach finansowych, którymi klienci mogą zabezpieczyć się przed niekorzystnym rozwojem poziomu cen. Spółka jest właściwym partnerem do kontaktów w dziedzinie technicznego doradztwa w zastosowaniu gazu ziemnego, oferuje usługi techniczne i usługi w dziedzinach: badanie rynku, marketing gazu ziemnego, reklama gazu ziemnego i promocja sprzedaży oraz pomaga klientom we wszystkich kwestiach związanych z gazem ziemnym.

Wysoka jakość usług – Certyfikat IQM

We wszystkich swoich działaniach VNG stawia sobie w każdym aspekcie wysokie wymagania jakościowe. W ubiegłym roku spółka uzyskała certyfikaty południowoniemieckiego TÜV według norm DIN EN ISO 9001 za zarządzanie jakością, DIN EN ISO 14001 za zarządzanie ochroną środowiska oraz British Standard 8800 za zarządzanie bezpieczeństwem. Według informacji TÜV certyfikacja ukierunkowanego na procesy zintegrowanego systemu zarządzania jest dotychczas jedynym tego rodzaju przypadkiem w gospodarce energetycznej Niemiec.

Rok obrotowy 2000

VNG wzmocniła w roku obrotowym 2000 swoją pozycję na niemieckim rynku gazu ziemnego. Siła i sprawność przedsiębiorstwa widoczna była nie tylko w ciągłych dostawach gazu zgodnie z zapotrzebowaniem, ale również w ciągle rosnącej liczbie innowacyjnych usług.

Na rozwój przychodów z handlu gazem wpływał przede wszystkim szybki wzrost cen zakupu gazu w ciągu roku 2000. Ceny sprzedaży podążały za tym rozwojem zgodnie z warunkami umów zawartych z klientami dopiero z pewnym opóźnieniem, tak że wynik z handlu gazem uległ znaczącemu zmniejszeniu.

Wzrost cen gazu ziemnego stał w sprzeczności z oczekiwaniami związanymi z liberalizacją rynków gazowniczych. Doprowadziło to do dalszej presji na poziom cen nośników energii. Spowodowana tym redukcja marży handlowej doprowadziła – również w wypadku VNG – do konieczności drastycznych oszczędności w kosztach i inwestycjach w prawie wszystkich działach.

Sprzedaż gazu w 2000 roku

W roku 2000 utrzymywała się tendencja do używania proekologicznego i bardzo efektywnego w zastosowaniu gazu ziemnego. Na rynku VNG liczba mieszkań ogrzewanych gazem ziemnym ponownie wzrosła o około 130.000. Tym samym 69% wszystkich wschodnioniemieckich mieszkań jest ogrzewanych gazem ziemnym. Pomimo tego osiągnięte w ubiegłych latach wysokie stopy przyrostu w sprzedaży gazu i penetracji rynku oraz wysoki udział pustostanów mieszkaniowych w Niemczech wschodnich doprowadziły zgodnie z oczekiwaniami do znacznego nasycenia rynku, przede wszystkim w zakresie wytwarzania ciepła na bazie gazu ziemnego.

Średnia temperatura roczna wynosiła na terenie obsługiwanym przez VNG 10,4°C i była tym samym ponownie wyższa od temperatury roku poprzedniego (10,0°C) oraz znacznie wyższa od średniej wieloletniej, wynoszącej 8,6°C. Po usunięciu wpływu temperatury, tzn. w przeliczeniu na wieloletnią temperaturę średnioroczną, dostawy gazu do klientów wzrosły o 2,8%.

Rozwój zużycia gazu przebiegał w poszczególnych grupach klientów VNG różnie: redystrybutorom gazu dalszego stopnia sprzedano o 2,2 procent gazu więcej niż w roku 1999. Przyczyną tego był wzrost zużycia gazu przez nowych klientów przemysłowych oraz szczególne potrzeby niektórych spółek regionalnych. Ciepła pogoda uniemożliwiła znaczniejszy przyrost.

Pozytywny rozwój wschodnioniemieckiego przemysłu odzwierciedla się również w zwiększonych o 3,1 procent dostawach gazu ziemnego do dużych odbiorców przemysłowych VNG.

Znaczny spadek sprzedaży zanotowano w sektorze elektrociepłowni i elektrowni. Dostawy do tych odbiorców zmniejszyły się o 5,8 procent. Ogółem w Niemczech zużycie gazu w tym dziale zmniejszyło się o ponad 7 procent. Poza związanym z temperaturą spadkiem zapotrzebowania na dostawy ciepła, przyczyną tego stanu był przede wszystkim spadek produkcji energii elektrycznej z gazu ziemnego.