Płock – miasto z przyszłością

Jakość XIII
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 263 (6340) 12 listopada 2002 r.

Honorowy dyplom Polskiej Nagrody Jakości

Płock – miasto z przyszłością

Płock to 130-tysięczne miasto, w centrum Polski, nad Wisłą, ok. 110 km od Warszawy. Pradzieje Płocka związane są z początkami państwa polskiego. W XII w., za panowania Władysława Hermana, tu właśnie znajdowała się rezydencja polskich władców, a Płock był faktyczną stolicą kraju. W murach dawnego zamku książęcego mieści się Muzeum Mazowieckie z najbogatszą w Polsce kolekcją sztuki secesyjnej. Płock szczyci się również najstarszą szkołą średnią w Polsce – ponad 820-letnią „Małachowianką” i jednym z najstarszych w Polsce towarzystw naukowych wraz z biblioteką, w zbiorach której znajdują się takie rarytasy, jak pierwsze wydanie dzieła Kopernika „O obrotach sfer niebieskich” czy cykl 80 rycin Goi „Kaprysy”. Na kulturalnej mapie Płocka ważne miejsce zajmuje Płocka Orkiestra Symfoniczna, z którą koncertują gwiazdy polskiej sceny muzycznej, a także chór chłopięcy „Pueri Cantores Plocenses” – laureat wielu prestiżowych konkursów i festiwali.

Tysiącletnia historia sąsiaduje w Płocku z nowoczesnym, prężnie rozwijającym się przemysłem. Tu ma swoją siedzibę Polski Koncern Naftowy ORLEN – jedno z największych przedsiębiorstw w Europie Środkowej, potentat na rynku paliw płynnych i produktów petrochemicznych. W Płocku znajduje się największa w Europie fabryka odzieży dżinsowej – Levi Strauss i wiodący na światowych rynkach producent maszyn dla rolnictwa – Case New Holland. Bardzo dobrze rozwija się budownictwo (jedno z wiodących Towarzystw Budownictwa Społecznego w kraju) i przemysł spożywczy.

Władze miasta podejmują wiele działań, związanych z tworzeniem nowych miejsc pracy poprzez pozyskiwanie kapitału zewnętrznego. Rada Miasta przyjęła uchwałę o specjalnych ulgach i preferencjach dla inwestorów. We współpracy z Państwową Agencją Inwestycji Zagranicznych rozpoczęło działalność Centrum Obsługi Inwestora. Najważniejszym obecnie projektem przeznaczonym dla małych i średnich przedsiębiorstw jest utworzenie Płockiego Parku Technologicznego.

Społeczność Płocka to w jednej czwartej ludzie młodzi – do 18 lat. Miasto jest prężnym ośrodkiem akademickim, w którym na czterech wyższych uczelniach kształci się obecnie ponad 17 tysięcy studentów.

Płock utrzymuje bardzo dobre kontakty partnerskie z ośmioma miastami: Fort Wayne w USA, Darmstadt w Niemczech, Forli we Włoszech, Auxerre we Francji, Możejkami na Litwie, Nowopołockiem na Białorusi, Bielcami w Mołdawii i Loznicą w Jugosławii. W tym roku miasto – jako pierwsze w Polsce – było organizatorem 34. Międzynarodowych Igrzysk Szkolnych – wielkiego wydarzenia sportowego, któremu patronował prezydent RP Aleksander Kwaśniewski.

W prestiżowym rankingu „Rzeczpospolitej” – Złota Setka Samorządów – Płock zajął bardzo wysoką, drugą pozycję wśród inwestujących miast na prawach powiatu. Minister oświaty nagrodziła miasto medalem Komisji Edukacji Narodowej za „wysiłek inwestycyjny w oświacie”. Taki medal otrzymało tylko 13 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. W rankingu tygodnika samorządowego „Wspólnota”, punktującym sukcesy minionej kadencji, mierzone sytuacją na początku i końcu czteroletnich działań, Płock uplasował się na trzecim miejscu w kategorii sukces finansowy.

Warto też wspomnieć o wysokiej ocenie wiarygodności kredytowej miasta (A-), przeprowadzonej przez niezależną agencję ratingową Fitch Ratings.

W dobie dynamicznego rozwoju szczególnego znaczenia nabiera sprawne, kompleksowe zarządzanie w niemal każdej dziedzinie życia, w tym także funkcjonowanie podstawowej jednostki samorządu terytorialnego – gminy. Dlatego 1 marca 2000 roku Urząd Miasta Płocka rozpoczął wdrażanie Systemu Zarządzania Jakością, zgodnego z normą ISO 9001:2000. Podstawą tej decyzji była konieczność przygotowania Urzędu Miasta do świadczenia mieszkańcom Płocka usług na najwyższym, profesjonalnym poziomie. Rozpoczęto od otwarcia Centrum Informacji Telefonicznej i powołania Biura Obsługi Klienta, które rozpoczęło działalność we wrześniu 2001 r. Już podczas pierwszych miesięcy funkcjonowania kontakt z biurem miało 120 tys. osób!

10 października br. Urząd Miasta Płocka otrzymał znak jakości ISO 9001 według normy 2000.

Równolegle z ostatnimi przygotowaniami do audytu certyfikacyjnego systemu ISO została przeprowadzona analiza funkcjonowania urzędu pod kątem zgodności z zarządzaniem organizacją wg założeń Total Quality Management (TQM). Zespół ekspertów Komitetu Polskiej Nagrody Jakości potwierdził wysoką jakość pracy urzędu, który zakwalifikował się do ścisłej czołówki laureatów tegorocznej edycji Polskiej Nagrody Jakości w kategorii organizacji publicznych. n


Urząd Miasta Płocka

09-400 Płock, Stary Rynek 1
tel. (024) 367 14 81, fax (024) 367 14 83
e-mail: [email protected]
www.plock.um.pl