Perspektywy rozwoju produkcji silników o podwyższonej sprawności

Energia XXIII
72 Międzynarodowe Targi Poznańskie
Technologie przemysłowe i dobra inwestycyjne

Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 137 (5607) 13 czerwca 2000 r.

Perspektywy rozwoju produkcji silników o podwyższonej sprawności
Elektrim-Motor S.A.

 

W dobie końca XX wieku mamy do czynienia z gwałtownym wyczerpywaniem się zasobów naturalnych, a co za tym idzie – również konwencjonalnych źródeł energii elektrycznej.

W Polsce 95% energii wytwarza się za pomocą brudnej ekologicznie technologii spalania węgla. Krajowa energetyka oparta na spalaniu paliw stałych rocznie zużywa ok. 41 mln ton węgla kamiennego i ponad 65 mln ton węgla brunatnego, emitując do powietrza m.in. 147 mln ton CO2 (dane z roku 1995). Skutkiem takiego sposobu wytwarzania energii elektrycznej jest duże zanieczyszczenie środowiska oraz sukcesywny wzrost udziału kosztów energii elektrycznej w całkowitych kosztach działalności przedsiębiorstw.

W gospodarce polskiej silniki elektryczne zużywają ok. 50% całej energii, tak więc wszelkie działania zmierzające do efektywnego wykorzystania energii pobieranej przez silniki są ważne dla środowiska naturalnego oraz przynoszą korzyści ekonomiczne użytkownikom silników elektrycznych.

W celu zaspokojenia obecnych i przyszłych potrzeb użytkowników silników elektrycznych w Elektrim-Motor, którego katalogowy zakres produkcji obejmuje silniki indukcyjne wielkości mechanicznej 56 – 560 mm, podjęto prace nad nową serią silników o podwyższonej sprawności, oznaczoną jako seria SEE.

Uruchomienie produkcji nowych silników indukcyjnych trójfazowych obejmujących zakres wielkości mechanicznej 80 – 355 mm (o mocy 0,55 – 315 kW) planowane jest na połowę 2001 roku, ale niektóre wielkości są już w sprzedaży.

Zgodnie z powyższym w Elektrim-Motor przy współpracy krajowych jednostek naukowych rozpoczęto prace nad nowymi typami silników indukcyjnych trójfazowych klatkowych o podwyższonej sprawności, częściowo finansowane ze źródeł Komitetu Badań Naukowych jako projekty celowe. Projekty te obejmują całokształt prac badawczo-rozwojowych i wdrożeniowo-inwestycyjnych nad uruchomieniem produkcji powyższych silników.

Sprawności silników serii SEE w stosunku do silników standardowych obecnie produkowanych są kilka procent wyższe, a to sprawia, że mają zasadniczy wpływ na ekonomię eksploatacji silników. Do określenia korzyści ekonomicznych wynikających z zastosowania silników o podwyższonej sprawności wykorzystano program EFEMOTOR dostarczony do Elektrim-Motor przez Fundację na Rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii, Centrum w Katowicach.

Po przeprowadzeniu analizy porównawczej nowych silników o podwyższonej sprawności z nowymi silnikami standardowymi szczególnie brano pod uwagę takie wielkości, jak:

 

  • ilość zaoszczędzonej energii,
  • wartość zaoszczędzonej energii,
  • okres zwrotu poniesionych nakładów.

Przykładowo: prosty zwrot nakładów na zakup silników serii SEE80 zamiast Sg80 uzyskuje się po około 3 miesiącach (przy 24 h pracy silnika i 75% obciążeniu silnika), natomiast korzyści wynikające z zastosowania silników o podwyższonej sprawności w dobie wciąż rosnących kosztów energii elektrycznej procentują przez cały okres użytkowania silników.

Aktualnie prowadzone są prace nad modyfikacją silników o podwyższonej sprawności serii SEE na częstotliwość zasilania 60 Hz, co umożliwi ich sprzedaż na bardzo chłonnym rynku amerykańskim.

Poza wzrostem sprawności, nowe silniki serii SEE w stosunku do silników standardowych obecnie produkowanych odznaczają się obniżoną intensywnością drgań i obniżonym poziomem dźwięku, a dzięki zastosowaniu korpusu z rury kształtowej o krzyżowym układzie żeber – również wyższą estetyką.

Szczegółowe informacje techniczne o silnikach o podwyższonej sprawności, jak również o pełnym asortymencie mogą Państwo uzyskać kontaktując się bezpośrednio z Elektrim-Motor, jak również odwiedzając nasze stoisko nr 216 w pawilonie 23B na Międzynarodowych Targach Poznańskich w dniach 12 – 16 czerwca 2000 roku.

Elektrim-Motor S.A.
00-834 Warszawa, ul. Pańska 81/83
tel. (022) 652-84-05, fax (022) 652-84-00
e-mail: [email protected]