Energia XXV
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 296 (5766) 20 grudnia 2000 r.
Partner dla Polski
Sydkraft AB
Sydkraft AB, największa firma energetyczna notowana na sztokholmskiej giełdzie, zdecydowała się na duże inwestycje w polski sektor energetyczny. W ciągu pięciu lat Sydkraft chce osiągnąć roczne obroty rzędu 500 milionów złotych.
Szwedzka grupa, która jest jednym z liderów na europejskim rynku energetycznym, chce kupować w Polsce elektrociepłownie oraz zakłady dystrybucji ciepła (PEC). Do 2005 roku Sydkraft zamierza kupić co najmniej pięć lokalnych firm zajmujących się dystrybucją energii cieplnej i trzy elektrociepłownie.
Ale to nie wszystko. Sydkraft, jako jeden z nielicznych inwestorów na polskim rynku energetycznym, planuje również budowę od podstaw ekologicznych zakładów ciepłowniczych, które stworzyłyby nowe miejsca pracy, znacznie poprawiłyby jakość obsługi polskich klientów i zmniejszyłyby zanieczyszczenie środowiska naturalnego.
„Polskie elektrociepłownie mogą być dużo bardziej efektywne i my wiemy, jak to zrobić. Możliwości zysków w długim terminie w Polsce są dobre, bo wasz kraj rozwija się w bardzo szybkim tempie. Dlatego właśnie chcemy tu inwestować” – powiedział Hakan Hagstrom, odpowiadający w szwedzkim koncernie za inwestycje w Polsce.
Dodał, że polski rynek energetyczny, który do 1998 roku był zamknięty dla zagranicznych inwestorów, jest obecnie jednym z kluczowych dla Sydkraftu.
Dużym atutem Sydkraftu są jego bardzo dobre relacje ze społecznościami, w miejscach gdzie mieszczą się zakłady firmy. Tak było na początku, w 1906 roku, kiedy powstawał Sydkraft i tak jest i dziś. Nawet wejście Sydkraftu na szwedzką giełdę w 1966 roku tego nie zmieniło. Mimo że Sydkraft stał się spółką publiczną, to gminy z południowej Szwecji do dziś są jego udziałowcami i nie sprzedały akcji firmy mimo znaczącego wzrostu ich wartości.
„Misją naszą jest energia. Wiemy o niej prawie wszystko. Wiemy jak sprawić, by polskie firmy były lepsze, mamy wiedzę i najlepszych na rynku specjalistów” – powiedział Hakan Hagstrom.
Polska bardzo ważnym rynkiem
Sydkraft nie jest firmą nieznaną specjalistom związanym z polską energetyką. Na naszym rynku jest obecny od 1990 roku.
Wtedy to wspólnie z Elektrociepłownią Będzin oraz Katowickim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej uczestniczył w projekcie modernizacji sieci ciepłowniczej na śląskim osiedlu Tysiąclecia w Katowicach. Dzięki specjalnemu programowi zlikwidowano w znacznym stopniu straty energii na tym osiedlu.
Szwedzka grupa uczestniczyła również w stworzeniu GRAPE – Górnośląskiej Agencji Poszanowania Energii, która powstała w 1993 roku w Katowicach.
W wyniku tych działań w Katowicach zarejestrowano spółkę, która w całości należy do szwedzkiej firmy – Sydkraft Energetyka. Spółka ma się zajmować inwestycjami w małe elektrociepłownie i dostarczać ciepło do szpitali, zakładów przemysłowych i mieszkań. Obszarem działalności Sydkraft Energetyka ma być południowa i południowo-zachodnia Polska. Już w najbliższym czasie ruszy również program wymiany między polskimi a szwedzkimi specjalistami.
Inwestycjami w zachodniej Polsce, a w szczególności w Wielkopolsce ma się zajmować inna spółka szwedzkiej grupy, która ma swoją siedzibę w Poznaniu. Chodzi o powołaną w tym roku Sydkraft Polska Sp. z o.o., w której szwedzka firma ma 75 procent udziałów. Pozostałe 25 procent w tej spółce należy do PEC Poznań. Miastu bardzo zależy na współpracy ze szwedzkim inwestorem, ponieważ Sydkraft Polska ma się zająć inwestycjami w system ciepłowniczy w Poznaniu i okolicach.
Sydkraft ma duże doświadczenie w przygotowaniu kompleksowej oferty dla dużych obszarów miejskich. Najnowszy projekt Sydkraftu, przygotowany dla okręgu Malmö, zakładający wykorzystanie w 100 procentach „czystej” energii i zapewnienie maksymalnego komfortu dla użytkowników, zyskał poparcie władz Unii Europejskiej. Bruksela uznała go za najlepszy ekologiczny projekt energetyczny w krajach „Piętnastki”. Sydkraft zamierza podobne projekty wdrażać w życie również w polskich miastach.
Sydkraft – nowoczesny koncern energetyczny
Sydkraft jest olbrzymim koncernem z przychodami rzędu 14,8 miliarda koron szwedzkich (6,65 miliarda złotych). W ubiegłym roku koncern zanotował 3,7 miliarda koron (1,66 miliarda złotych) zysku operacyjnego. Prezesem Grupy jest Lars Frithiof.
Grupa Sydkraft to nie tylko koncern energetyczny. Jedna ze spółek zależnych Sydkraftu, Sycon jest jedną z największych skandynawskich firm konsultingowych, z ponad tysiącem konsultantów zatrudnionych w różnych krajach świata. Inna firma, ElektroSandberg jest największą firmą w Skandynawii zajmującą się sygnalizacją świetlną na skrzyżowaniach i drogach. Z kolei Sydkraft Broadband startuje obecnie w przetargu na telefonię trzeciej generacji UMTS w Szwecji i zamierza stać się jedną z największych firm zajmujących się szerokopasmową transmisją danych w Skandynawii.
Sydkraft ma spółki zależne w innych krajach skandynawskich, takich jak Dania czy Norwegia. Polska ma szansę stać się centrum operacji koncernu w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Przed naszym rynkiem energetycznym otwiera się świetlana przyszłość.
Adres kontaktowy:
Sydkraft AB
Carl Gustafs vag1
SE-205 09 Malmö, Szwecja
Informacji udziela Hakan Hagstrom:
tel. +46 40 25 61 28, fax +46 40 25 59 80
e-mail: [email protected]
http://www.sydkraft.se
- Informacje o firmie Sydkraft AB