Pierwszy krok na drodze partnerskiej współpracy w Polsce

Energia XXIV, cz. 2
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 214 (5684) 13 września 2000 r.

logo Uzyskanie 52,5% udziałów w Elektrociepłowni „Będzin” S.A. stwarza więzi współpracy stanowiące pomost pomiędzy energetyką Polski oraz Niemiec Środkowych.
Pierwszy krok na drodze partnerskiej współpracy w Polsce
Wypowiedź Pawła Orlofa, prezesa Zarządu firmy MEAG-Polska Sp. z o.o.

foto

W lipcu tego roku minister Skarbu Państwa Rzeczypospolitej Polskiej, Emil Wąsacz, oraz prezes Zarządu niemieckiej firmy MEAG, Norbert Wenner, podpisali umowę, na mocy której firma MEAG nabywając 52,5% udziałów górnośląskiej elektrociepłowni w Będzinie stała się jej głównym udziałowcem. Wyścig o uzyskanie pakietu akcji trwał od września ubiegłego roku. Obok firmy MEAG w rozpisanym przez ministra Skarbu Państwa RP przetargu udział wzięli niemieckie przedsiębiorstwo STEAG, szwedzka firma Sydkraft AB oraz polska spółka Beton Stal. W maju tego roku sygnowano pakiet socjalny, a w lipcu podpisano ostatecznie umowę sprzedaży akcji. W dniu 31 sierpnia bieżącego roku została przeprowadzona transakcja zakupu akcji. Dokonując jej MEAG stała się pierwszą niemiecką firmą dysponującą większościowym pakietem akcji jednego z polskich przedsiębiorstw energetycznych.

W przyszłości MEAG zamierza dokonać następnych inwestycji w sektorze energetycznym. Pierwszy krok na drodze ścisłej partnerskiej kooperacji energetyki Niemiec Środkowych z gospodarką energetyczną w Polsce został już uczyniony. Nie ukrywamy jednak, że nasze plany są szersze. Jesteśmy zainteresowani aktywnym uczestniczeniem w procesie prywatyzacji polskich zakładów energetycznych, elektrociepłowni oraz miejskich przedsiębiorstw energetyki cieplnej. Zainteresowani jesteśmy także kompleksowym zaopatrywaniem ośrodków przemysłowych w niezbędną w procesie produkcji energię elektryczną i cieplną. W przyszłości MEAG chce przedstawić polskim klientom cały pakiet oferowanych przez firmę usług, który obejmie dostawę energii, oczyszczanie ścieków, zaopatrzenie w wodę oraz usługi informatyczne i rozliczeniowe. Myślę, że szanse urzeczywistnienia tych planów daje już opracowany przez Zarząd Elektrociepłowni „Będzin” i popierany przez

MEAG plan budowy regionalnego przedsiębiorstwa zajmującego się takim kompleksowym świadczeniem usług.

Dla MEAG Polska jest najważniejszym partnerem. Z uwagi na bliskie sąsiedztwo geograficzne szczególnie zainteresowani jesteśmy współpracą z przedsiębiorstwami energetycznymi Górnego i Dolnego Śląska. Od kilku lat prowadzimy intensywną i przynoszącą korzyści obu stronom wymianę doświadczeń z sześcioma zakładami energetycznymi tego regionu. Nie ukrywamy, że zamierzamy aktywnie uczestniczyć w prywatyzacji tych przedsiębiorstw. Warto również podkreślić, iż bliskie kontakty łączą nas z Zakładem Energetycznym Łódź-Miasto S.A. oraz Zespołem Elektrociepłowni Łódź S.A. Nie ograniczamy się więc tylko do południowo-zachodniej części Polski.

Firma MEAG osiągnęła pierwszy sukces w polskiej gospodarce energetycznej przede wszystkim dzięki bardzo przemyślanej oraz opartej na partnerstwie strategii zaangażowania się na polskim rynku. Od samego początku aktywności w Polsce, MEAG akcentuje poszanowanie polskiej tradycji, wysokiej kultury pracy oraz bardzo wysokich kwalifikacji kadry menedżerskiej oraz pracowników. Zarząd MEAG uważa bowiem, iż tylko partnerstwo oraz uważne wsłuchiwanie się w to, co mówią polscy koledzy jest gwarancją wspólnego sukcesu na przeżywającym obecnie głebokie zmiany polskim rynku energii.

O powyższym świadczy chociażby utworzenie w roku 1997 firmy MEAG-Polska, zatrudniającej wyłącznie polską kadrę. Współpracownicy reprezentujący MEAG na rynku polskim są gwarancją zbliżenia i lepszego zrozumienia pomiędzy stroną polską i niemiecką. Ich znajomość mentalności oraz trybu pracy polskich przedsiębiorstw umożliwia w wielu wypadkach wypracowanie kompromisów oraz opracowywanie rozwiązań, które okazują się korzystne dla wszystkich zainteresowanych stron. Jest to niesłychanie istotne dla budowy wzajemnego zaufania niezbędnego dla wcielenia w życie zasad partnerskiej współpracy, które chcemy w już pełni zastosować w Elektrociepłowni „Będzin” S.A.

MEAG posiada jeszcze jeden atut, którego być może nie posiadają inni inwestorzy aktywni na polskim rynku energii. Obszar działania

MEAG, której siedziba znajduje się w Halle, to kraj związkowy Sachsen-Anhalt czyli dawne terytorium NRD. Pracownicy koncernu MEAG, który powstał na bazie dawnego państwowego kombinatu energetycznego, musieli przeżyć bardzo trudny okres restrukturyzacji oraz prywatyzacji, jaki wiązał się z przejściem od gospodarki planowej do wolnorynkowej. Załoga i Zarząd koncernu zebrali więc wiedzę i doświadczenie, które mogą się okazać bardzo cenne dla przeprowadzających obecnie podobne procesy polskich przedsiębiorstw energetycznych. Wiedza ta dotyczy szczególnie zagwarantowania istniejących oraz tworzenia nowych miejsc pracy. W tym zakresie MEAG ma bardzo wiele do zaoferowania, a zarząd MEAG jest szczególnie wrażliwy na sprawy socjalne załogi.

W okresie ostatnich dwóch lat nastąpiła pełna liberalizacja niemieckiego rynku energii. Spowodowało to zastąpienie monopolistycznych struktur działania przez zasady pełnej konkurencji. W trakcie tego procesu MEAG zyskał wiele nowych doświadczeń oraz stał się jeszcze silniejszym i dynamiczniej rozwijającym się przedsiębiorstwem. Również te doświadczenia stanowią o atutach, jakie posiada MEAG jako partner dla polskich przedsiębiorstw energetycznych.

Mam nadzieję, że nasza strategia współpracy oparta na zasadach partnerstwa, wzajemnego zaufania, wiedzy, doświadczenia i zrozumienia specyfiki pracy w obu krajach zda egzamin, przynosząc korzyści zarówno polskiej, jak i niemieckiej energetyce, które niebawem staną się integralnymi nowoczesnymi i wysoko konkurencyjnymi częściami budowanego obecnie europejskiego rynku energii.

MEAG-Polska Sp. z o.o.
02-954 Warszawa, ul. Marconich 2/13
tel. (022) 642-15-12, 642-39-73
fax (022) 651-70-66
e-mail: [email protected]