Energia – Środowisko
Dodatek promocyjno-reklamowy do „RZECZPOSPOLITEJ”.
21 grudnia 2005 r.
Partnerska współpraca
Rozmowa z Kazimierzem Górskim, prezydentem Miasta Sosnowca
Sosnowiec jest miastem, z którym Elektrociepłownia „Będzin” S.A. od wielu lat współpracuje. Proszę powiedzieć na jakich płaszczyznach opiera się ta współpraca?
Najważniejszym elementem współpracy wynikającej przede wszystkim z rodzaju działalności prowadzonej przez Elektrociepłownię „Będzin”, jest zaopatrzenie mieszkańców Sosnowca w ciepło. A trzeba wiedzieć, że z tego ciepła korzysta około 60 procent mieszkańców miasta. Współpraca z tego punktu widzenia z Zarządem układa się bardzo dobrze.
Jest wiele firm w Polsce, w naszym województwie również, które mają problemy ekonomiczne i nie zawsze wywiązują się ze zobowiązań wobec klientów. Natomiast my mamy taki układ, który od kilku lat daje nam stabilność. Po prywatyzacji, modernizacji i reorganizacji Elektrociepłownia „Będzin” jest firmą, która ma ugruntowane podstawy ekonomiczne do działalności i dlatego korzystanie z tak nowoczesnego źródła energii daje nam poczucie bezpieczeństwa. Równie dobrym elementem współpracy jest współpraca Elektrociepłowni „Będzin” z Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej w Dąbrowie Górniczej. Układ trzech dobrze współpracujących podmiotów gwarantuje nam stałe dostawy ciepła.
Od początku byliśmy zainteresowani procesem przekształceń własnościowych w elektrociepłowni i obserwowaliśmy kolejne zmiany. Spotykaliśmy się z członkami Zarządu, a także z członkami Rady Nadzorczej. Bardzo dobrze oceniam współpracę z prezesem elektrociepłowni, który jest częstym gościem naszego urzędu, co już zaowocowało kolejnym etapem współpracy. Z dobrym skutkiem proponujemy inwestorom rozwijającym działalność na terenie Sosnowca podłączenia do sieci, z których płynie ciepło produkowane w Elektrociepłowni „Będzin”. Obecnie przygotowujemy program pilotażowy, dotyczący uciepłownienia dużego osiedla w Sosnowcu.
Bardzo ważne dla naszego miasta jest także wsparcie finansowe elektrociepłowni w dziedzinie kultury i sportu, tym bardziej że nie otrzymujemy żadnych dotacji ani wojewódzkich, ani rządowych. Spoczywa więc na nas ciężar utrzymywania podległych nam placówek i tylko dzięki takim firmom, jak Elektrociepłownia „Będzin” pomnażamy nasz majątek w dziedzinie kultury i sportu.
Jest jeszcze jeden bardzo istotny aspekt dla naszej gminy, a mianowicie aspekt ekologiczny. W ostatnich latach zakład w sposób znaczący ograniczył emisję gazów cieplarnianych, dzięki czemu oddychamy dużo czystszym powietrzem.
Jak widać łączy nas coraz więcej elementów współpracy i mam nadzieję, że będzie się ona stale rozwijać, nadal dobrze układać i co najważniejsze, przyniesie korzyści mieszkańcom naszego regionu.
Dziękuję za rozmowę.
Elżbieta Karcz