Paliwo alternatywne Grupy Tönsmeier

Infrastruktura – Środowisko – Energia
Dodatek lobbingowy do „RZECZPOSPOLITEJ”.
27 października 2008 r.

Paliwo alternatywne
Grupy Tönsmeier

Przetwarzanie odpadów na paliwa zastępcze jest jednym z ważniejszych, silnie rozwijających się w ostatnich latach działów gospodarki odpadami. Wzrastające ceny energii pochodzącej ze spalania paliw konwencjonalnych oraz wyczerpywanie się ich zasobów wymuszają poszukiwania niekonwencjonalnych źródeł energii, nie wpływających negatywnie na środowisko.

Grupa Tönsmeier – jeden z czołowych dostawców usług z zakresu gospodarki odpadami i ochrony środowiska, posiadająca 70 filii na terenie 5 krajów Europy, zainwestowała w produkcję paliw alternatywnych w Skarżysku-Kamiennej.

W 2006 r. na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Skarżysku-Kamiennej zbudowała Zakład Produkcji Paliw Alternatywnych – należący do spółki ALMAX, wchodzącej w skład Grupy Tönsmeier.

Produkowane przez ALMAX paliwo alternatywne zdążyło w krótkim czasie zdobyć tytuł Produktu Roku nadany przez Krajową Izbę Gospodarczą oraz Wojewodę i Marszałka Województwa Mazowieckiego.

Nasze paliwo powstaje głównie z odpadów komunalnych oraz przemysłowych, składa się ze specjalnie wysortowanych i rozdrobnionych odpadów palnych o odpowiedniej kaloryczności, poziomie wilgotności i składzie chemicznym.

Wartość opałowa odpadów komunalnych, po wstępnym przygotowaniu, wynosi od 13 MJ/kg do 18 MJ/kg, przy wilgotności 18-30% i niewiele pod tym względem ustępuje węglowi, którego wartość opałowa waha się od 22 do 28 MJ/kg. Wartość odpadów przemysłowych wynosi od 20 do ponad 40 MJ/kg.

Stosunek masowy odpadów komunalnych do przemysłowych dobiera się według zadanej wartości opałowej ich mieszaniny. Dla korzystnego przedziału wartości opałowej paliwa alternatywnego od 17 do 21 MJ/kg udział odpadów komunalnych wynosi od 30 do 75% wagowych, a przemysłowych odpowiednio od 25 do 70%.

W chwili obecnej produkowane przez ALMAX paliwo trafia wyłącznie do przemysłu cementowego. Celem strategicznym jest jednak szerokie wykorzystanie tego paliwa w energetyce.

ALMAX wytwarza ok. 20 tys. ton paliwa alternatywnego rocznie. Możliwości produkcyjne są jednak znacznie większe. Barierą ciągle jest umiarkowany popyt, wynikający z braku doświadczeń oraz koniecznych inwestycji.

Wzrost cen paliw naturalnych, koszty emisji CO2, obowiązki unijne oraz wzrastająca świadomość ekologiczna społeczeństwa spowodują szersze wykorzystanie tego paliwa.

Także korzyści wynikające z zastosowania paliw alternatywnych w przemyśle cementowym i elektrociepłowniach są ekonomiczne i ekologiczne zarówno dla zakładu wykorzystującego odpady, jak dla społeczeństwa. n


ul. Legionów 122
26-110 Skarżysko-Kamienna
tel. 048 362-88-42
fax 048 340-13-00
www.toensmeier.pl