Pilkington – First in Glass!

Ochrona Środowiska XII – Systemy Zarządzania Środowiskowego
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 130 (5988) 5 czerwca 2001 r.

Pilkington – First in Glass!

W świecie szkła brytyjska firma Pilkington jest prawdziwym gigantem, plasującym się w ścisłej czołówce największych producentów. First in Glass – brzmi zawołanie firmowe, jakim kierują się występujące pod szyldem Pilkingtona zakłady produkcyjne w 25 krajach na czterech kontynentach. Międzynarodowa grupa Pilkingtona zatrudnia dziś ogółem ponad 28 tys. pracowników wielu różnych narodowości, osiągając obroty roczne rzędu 4 miliardów dolarów. Ponad połowa wolumenu sprzedaży absorbuje rynek Europy, jedną trzecią – Ameryki Północnej, resztę – Ameryki Południowej i Australii.

Pilkington – to jednak absolutny lider światowy w produkcji szkła płaskiego oraz produktów szklanych na potrzeby przemysłu budowlanego, samochodowego, lotniczego oraz szeroko pojętej techniki.

Utrwalanie tej zdobytej na rynku światowym pozycji wymaga podejmowania nieustannych działań na rzecz podnoszenia jakości, która musi sprostać rosnącym potrzebom wielu dziedzin rozwijającej się gospodarki.

Pilkington w Polsce

W tym roku minie 11 lat od momentu, w którym brytyjska grupa Pilkingtona zwróciła uwagę na rynek polski, podejmując z ówczesnym resortem przemysłu rozmowy na temat utworzenia wespół z HSO Sandomierz joint venture. W wyniku tych rozmów doszło w 1993 roku do powołania firmy Pilkington Sandoglass Sp. z o.o. z udziałem kapitału brytyjskiego. Dwa lata później spółka oddała do eksploatacji zbudowaną od fundamentów pierwszą polską fabrykę szkła float. Wkrótce potem ruszyła również produkcja szkła laminowanego na potrzeby przemysłu budowlanego.

Równolegle inwestor brytyjski działał na innych frontach, wykupując w 1992 roku udziały International Glass Poland S.A. i tworząc nową firmę Pilkington IGP Sp. z o.o., która podjęła przetwórstwo i hurtowy obrót szkłem float na rynku polskim. Posiadająca dziś 9 oddziałów na terenie kraju, firma produkuje ponad 1,5 miliona metrów kwadratowych szyb zespolonych rocznie, szkło hartowane, emaliowane i z sitodrukiem oraz przetworzone dla przemysłu budowlanego. Kompleksowego podejścia inwestora brytyjskiego do rynku polskiego dowodzi powołanie kolejnej firmy Pilkington Automotive Poland Sp. z o.o., która zajęła się produkcją laminowanych i hartowanych szyb samochodowych w nowo zbudowanej fabryce w Sandomierzu. Wobec zapotrzebowania producentów aut w Polsce na pełny serwis, poszerzono asortyment produkowanych dotąd szyb przednich o szyby boczne i tylne. Dzisiaj fabryka wytwarza 600 tys. zestawów szyb samochodowych rocznie.

I wreszcie jeszcze jedna dziedzina działalności gospodarczej: sprzedaż szyb samochodowych do wielu różnych modeli aut na rynku wtórnym. Rozwija ją firma Pilkington Automotive Glass Replacement Polska Sp. z o.o.

Ogółem grupa Pilkingtona zatrudnia w Polsce ponad 1300 pracowników.

Pogoń za jakością

Każda z trzech polskich firm produkcyjnych Pilkingtona posiada certyfikaty poświadczające najwyższą jakość oferowanego szkła i wyrobów. Dzięki ciągłemu udoskonalaniu działania własnych organizacji firma Pilkington jest w stanie sprostać wysokim wymaganiom naszych klientów, oczekujących od firmy najwyższej jakości produktów i serwisu. Także poprzez dbałość o swoje otoczenie – ciągłą poprawę procesów produkcyjnych i inwestowanie na rzecz zmniejszania zanieczyszczenia – jest przyjazna nie tylko dla swoich sąsiadów, ale i dla środowiska naturalnego.

I tak Pilkington Sandoglass był pierwszym w Polsce uhonorowanym certyfikatem ISO 9002 producentem szkła płaskiego. Certyfikat ten uzyskał też Pilkington IGP jako pierwszy w Polsce producent szyb zespolonych. Posiada go również Pilkington Automotive Poland, który w rekordowo szybkim czasie wdrożył również system QS 9000.

Sztafetę tę rozpoczął Pilkington Sandoglass, kierując się dążeniem do poprawy działania własnego i organizacji. Zaledwie 9 miesięcy trzeba było na wdrożenie systemu zarządzania jakością. Podjęte działania okazały się w pełni skuteczne. Sukcesu tego pozazdrościł Pilkington IGP, wdrażając system w dziewięciu swoich oddziałach. Od innej jeszcze strony podeszła do sprawy dyrekcja Pilkington Automotive Poland, wysyłając znaczną część załogi na szkolenie do Włoch i Hiszpanii jeszcze w czasie trwania prac instalacyjno-montażowych linii w nowej fabryce szyb samochodowych. Tak więc wraz z uruchomieniem produkcji można było przystąpić do tworzenia systemu jakości. Wdrożenie systemu stało się udziałem wszystkich pracowników firmy: od operatorów na liniach po dyrektorów. Tak zapracowany sukces przyszedł bez trudu.

Z równą energią wszystkie trzy firmy przystąpiły do ataku na ISO 14001, aczkolwiek wiązało się to z nowymi inwestycjami o charakterze proekologicznym, z opracowaniem i wdrożeniem Systemu Zarządzania Środowiskowego, co oznaczało doprowadzenie do redukcji emisji zanieczyszczeń powietrza, poprawę stanu gospodarki odpadami, uregulowanie gospodarki wodno-
-ściekowej itp. Polityka ta uznaje rozwijanie proekologicznej świadomości całej załogi za bardzo ważny element działalności przyjaznej dla środowiska. Nowoczesności podejścia do całej sprawy dowodzi fakt, iż cała związana z systemami dokumentacja dostępna jest w wersji elektronicznej.

We wszystkich firmach poradzono sobie z tymi problemami doskonale i dziś Pilkington w Polsce jest rzeczywiście First in Glass!