Panteon Polskiej Ekologii zobowiązuje

Ochrona Środowiska XIII – Międzynarodowe Targi Ekologiczne POLEKO 2001
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 271 (6044) 20 listopada 2001 r.

Ekologia wpisana jest na stałe w filozofię naszego funkcjonowania

Panteon Polskiej Ekologii zobowiązuje

Wypowiedź Henryka Burakowskiego, dyrektora Zakładu Usług Techniczno-Administracyjnych ALSTOM Power Sp. z o.o. w Elblągu

Nie ma przedsiębiorstwa produkcyjnego, które nie oddziaływałoby na środowisko, już chociażby przez samo korzystanie z jego zasobów. Czy zatem nowoczesny przemysł może być przyjazny środowisku? Odpowiedź brzmi: tak. Ponieważ dzisiaj, dostrzegając zagrożenie ekologiczne, poszukuje się rozwiązań technologicznych i organizacyjnych skutecznie minimalizujących szkodliwe następstwa procesu produkcyjnego.

Tak dzieje się w elbląskiej spółce ALSTOM Power. Z chwilą rozpoczęcia działalności, w maju 1990 roku okazało się, jak poważnym problemem były kilkudziesięcioletnie zaniedbania w zakresie ochrony środowiska, a w szczególności w gospodarce odpadami odlewniczymi, w ściekach i emisji zanieczyszczeń do atmosfery. W pierwszym roku funkcjonowania dokonaliśmy rozpoznania stanu zaniedbań, zdefiniowaliśmy potrzeby oraz opracowaliśmy plan najpilniejszych przedsięwzięć w sferze ochrony środowiska. Na rezultaty nie trzeba było długo czekać. Stały się one widoczne już w 1992 roku, kiedy prawie 30% nakładów inwestycyjnych przeznaczyliśmy na działania proekologiczne. Rozpoczęliśmy systematyczne unowocześnianie procesów technologicznych, np. wycofaliśmy z produkcji masy formierskie uciążliwe dla środowiska; wykonaliśmy obiegi zamknięte wód technologicznych w odlewni, likwidując jednocześnie zrzuty wód popłucznych (ok. 200 tys. m3/rok) oraz wód pochłodniczych (ok. 540 tys. m3/rok) do rzeki; zainstalowaliśmy osadniki i odolejacze ścieków przemysłowych, co spowodowało podczyszczanie ścieków odprowadzanych do kanalizacji miejskiej; uruchomiliśmy stację utylizacji zużytych chłodziw maszynowych i ścieków zaolejonych, co pozwoliło na odzysk i zwrot do ponownego wykorzystania ok. 20 ton olejów rocznie.

Z początkiem 1993 roku, kosztem 2.550 tys. PLN, uruchomiliśmy układ odpylający piece łukowe do wytopu staliwa i żeliwa. Efektem było ujęcie emisji niezorganizowanej i obniżenie emisji pyłów metalurgicznych do atmosfery o ok. 200 ton rocznie. Stanowiło to prawie 85% całości emisji pyłów ze wszystkich obiektów spółki.

Rozpoczęliśmy również modernizację neutralizatora ścieków pogalwanicznych, poprzez zainstalowanie między innymi urządzenia do automatycznej neutralizacji ścieków. W późniejszych latach wymieniliśmy także wanny galwaniczne oraz instalację wentylacyjną wyposażoną w pochłaniacze oparów.

W roku 1994 przenieśliśmy modelarnię i malarnię modeli do nowych obiektów, wyposażonych w urządzenia do redukcji zanieczyszczeń. Wybudowaliśmy nowy, trzykomorowy odolejacz ścieków z odwirowni wirników turbinowych, co zwiększyło skuteczność oczyszczania ścieków. Oczyściliśmy z zalegających nieczystości dno basenu portowego rzeki Elbląg. Wybudowaliśmy dźwiękochłonną zabudowę wentylatorów w szlifierni łopatek, obniżając dzięki temu poziom emitowanego hałasu. Rok ten dał też początek kolejnej wielkiej inwestycji, jaką była budowa stacji odzysku piasku z odpadowych mas formierskich w odlewni. W 1995 roku, kosztem 2.990 tys. PLN, uruchomiliśmy inwestycję, która pozwoliła na zagospodarowanie i skierowanie do ponownej produkcji ok. 75% odpadowych mas formierskich (roczna ilość to ok. 40 tys. ton) oraz odzysk ok. 35 ton piasku kwarcowego. Inwestycja ta dała nie tylko pozytywne efekty dla środowiska (zagospodarowanie odpadów, zamiast ich składowania), ale również ekonomiczne (zmniejszenie kosztów zakupu i transportu piasku używanego do produkcji mas formierskich oraz zmniejszenie kosztów wywozu i składowania odpadów).

Z każdym rokiem elbląska spółka stawała się coraz mniej uciążliwa dla środowiska.

Zmieniliśmy technologię wytwarzania pianki poliuretanowej, przy produkcji rur preizolowanych do przesyłu ciepła, eliminując jednocześnie emisję freonu, mającego negatywny wpływ na warstwę ozonową. Zainstalowaliśmy urządzenie do cięcia blach wodą, obniżając tym samym emisję pyłów i gazów. Wymieniliśmy wentylatory i urządzenia odpylające stanowiska szlifowania łopatek turbin, obniżając poziom hałasu o kolejne 5 dB(A) oraz zmniejszając emisję zanieczyszczeń pyłowych o ok. 1,5 tony na rok. Zmodernizowaliśmy ujęcie i stację pomp wody przemysłowej, co pozwoliło na lepsze podczyszczanie wody do celów chłodniczych, a tym samym zmniejszenie jej poboru o ok. 40 tys. m3 rocznie. Zainstalowaliśmy hermetyczną oczyszczarkę śrutową odlewów, wyposażoną w bardzo skuteczne urządzenia odpylające, obniżając dzięki temu emisję pyłów o ok. 2,4 tony rocznie. Na wylocie wód deszczowych do rzeki Elbląg zainstalowaliśmy urządzenie podczyszczające, a na ujęciu wody przemysłowej dla odlewni – automatyczny, samooczyszczający filtr. Podczyszczanie wody przemysłowej jest pierwszym krokiem do wyeliminowania wody miejskiej, używanej do chłodzenia transformatorów pieców w odlewni.

Ponadto, systematycznie prowadzimy remonty i modernizację istniejących urządzeń odpylających.

Łącznie, w latach 1990 – 2000, na działania związane z poprawą i ochroną środowiska naturalnego przeznaczyliśmy ponad 23 mln PLN, z czego 65% – na zmniejszenie emisji zanieczyszczeń pyłowych, a pozostałe na podczyszczanie wody i ścieków, gospodarkę odpadami oraz obniżenie poziomu hałasu.

W 2001 roku zainstalowaliśmy kolejne urządzenie podczyszczające wody deszczowe, odprowadzane z terenu zakładu do wód powierzchniowych. Zmodernizowaliśmy oczyszczarkę komorową – instalując nową kabinę oczyszczania, wyposażoną w skuteczniejsze urządzenia odpylające (zamiast odpylaczy mokrych, zastosowaliśmy filtry tkaninowe), co spowodowało zmniejszenie emisji pyłów o ok. 2 tony rocznie oraz likwidację ścieków z urządzeń odpylających odprowadzanych do kanalizacji sanitarnej. Uruchomiliśmy również obieg zamknięty wody chłodzącej w spawalni wałów turbinowych, zmniejszając tym samych zużycie wody miejskiej do celów technologicznych o ok. 10 tys. m3 rocznie.

Mając na uwadze ciągłe obniżanie uciążliwości spółki na otoczenie, planujemy w najbliższym okresie zainstalowanie kolejnych separatorów podczyszczających wody deszczowe przed odprowadzeniem ich do rzeki; dalszą modernizację instalacji rozprowadzania wody przemysłowej w odlewni, co w rezultacie pozwoli na wyeliminowanie wody miejskiej przy chłodzeniu transformatorów; sukcesywną wymianę urządzeń odpylających na bardziej skuteczne oraz stały nadzór nad urządzeniami już zainstalowanymi, w celu ich prawidłowego działania i dotrzymania wymogów prawnych.

Wszystkie prowadzone w ALSTOM Power działania proekologiczne można podzielić na dwie grupy. Pierwsza obejmuje eksploatację istniejących urządzeń ochrony środowiska (odpylanie gazów w procesach produkcyjnych) i gospodarkę odpadami (segregacja, utylizacja lub zagospodarowanie odpadów). Druga grupa to przedsięwzięcia modernizacyjne i inwestycje, wynikające ze strategii i polityki środowiskowej spółki. Z kolei, z działań organizacyjnych realizowanych na rzecz ochrony środowiska warto wymienić objęcie spółki, od 1992 roku, systemem kontroli środowiska wspólnym dla wszystkich zakładów (wówczas jeszcze ABB). System kontroli jest zgodny z przepisami Rady Europy i zmusza producentów do usuwania zagrożeń ekologicznych „u źródła” oraz do używania produktów i stosowania „czystych technologii” w procesach produkcyjnych.

Kontrola, dążenie do ciągłej poprawy, obniżanie uciążliwości pozwoliło spółce na wprowadzenie Systemu Zarządzania Środowiskowego w oparciu o normy ekologiczne najpierw BS7750, a później międzynarodowej normy ISO 14001.

W początkowej fazie system objął jeden z zakładów spółki, aby zakończyć się uzyskaniem w 1996 roku certyfikatu Systemu Zarządzania Środowiskowego wg normy BS7750, a w 1997 roku ISO 14001 dla Zakładu Urządzeń Ciepłowniczych. Kolejnym krokiem było objęcie systemem pozostałych zakładów spółki i uzyskaniem przez nie, w 1998 roku, certyfikatu na zgodność z normą ISO 14001.

Środowiskowe zarządzanie to proces doskonalenia organizacji gospodarczej, sprowadzający się do stosowania czystych technologii w produkcji, prawidłowej gospodarki odpadami i ich optymalizacji oraz zmniejszania zużycia energii i innych zasobów. W powodzeniu tego procesu niezwykle duże znaczenie ma postawa pracowników, ich aktywne włączanie się do planowania i realizowania przedsięwzięć. Istotna jest edukacja poddostawców, klientów oraz propagowanie ekologicznego stylu myślenia w biznesie.

W przypadku spółki ALSTOM Power, ekologia wpisana jest na stałe w filozofię jej funkcjonowania. Pomimo licznych zmian organizacyjnych, podejście społeczności spółki do ochrony środowiska jest jedno: ciągła poprawa naszego oddziaływania na środowisko. Wyraża się to podejmowaniem nowych zadań i rozwiązań technicznych, technologicznych i organizacyjnych oraz respektowaniem aktów prawnych w zakresie ochrony środowiska. n

ALSTOM Power Sp. z o.o. to elbląska spółka, znana wcześniej pod nazwą ABB Zamech Ltd i ABB ALSTOM POWER Sp. z o.o., powstała na bazie asortymentu turbinowego i odlewniczego dawnych Zakładów Mechanicznych „Zamech”.

Udziałowcami w ALSTOM Power Sp. z o.o. są: holenderska spółka ALSTOM Power N.V. (należąca do koncernu ALSTOM), pracownicy ALSTOM Power Sp. z o.o. oraz Towarzystwo Inwestycyjne „DOLMEL” Sp. z o.o.

Przedmiotem działalności spółki jest: produkcja turbin parowych i gazowych; projektowanie, instalowanie, remonty i serwis turbin parowych i gazowych; projektowanie i zarządzanie realizacją nowych i modernizowanych obiektów energetycznych; projektowanie, dostawy i serwis urządzeń ochrony środowiska; dostawy turbokompresorów dla tłoczni gazu; wykonawstwo odlewów ze staliw węglowych nisko- i wysokostopowych, z żeliwa sferoidalnego i wieloskładnikowych brązów aluminiowych; laboratoryjne badania własności mechanicznych metali, analizy chemiczne, badania metaloznawcze i opracowywanie ekspertyz, w tym: sprawdzanie przyrządów pomiarowych.

Spółka eksportuje swoje produkty m.in. do takich krajów, jak: Szwajcaria, Niemcy, Francja, USA, Szwecja, Norwegia, Dania, Finlandia, Wielka Brytania, Estonia, Ukraina, Turcja, Chiny, Hiszpania, Rosja, Czechy.

Oferowane przez spółkę wyroby i usługi spełniają najwyższe wymagania klientów. Jest to możliwe dzięki posiadanej wiedzy technicznej własnej i licencyjnej (z koncernów ABB i ALSTOM), wysokiej kulturze wytwarzania i świadczenia usług oraz ogromnemu szacunkowi dla pracy.

Potwierdzeniem doświadczeń, wiedzy i umiejętności załogi są uzyskane przez spółkę certyfikaty Systemu Zarządzania Jakością według normy ISO 9001 i Systemu Zarządzania Środowiskowego według normy ISO 14001.

W zapewnieniu wysokiej jakości produkowanych wyrobów i świadczonych usług ważną rolę odgrywają laboratoria spółki: pomiarowe, mechaniczne, metalograficzne, chemiczne, defektoskopowe, badań i ochrony środowiska. O ich kompetencji świadczą uzyskane certyfikaty: akredytacji Głównego Urzędu Miar, Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji oraz Urzędu Dozoru Technicznego.

Spółka jest członkiem m.in.: Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Odlewów, Izby Gospodarczej Energetyki i Ochrony Środowiska, Polskiego Komitetu Światowej Rady Energetycznej, Polskiego Forum Akademicko-Gospodarczego, Gdańskiego Klubu Biznesu, Klubu 500, Izby Energetyki Przemysłowej, Polskiego Towarzystwa Zaplecza Produkcyjno-Remontowego Energetyki, Warmińsko-Mazurskiego Klubu Biznesu, Elbląskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, Elbląskiej Fundacji Akademickiej.


ALSTOM Power Sp. z o.o.
82-300 Elbląg, ul. Stoczniowa 2
tel. (055) 239 19 11, fax (055) 232 49 76