PEC w Zielonej Górze

Energia XXXVI
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 216 (6596) 16 września 2003 r.

PEC w Zielonej Górze

Zbigniew Dudzik, dyrektor Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Zielonej Górze

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej z siedzibą w Zielonej Górze przy ul. Batorego 126a jest przedsiębiorstwem państwowym działającym jako podmiot użyteczności publicznej. Organem założycielskim jest Wojewoda Lubuski.

Przedmiot działalności

Zgodnie ze statutem podstawowym celem działania jest zaspokajanie potrzeb społecznych w zakresie ciepłownictwa, a w szczególności realizacja następujących zadań:

  • produkcja, przesyłanie i sprzedaż energii cieplnej
  • eksploatacja, konserwacja i remonty własnych urządzeń ciepłowniczych to jest kotłowni, sieci i węzłów cieplnych, oraz aparatury kontrolno-pomiarowej.

Struktura organizacyjna

Struktura organizacyjna PEC jest ściśle związana z działalnością na lokalnych rynkach ciepła znajdujących się w 14 miejscowościach obecnych województw lubuskiego i wielkopolskiego.

W związku z zaspakajaniem potrzeb rozproszonych terytorialnie odbiorców ciepła Przedsiębiorstwo ma charakter wielozakładowy.

W jego skład wchodzą takie zakłady jak:

  • Zakład Energetyki Cieplnej w Gubinie,
  • Zakład Energetyki Cieplnej w Krośnie Odrzańskim,
  • Zakład Energetyki Cieplnej w Nowej Soli,
  • Zakład Energetyki Cieplnej w Sulechowie,
  • Zakład Energetyki Cieplnej w Wolsztynie,
  • Zakład Energetyki Cieplnej w Żarach.

Poszczególne Zakłady Energetyki Cieplnej nie posiadają osobowości prawnej i działają na wewnętrznym rozrachunku gospodarczym.

Stan i perspektywy rozwoju rynku ciepłowniczego PEC

Najważniejszym obszarem działalności warunkującym możliwość osiągnięcia założonych wyników ekonomicznych, jest rynek sprzedaży ciepła. Przyjęte dla tego obszaru założenia będą determinować wielkość nakładów na majątek produkcyjny, jak również organizację Przedsiębiorstwa i docelową wielkość zatrudnienia.

W ostatnich latach wiele obiektów, zarówno mieszkalnych, jak i użyteczności publicznej, przeszło szereg modernizacji9 w zakresie termoizolacji, uruchamiania układów automatycznej regulacji w węzłach ciepłowniczych oraz zakładania liczników ciepła w węzłach odbiorczych grupowych i indywidualnych. Zarówno te działania, jak i znaczne zubożenie społeczeństwa spowodowały w ostatnich latach spadek zapotrzebowania na moc i energię cieplną. Sytuacja ta uległa stabilizacji i nie przewiduje się już dalszego znacznego obniżenia popytu na ciepło. Przedsiębiorstwo przyjmuje jednak bezpieczne założenie, że wielkość sprzedaży ulegnie nieznacznemu obniżeniu. Proponowane wielkości sprzedaży ciepła w latach 2003-2006.

Biorąc pod uwagę regionalne uwarunkowania oraz układ sieci ciepłowniczych można stwierdzić, że PEC jest naturalnym monopolistą na lokalnych rynkach ciepła scentralizowanego. Oznacza to, że odbiorcy podłączeni do sieci ciepłowniczych na terenach objętych działalnością Przedsiębiorstwa będą nadal zapatrywani w ciepło produkowane przez PEC.

Ryzyko pojawienia się nowego dostawcy ciepła scentralizowanego należy uznać za znikome, ze względu na konieczność poniesienia bardzo wysokich nakładów inwestycyjnych związanych z budową sieci ciepłowniczej.

Zagrożenie stanowi jednak rozwój indywidualnych kotłowni opalanych takimi paliwami, jak gaz ziemny czy olej opałowy, a należących do wspólnot lub spółdzielni mieszkaniowych. Sytuacja ta może mieć miejsce w przypadku tych wspólnot mieszkaniowych, których członkami są osoby o ponadprzeciętnych dochodach, zdolne do sfinansowania budowy własnej kotłowni. Głównymi czynnikami powstrzymującymi rozwój indywidualnych kotłowni są bowiem:

  • cena ciepła, nieznacznie różniąca się od ciepła dostarczanego przez PEC,
  • wysoka cena instalacji kotłowni gazowych,
  • niska zasobność finansowa społeczeństwa na obszarze działania przedsiębiorstwa.

Odbiorcy ciepła

Odbiorcami ciepła produkowanego przez Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Zielonej Górze są zarówno klienci indywidualni, jak i zinstytucjonalizowani.

Należą do nich:

  • spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe,
  • zakłady komunalnej gospodarki mieszkaniowej,
  • instytucje, urzędy, szkoły, przedszkola, itp.,
  • przemysł,
  • pozostali odbiorcy.

Zdecydowana większość produkowanego ciepła kupowana jest przez odbiorców komunalno-bytowych, takich jak spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe oraz Zakłady Komunalnej Gospodarki Mieszkaniowej. Do mieszkalnictwa wielorodzinnego trafia ponad 90% produkowanego ciepła. Wielkość sprzedaży ciepła wytwarzanego przez PEC w 2002 roku wyniosła 688,8 tys. GJ, a struktura tej sprzedaży ukształtowała się zgodnie z poniższym rysunkiem.

Poza głównym odbiorcą ciepła, jakim jest mieszkalnictwo wielorodzinne, istotny udział w sprzedaży przypada urzędom i instytucjom. Przemysł, jako odbiorca scentralizowanego ciepła dostarczanego przez PEC, posiada marginalne znaczenie.

Przewiduje się, że kolejnych latach działalności Przedsiębiorstwa struktura jego odbiorców nie ulegnie istotnym zmianom.

Ceny ciepła

Ceny ciepła podlegają regulacjom urzędowym zgodnie z obowiązującym Prawem energetycznym. Taryfy ustalone przez poszczególne przedsiębiorstwa zajmujące się wytwarzaniem i dystrybucją ciepła muszą być zatwierdzone przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Podstawą do kształtowania oraz kalkulacji stawek jest przede wszystkim poziom kosztów działalności ponoszonych w minionych okresach. Uwzględnia się także wartość planowanych inwestycji.

W chwili obecnej obowiązuje w PEC „Taryfa dla ciepła” z września 2002 roku, precyzująca ceny dla 57 grup taryfowych, będących klientami Przedsiębiorstwa. Przewiduje się, że w latach następnych wyliczona na bazie roku 2002 jednoskładnikowa, uśredniona cena ciepła dla wszystkich odbiorców realnie utrzyma się na tym samym poziomie i będzie jedynie aktualizowana o wskaźnik inflacji.

Stan majątku produkcyjnego

Majątek produkcyjny przedsiębiorstwa z technologicznego punktu widzenia można podzielić na dwie główne grupy:

  • wytwarzanie,
  • przesył.

Z racji dużego rozproszenia terytorialnego odbiorców ciepła jego wytwarzanie odbywa się łącznie w 41 kotłowniach, pogrupowanych w sześciu Zakładach Energetyki Cieplnej. Różnią się one przede wszystkim zainstalowaną mocą cieplną, rodzajem zastosowanego paliwa oraz stanem technicznym.

Majątek kotłowni opalanych paliwami stałymi jest w znacznej części zdekapitalizowany, a jego użytkowanie wymaga ponoszenia stosunkowo wysokich nakładów na remonty.

Przesył ciepła z kotłowni do odbiorców finalnych odbywa się poprzez system rur i urządzeń im towarzyszących w znacznej części budowanych w starej technologii. Skutkuje to powstawaniem strat przesyłowych na średnim poziomie ok. 13%.

Problemem jest również stan wykorzystania zainstalowanej mocy cieplnej, co obrazuje tabela.

Kierunki modernizacji majątku produkcyjnego

W związku z analizą sytuacji rynkowej nie przewiduje się zwiększenia zainstalowanej mocy cieplnej w dotychczasowych kotłowniach. Brak też wyraźnych sygnałów, aby w miejscowościach, w których działa przedsiębiorstwo zwiększyła się liczba odbiorców ciepła, co uzasadniałoby budowę nowych sieci. Z informacji pochodzących od największych odbiorców PEC, czyli spółdzielni mieszkaniowych i przedsiębiorstw gospodarki komunalnej, wynika bowiem, że nie planuje się w perspektywie najbliższych lat przyłączenia nowych obiektów.

Tak więc główne kierunki modernizacji majątku będą koncentrowały się na podnoszeniu jego stanu technicznego oraz procesach oszczędnościowych.

Będą to zwłaszcza:

  • likwidacje zbędnej mocy cieplnej,
  • instalowanie urządzeń wytwarzających ciepło na bazie tańszego paliwa,
  • modernizacje wyeksploatowanych kotłowni węglowych i ich przejście na paliwa gazowe,
  • modernizacje sieci ciepłowniczych ograniczających straty przesyłowe ciepła.

Zarysowane kierunki modernizacji majątku produkcyjnego ciepła w naturalny sposób przekładają się na rodzaj planowanych przez Przedsiębiorstwo nakładów inwestycyjnych. Ich realizacja spowoduje ograniczenie w przyszłości wzrostu cen, oraz poprawi niezawodność dostaw ciepła dla odbiorców. n

 

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej
65-735 Zielona Góra, ul. Batorego 126a
tel. (068) 322-75-16, fax (068) 322-79-18
e-mail: [email protected]
www.wpec.zgora.pl