Pakiet ekologiczny – Bank o specjalnej misji

Recykling – Tworzywa Sztuczne
Dodatek lobbingowy do RZECZPOSPOLITEJ.
27 maja 2008 r.

Bank o specjalnej misji

Pakiet ekologiczny

Rozmowa ze Stanisławem Kostrzewskim,
wiceprezesem Zarządu
Banku Ochrony Środowiska S.A.

Każde większe miasto w Polsce ma problemy z odpadami. Wysypiska i składowiska stały się przekleństwem każdej aglomeracji, utrapieniem mieszkających w ich sąsiedztwie ludzi. Zanieczyszczenie środowiska to jeden aspekt zagadnienia. Drugi jest nie mniej ważny. Wyrzucane odpady są istotnym źródłem surowców wtórnych i paliw. Czy Polacy mają tę świadomość?

Stosunek człowieka do kwestii odpadów w ostatnich latach uległ zasadniczym zmianom. Dawniej przyroda sama radziła sobie z odpadami. Jednak obecnie samooczyszczenie środowiska – przy ciągłym wzroście liczby ludności na świecie i znacznej koncentracji populacji w miastach oraz ciągłym rozwoju gospodarczym świata – nie jest możliwe. Odpady stały się poważnym problemem, nie tylko z powodu wzrostu ich ilości, ale również w wyniku zmiany ich struktury (powstały np. nowe syntetyczne materiały, które nie ulegają biodegradacji i stanowić będą przez setki lat zagrożenie dla środowiska). Konsumpcyjny model życia, który upowszechnił się na szeroką skalę w ostatnich dziesięcioleciach, spowodował wzrost zużycia surowców, a ludzie zaczęli wytwarzać coraz więcej „śmieci” (w skali 1:1:1, tj. jeden człowiek około 1 kg w ciągu 1 dnia). Dlatego w większości wysoko rozwiniętych państw świata nastąpiła zmiana sposobu myślenia i postępowania. Wzrosła świadomość społeczna dotycząca relacji człowieka do środowiska naturalnego. To spowodowało zmianę systemu gospodarowania odpadami – z umieszczania odpadów na składowiskach do zapobiegania powstawaniu odpadów lub ograniczenia ich ilości, a także odzysku surowców wtórnych i energii z odpadów. Niestety, jeszcze w wielu krajach, m.in. również w Polsce, świadomość ekologiczna dotycząca właściwego postępowania z odpadami jest niewystarczająca.

Konieczna jest racjonalna gospodarka odpadami we wszystkich dziedzinach życia człowieka. Każdy produkt prędzej czy później staje się nieprzydatny, każdy proces produkcyjny niesie za sobą powstawanie odpadów. Dlatego odpady powinny stać się surowcami powracającymi na rynek w postaci nowego produktu, jego części lub energii.

Czy Bank Ochrony Środowiska ma ofertę dla instytucji zajmujących się zagospodarowaniem odpadów?

Bank Ochrony Środowiska widząc narastającą skalę problemów związanych z zagospodarowaniem odpadów, stara się wesprzeć dobrze przygotowane projekty i działania przedsiębiorców oraz samorządów i spółek komunalnych, służące minimalizacji zanieczyszczania środowiska odpadami. BOŚ S.A. oferuje kredyty na dogodnych warunkach na finansowanie inwestycji przynoszących wymierne efekty ekologiczne. Dzięki współpracy banku z funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej, w naszej ofercie znajdują się kredyty preferencyjne, przeznaczone na zdefiniowane działania proekologiczne. Oferta preferencyjna na zadania z zakresu zagospodarowania odpadów dostępna jest w pięciu województwach. Oprocentowanie kredytów jest zależne od województwa i zakresu zadania i może wynosić od 2,7 proc. do 5 proc. (jest to oprocentowanie wyrażone wskaźnikiem do stopy redyskontowej weksli, podane wartości odnoszą się do s.r.w. = 6%). Tam, gdzie umowy banku z WFOŚiGW nie przewidują kredytów preferencyjnych dla samorządów czy przedsiębiorców, BOŚ S.A. oferuje kredyty na korzystnych warunkach rynkowych o długoletnim okresie kredytowania, z wydłużonym okresem karencji w spłacie kapitału. Staramy się dostosować warunki spłaty kredytu do możliwości i potrzeb klienta. Mamy również specjalną linię na inwestycje ochrony środowiska, w tym zagadnienia utylizacji odpadów, dla małych i średnich przedsiębiorców (we współpracy z niemieckim bankiem Kreditanstalt fŁr Wiederaufbau) na dogodnych warunkach kredytowania – kredyt w złotych lub euro, długi okres kredytowania – do marca 2017 r., w tym – 2-letnia karencja w spłacie kapitału.

Powiedział pan, że każdy proces produkcyjny niesie za sobą powstawanie odpadów, ale można ich liczbę zminimalizować już na etapie projektowania inwestycji.

Nasi klienci – inwestorzy coraz częściej widzą konieczność zapobiegania powstawaniu odpadów, a nie tylko ich utylizacji. Zapobieganie oznacza przesunięcie akcentu działań z „końca rury” na projektowanie procesów technologicznych w taki sposób, aby w jak najmniejszym stopniu oddziaływały na środowisko w fazie produkcji wyrobu, jego użytkowania i po zakończeniu użytkowania. Przykłady działań, które bank współfinansował, to m.in. zmiana sposobu produkcji chloru (wyeliminowanie niebezpiecznych odpadów azbestowych), projekty z zakresu czystszej produkcji minimalizujące ilość odpadów w obróbce płyt meblowych.

Finansowaliśmy także nowoczesne technologie związane z recyklingiem odpadów – budowę zakładu strzępienia złomu czy instalację termicznego przekształcania odpadów z przemysłu przeróbki ropy naftowej.

Czy jest duże zainteresowanie kredytami na zagospodarowanie odpadów?

W okresie 1991-2007 BOŚ S.A. udzielił niemal 500 mln zł kredytów na zadania związane z gospodarką odpadami. Kredyty te pozwoliły na wykonanie ponad 850 inwestycji o wartości 1.285 mln zł. Efekty ekologiczne osiągnięte w wyniku realizacji kredytowanych zadań to m.in. unieszkodliwione odpady i odzyskane surowce wtórne w ilości 2.704 tys. ton rocznie.

W tym miesiącu bank wprowadził do swojej oferty Pakiet Ekologiczny. Jest to zestaw produktów bankowych skierowany do szeroko pojętej grupy klientów prowadzących lub podejmujących działalność przyczyniającą się do ograniczania degradacji środowiska naturalnego. Pakiet obejmuje szereg produktów, takich jak: rachunek bieżący i pomocniczy, karty kredytowe, usługę bankowości elektronicznej i certyfikowany podpis elektroniczny, a także doradztwo ekologiczne. Skierowany jest do wielu firm, także tych działających w obszarze gospodarki odpadami, zawiera produkty kredytowe oferowane na specjalnych warunkach. Wychodząc z tą propozycją nie tylko do inwestorów, ale także do wykonawców działających w obszarze ochrony środowiska oraz do producentów urządzeń służących ochronie środowiska, liczymy na pozyskanie do współpracy klientów, którzy dostrzegają w nas nie tylko instytucję finansową, ale partnera działającego we wspólnej sprawie, jaką jest dbałość o świat, który nas otacza.

Myślę, że do racjonalnej gospodarki odpadami łatwiej jest przekonać przedsiębiorców niż osoby prywatne, które w dodatku nie chcą mieć w otoczeniu składowisk odpadów, spalarni itp.

W tym aspekcie – dbałości o nasze otoczenie, szczególnego znaczenia nabierają zagadnienia recyklingu i innych form utylizacji odpadów. Inwestycje tego typu muszą zyskiwać społeczną aprobatę. Niezwykle ważna jest bowiem wspólna praca nad zmianą sposobu konsumpcji, ograniczaniem ilości wytwarzanych odpadów. Dotyczy to przede wszystkim racjonalnego podejścia ludzi do użytkowania wyrobów i urządzeń, których cykl życia jest coraz krótszy, z uwagi na szybkość rozwoju technologii oraz zmieniającej się mody. Przykładem może być telefon komórkowy czy komputer, których czas życia skrócił się trzykrotnie w ostatnich latach.

Czy w banku są fachowcy, którzy potrafią ocenić, że dana technologia jest na pewno przyjazna dla środowiska?

Dużym atutem banku jest kadra wysoko wykwalifikowanych specjalistów z dziedziny ochrony środowiska, pracująca pod nadzorem Głównego Ekologa Banku. Specjaliści zatrudnieni są w Centrali Banku oraz we wszystkich regionalnych Oddziałach Banku (pokrywających zasięgiem działania teren całego kraju). Służą oni doradztwem oraz monitorują zadania pod względem techniczno-ekologicznym.

W banku pracuje aktualnie 30 specjalistów do spraw inżynierii środowiska. Wszyscy legitymują się wykształceniem wyższym, głównie z obszaru inżynierii środowiska lub ochrony środowiska, ale także budownictwa lądowego, urządzeń sanitarnych, melioracji wodnych. Kwalifikacje i doświadczenie zdobywali przy realizacji inwestycji, podczas pracy w jednostkach administracji rządowej i samorządowej, w biurach projektów, instytutach naukowych itp. Kilkoro z nich posiada również dorobek naukowy. Wielu pracowników to fachowcy cenieni w różnych gremiach, działających na rzecz ochrony środowiska, uwzględniani w specjalistycznych publikacjach, włączani do lokalnych działań proekologicznych.

Specjaliści do spraw inżynierii środowiska współtworzą założenia strategii banku w zakresie realizacji misji proekologicznej, wdrażanej następnie w praktyce. Ich wiedza, doświadczenie i zaangażowanie są gwarancją wysokiej jakości usług świadczonych przez BOŚ S.A.

Co BOŚ robi z własnymi odpadami?

BOŚ S.A. jako instytucja również podejmuje działania służące minimalizacji generowanych odpadów, np. wprowadzając w coraz szerszym zakresie korespondencję elektroniczną w miejsce papierowej. Ponadto prowadzimy w banku segregację odpadów, m.in. papieru, baterii, zużytego sprzętu elektronicznego. Jako bank o specjalnej misji, którą jest wspieranie zrównoważonego rozwoju, sami musimy działać zgodnie z obowiązującym prawem i wytyczonymi kierunkami polityki ekologicznej.

Dziękuję za rozmowę.

www.bosbank.pl