Pięć lat Elektrowni Szczytowo-Pompowych S.A.

OCHRONA ŚRODOWISKA IX – Systemy Zarządzania Środowiskowego
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 273 (5438) 23 listopada 1999 r.

 

logo Elektrownie Szczytowo-Pompowe S.A.

Pięć lat Elektrowni Szczytowo-Pompowych S.A.
W trosce o środowisko naturalne

foto

Spółka Elektrownie Szczytowo-Pompowe S.A. została utworzona w grudniu 1993 roku, w ramach procesu restrukturyzacji polskiego sektora elektroenergetycznego. Działalność gospodarczą ESP S.A. rozpoczęła w lutym 1994 roku. Akcjonariuszami ESP S.A. zostały: Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A., Elektrownia Wodna Żarnowiec S.A., Zespół Elektrowni Wodnych Porąbka – Żar S.A., Zespół Elektrowni Wodnych Dychów S.A. i Rzeszowski Zakład Energetyczny S.A.

Po pięciu latach istnienia ESP S.A. odgrywa istotną rolę w polskim systemie elektroenergetycznym, a prowadzona działalność podstawowa oraz inwestycje zapewniają firmie dominującą pozycję wśród przedsiębiorstw wytwórczych energetyki wodnej. W chwili obecnej spółka skupia majątek 23 elektrowni wodnych i szczytowo-pompowych.

Biorąc pod uwagę okres istnienia firmy, można powiedzieć, że jest to niewielki przedział czasu. Jednak dynamika zmian w obszarze polskiej gospodarki w tym okresie była chyba największa w historii powojennej elektroenergetyki. Zmiany te kształtowały i rozwijały organizację spółki, wpływały na kierunki jej rozwoju i trwale wpisywały ją w rynek energii w segmencie wytwórców energii elektrycznej.

W tym stosunkowo krótkim okresie Elektrownie Szczytowo-Pompowe S.A. podjęły wiele działań zmierzających do odtworzenia własnego majątku produkcyjnego. Warto tu podkreślić takie inwestycje odtworzeniowe i modernizacyjne jak: modernizację i przezwojenia generatorów w Elektrowniach Porąbka – Żar i Żarnowiec, modernizację i odtworzenie Elektrowni Wodnej Dychów, modernizację Elektrowni Wodnej Porąbka i Zasieki.

ESP S.A. podjęły również i zakończyły budowę i odbudowę elektrowni wodnych Gorzupia II, Żagań I, Szprotawa i Kliczków.

Nakłady, inwestycje

W chwili obecnej trwają zaawansowane przygotowania do budowy Elektrowni Wodnej Malczyce na Górnej Odrze jako inwestycji wspólnej z Okręgową Dyrekcją Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Podjęto też gruntowną modernizację Elektrowni Wodnej Myczkowce oraz przygotowano modernizację i odtworzenie Elektrowni w Solinie o mocy 200 MW – inwestycję, która będzie realizowana w latach 1999 – 2003 i da przyrost mocy zainstalowanej o 64 MW. foto

Nakłady na prowadzone przez ESP S.A. w latach 1995 – 1998 zadania inwestycyjne przekroczyły kwotę 200 milionów złotych. Można więc stwierdzić, że dzięki zgrupowaniu majątku produkcyjnego elektrowni szczytowo-pompowych w jednej organizacji, udało się w krótkim czasie odtworzyć i zmodernizować znaczną jego część, a także wybudować nowe moce produkcyjne i zrealizować program rozwoju hydroenergetyki na nowych i modernizowanych obiektach.

Jednocześnie ESP S.A. prowadziły podstawową działalność wytwarzania energii elektrycznej poprzez programową pracę 22 elektrowni. Realizowały także pakiet usług systemowych na potrzeby regulacyjne i utrzymania bezpieczeństwa systemu elektroenergetycznego.

Przez wszystkie te lata (1994 – 1998) plany produkcyjne były przekraczane, a dyspozycyjność urządzeń wytwórczych przekroczyła 94%, tj. powyżej zakładanych wskaźników.

Władze Elektrowni Szczytowo-Pompowych S.A. podjęły również inicjatywy inwestycyjne i rozwojowe poza własnym majątkiem produkcyjnym. Warto wymienić tu złożenie ofert na przetargu o moce szczytowe, ogłoszony przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. w listopadzie 1997 roku. Było to 7 projektów w grupach inwestorskich z takimi firmami jak: Elektrociepłownie Warszawskie, EPON Holandia, Anwil Włocławek, El Paso USA, Elektrownia Opole, Elektrociepłownia Toruń, Zespół Elektrowni Toruń, Siemens Niemcy, Elektrownia Wodna Żarnowiec, Zespół Elektrowni Wodnych Porąbka – Żar, Elektrociepłownia Wrocław, na ogólną sumę mocy w hydroenergetyce równą ok. 800 MW, a poza hydroenergetyką – w oparciu o turbiny gazowe szczytowe – około 750 MW.

Kierunki rozwoju

Spółka ESP S.A. jest sygnatariuszem listu intencyjnego uczestników planowanego przedsięwzięcia inwestycyjnego „Budowa elektrowni Kaskady Dolnej Wisły”, angażuje się w grupie inwestorskiej zamierzającej budować stopień wodny i elektrownię przepływową Ciechocinek, o mocy ok. 150 MW. Ponadto, Elektrownie Szczytowo-Pompowe S.A. biorą pod uwagę możliwość opłacalności inwestowania w obszarze hydroenergetyki poza granicami naszego kraju.

Biorąc pod uwagę dotychczasowe osiągnięcia spółki, jak i przewidywane zmiany w obszarze polskiej elektroenergetyki, Zarząd ESP S.A. opracował i wytyczył kierunki dalszego rozwoju firmy. Można je ująć w kilku punktach:

 

  1. Osiągnięcie warunków umożliwiających ekonomicznie efektywny rozwój hydroenergetyki w powiązaniu z rozwojem gospodarki wodnej, transportu wodnego i realizację przedsięwzięć w zakresie ochrony środowiska.
  2. Maksymalizacja sprzedaży energii elektrycznej i usług systemowych na rynkach energii elektrycznej.
  3. Osiągnięcie w latach 1997 – 2010 przyrostu mocy zainstalowanej rzędu 1000 – 1500 MW poprzez realizację wspólnych przedsięwzięć z udziałem kapitałowym spółki.
  4. Pozyskiwanie środków pozwalających na realizację zamierzonych przedsięwzięć inwestycyjnych.
  5. Wdrożenie nowoczesnych technologii eksploatacji, metod prowadzenia procesu inwestycyjnego oraz elementów zarządzania majątkiem i zasobami finansowymi.
  6. Dostosowanie struktury organizacyjnej, systemu zarządzania oraz zasobów kadrowych spółki do działalności w zmieniających się warunkach rynku energii.

Obecny rok będzie rokiem wyjątkowym. Zachodzące zmiany w przepisach prawnych, w zasadach handlu energią elektryczną oraz zamierzenia prywatyzacyjne w sektorze elektroenergetycznym stawiają przed spółką nowe zadania. Mamy nadzieję, że po zrealizowaniu przygotowywanego programu restrukturyzacji ESP S.A. będą dobrze przygotowane do zachodzących zmian i potrafią sprostać zarówno zagrożeniom, jak i wykorzystać nowe szanse w zmieniającym się otoczeniu.


W skład ESP S.A. wchodzą 23 elektrownie, w tym 19 małych elektrowni przepływowych, których moc przekracza 59 MW. Całkowita moc zainstalowana w elektrowniach będących własnością Elektrowni Szczytowo-Pompowych S.A., przekracza 1490 MW. Jest to 85% mocy zainstalowanej w elektrowniach szczytowo-pompowych w Polsce, 73% całkowitej mocy zainstalowanej w polskich elektrowniach wodnych, 4,5% całkowitej mocy zainstalowanej w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym.

Elektrownie szczytowo-pompowe Żarnowiec i Porąbka – Żar stanowią 6,6% rynku systemowego mocy zainstalowanej.

Kalendarium

1993

  • grudzień – zawiązanie spółki Elektrownie Szczytowo-Pompowe S.A.

1994

  • luty – rozpoczęcie działalności gospodarczej
  • czerwiec – podwyższenie kapitału akcyjnego spółki poprzez wniesienie aportu w postaci majątku produkcyjnego
  • lipiec – początek działalności produkcyjnej

1995

w 1995 roku prowadzone były przez ESP S.A. 84 zadania inwestycyjne na łączną kwotę 23.555.000 PLN, do najważniejszych zadań zaliczono:

 

  • odtworzenie i modernizację EW Zasieki,
  • odtworzenie i modernizację jazu dla EW Gorzupia,
  • odtworzenie i modernizację rozdzielni 110 kV EW Dychów,
  • analizę odbudowy i modernizacji jazu EW Żagań II,
  • kompleksową modernizację układów automatyki i sterowania EW Żarnowiec,
  • opracowanie i wdrożenie systemu monitorowania i diagnostyki hydrozespołów EW Żarnowiec,
  • opracowanie i przyjęcie pierwszego etapu koncepcji modernizacji ZEW Solina – Myczkowce,
  • opracowanie studium programowo-przestrzennego EW Malczyce nad Odrą,
  • opracowanie założeń do odtworzenia i modernizacji hydrowęzła Dychów – Raduszec,
  • opracowanie „Biznesplanu Nysa – Bóbr”,
  • opracowanie koncepcji programowych EW Górna Odra,
  • opracowanie prognozy nakładów inwestycyjnych i źródeł ich finansowania na lata 1996-2000.

1996

nakłady inwestycyjne: 52 944 000,00 PLN

 

  • opracowanie planu generalnego wytyczającego kierunki rozwoju firmy do 2010 roku, 
  • przyjęcie misji spółki ESP S.A.,
  • zakończenie modernizacji EW Zasieki,
  • zakończenie kompleksowej modernizacji EW Porąbka,
  • ukończenie budowy gumowego zamknięcia jazu dla EW Żagań II,
  • analiza możliwości lokalizacji elektrowni szczytowo-gazowych przy istniejących lub przeznaczonych do energetycznego wykorzystania złożach gazu,
  • realizacja: 1996-1997.

1997

nakłady inwestycyjne: 84 446 186,45 PLN

 

  • kwiecień – grudzień: prace odtworzeniowe i modernizacyjne związane z usuwaniem skutków osunięcia skarpy zbiornika górnego w EW Dychów,
  • ukończenie budowy jazu EW Gorzupia,
  • częściowa modernizacja EW Dychów,
  • zakończenie prac modernizacyjnych nastawni EW Porąbka – Żar,
  • zakończenie prac przygotowawczych do kompleksowej modernizacji EW Solina,
  • modernizacja generatorów w EW Żarnowiec i generatora nr 1 w EW Porąbka – Żar.

1998

nakłady inwestycyjne: 82 920 459,52 PLN

  • zakończenie prac modernizacyjnych i odtworzeniowych w elektrowniach wodnych: 
    1. Szprotawa,
    2. Gorzupia,
    3. Żagań I,

     

  • rozpoczęcie modernizacji EW Myczkowce,
  • podpisanie kontraktu na dostawy podstawowych technologii modernizowanej EW Solina,
  • modernizacja generatora nr 3 w EW Porąbka – Żar,
  • rozpoczęcie prac związanych z modernizacją EW Przysieka,
  • rozpoczęcie prac związanych z budową EW Rakowice.

Strona Elektrowni Szczytowo-Pompowych S.A.