Energia XXXVI
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 216 (6596) 16 września 2003 r.
Podstawowa spółka holdingowa w regionie
Wypowiedź Jerzego Gruszki, prezesa Zarządu Grupy Energetycznej ENEA S.A.
Grupa Energetyczna ENEA oferuje lokalnym samorządom i podmiotom gospodarczym szerokie możliwości współpracy. Wspólnie, wykorzystując lokalną specyfikę i potencjał koncernu, możemy zmieniać oblicze regionu. Stymulować jego rozwój gospodarczy, ograniczać bezrobocie, przyciągać inwestorów, pozyskiwać środki unijne.
Grupa Energetyczna ENEA SA
Jest jednym z największych firm sektora elektroenergetycznego w kraju. Powstała w wyniku konsolidacji spółek dystrybucyjnych z Bydgoszczy, Gorzowa Wlkp., Poznania, Szczecina i Zielonej Góry. Grupa Energetyczna ENEA dostarcza energię elektryczną dla 2,2 mln klientów na obszarze ponad 63 tys. kilometrów kwadratowych. Koncern zatrudnia ponad 6,3 tys. osób. n |
Czasy, kiedy przedsiębiorstwo energetyczne zajmowało się jedynie dostarczaniem energii, należą już do przeszłości. Zmieniający się rynek, wymagania i oczekiwania klientów wymuszają zmianę strategii i kierunków działania. Nowoczesne, sprawnie działające przedsiębiorstwo energetyczne może i powinno być kreatorem przemian gospodarczych, wnieść nowe technologie i postęp techniczny w regionach, w których działa. Energetyka ma wszelkie podstawy ku temu, aby taką rolę pełnić. Mam tu na myśli znaczny potencjał ekonomiczny, techniczny i intelektualny.
Wychodząc naprzeciw nowym wyzwaniom i możliwościom, Grupa Energetyczna ENEA zamierza stać się firmą multiusługową. Stawiamy sobie za cel stworzenie silnego i konkurencyjnego organizmu, dla którego klient i jego potrzeby są priorytetem. Ujednolicenie struktur spowoduje, że sprawniej będą działać poszczególne elementy młodego koncernu. Z drugiej strony – dywersyfikacja działalności i rozwój nowych usług pozwolą nam rozwiązywać ich problemy kompleksowo, czyli lepiej i taniej. Nie zamierzamy być jedynie dostawcą energii, ale chcemy skupić pod jednym szyldem wiele zagadnień związanych z codziennym życiem człowieka. ENEA będzie dostarczać usługi dodane związane z energią, paliwami, wodą czy szeroko pojętymi multimediami, czyli m.in. usługami telekomunikacyjnymi, internetowymi i telewizji kablowej. Jak widać, przed nami wiele ambitnych zadań, których realizacja byłaby niemożliwa bez wysokich kwalifikacji naszej kadry. Zawsze będę podnosił rolę, jaką w ostatnich miesiącach odegrał zespół moich współpracowników. To, że konsolidacja, proces całkowicie na rynku polskim pionierski, została przeprowadzona tak sprawnie, z dotrzymaniem założonego harmonogramu, to zasługa ludzi, z którymi pracuję. Bez ich pomocy, pomysłów i dobrych rad nie osiągnęlibyśmy założonego celu. Cenię ich za profesjonalizm i kompetencje, liczę na pomoc i kreatywność w dojściu do zamierzonego celu.
Koncern ENEA działa w czterech obszarach, są to: dystrybucja, obrót – jako podstawowe działalności koncesjonowane oraz sfera usług i obsługi klienta, potraktowane jako dodatkowe działalności biznesowe. W tej ostatniej dziedzinie stawiamy na kompleksową obsługę, dostosowaną do potrzeb klientów. Będziemy ją realizować poprzez wspólne centra obsługi klienta, współpracujące z podmiotami gminnymi. Podobną filozofię działania przyjęliśmy w obszarze usług. ENEA będzie zmierzać w kierunku silnej i konkurencyjnej firmy multiusługowej. Tutaj otwiera się pole do współpracy z dostawcami innych mediów w zakresie obsługi klientów.
Znane są już wyniki finansowe Grupy Energetycznej ENEA S.A. za pierwsze półrocze 2003 r. Pokazują one wyraźną poprawę kondycji finansowej firmy w porównaniu z sumowanymi wynikami pięciu spółek, z których powstała ENEA, w tym samym okresie ubiegłego roku. Oznacza to, że konsolidacja, która nastąpiła 2 stycznia br., przynosi wymierne efekty. Zysk brutto wzrósł z 40,6 do 95,9 mln zł, zysk netto – z 17,1 do 59,4 mln zł. Ponaddwukrotnie – z 2,1% do 4,8% – wzrosła rentowność brutto, rentowność netto wyniosła 3% (0,9 za pierwsze półrocze 2002 r.). Lepsze wyniki finansowe są między innymi wynikiem zmniejszenia kosztów działalności. Osiągnięcie na wspólnym obszarze bilansowania mniejszych odchyłek oraz lepsza pozycja firmy wobec dostawców zmniejszają koszty zakupu energii, a centralna polityka zakupów pozwala zmniejszyć koszty zaopatrzenia w materiały eksploatacyjne. n |
Duże znaczenie ma dla nas współdziałanie z gminami. Proponujemy między innymi współpracę w zakresie usług oświetleniowych, wspólnego przygotowywania planów zaopatrzenia w energię oraz budowy koniecznej dla dostaw tej energii infrastruktury. Wszystko to powinno przynieść wymierne korzyści społeczne. Myślimy też o wspólnych z samorządami inwestycjach w lokalne źródła energii, w kogenerację rozproszoną i inne proekologiczne przedsięwzięcia. Po wejściu naszego kraju do Unii Europejskiej nastąpi wzrost roli samorządów w tworzeniu warunków rozwoju. Jesteśmy gotowi im pomagać.
Projekty na dziś
Obecnie chcemy zaoferować usługi połączone z dostawą energii elektrycznej. Mogę tu wymienić ofertę doradczą w zakresie wykorzystania energii, jak audyty energetyczne. Kolejna oferta dotyczy termomodernizacji budynków, łącznie z modernizacją systemów grzewczych, źródeł ciepła, budowy źródeł kogeneracji rozproszonej, czy zmiany lokalnego źródła ciepła na scentralizowane lub zamiany tradycyjnych źródeł energii na niekonwencjonalne. Wykonujemy instalacje energetyczne „pod klucz”, możemy również zaproponować projektowanie, sprzedaż i montaż stacji transformatorowych, energetycznych linii zasilających, przyłączy energetycznych, systemów automatyki elektroenergetycznej, a także kompleksowych programów związanych z projektowaniem, budową, eksploatacją i doborem programów taryfowych w zakresie ogrzewania konwektorowego, akumulacyjnego, podłogowego, systemów klimatyzacyjnych itd.
Naszą szczególnie nowatorską ofertą jest projekt ENEA-KOMFORT. Koncepcja ta jest oparta na budowaniu sieci punktów handlowo-usługowych, w których klient będzie mógł podczas jednej wizyty kupić kompleksowy system elektryczny, korzystając przy tym z pełnej obsługi – od projektu, aż do zainstalowania urządzenia. Z kolei do gmin jest skierowana kompleksowa usługa oświetlenia terenów i obiektów. Owa kompleksowość polega na opracowaniu projektu technicznego, budowie oświetlenia i świadczeniu usługi przez spółkę. W tym wypadku gmina staje się klientem, a nie inwestorem. Warto podkreślić, że cena za indywidualne oświetlenie będzie miała charakter negocjacyjny, uzależniony od rozwiązań technicznych, urządzeń itp. Dzięki współpracy z nami gmina zyskuje nowoczesną i ekologiczną infrastrukturę oświetleniową, która wydatnie wpłynie na poprawę bezpieczeństwa, zyska też wizerunek miejscowości. Co ważne, nie musi angażować własnych środków ani zaciągać kredytu.
Projekty jutra
Systemy wykorzystujące energię odnawialną (energetyka wiatrowa, wodna, biomasa) są szeroko propagowane przez samorządy lokalne oraz Grupę Energetyczną ENEA S.A., stanowiąc dużą szansę rozwoju terenów gminnych. Towarzyszy im bowiem zapotrzebowanie na działalność wytwórczą, związaną z produkcją źródeł biomasy: wierzby, zrębek i słomy rzepakowej. Właściwe zagospodarowanie terenów rolniczych, stanowiących duży potencjał w wytwarzaniu biomasy, jest najważniejszym celem zaopatrzenia w paliwa lokalnych źródeł energii. Inną możliwością wejścia na rynek alternatywnych mediów energetycznych przez Grupę Energetyczną ENEA S.A. jest inwestowanie w kogenerację rozproszoną. Koncern angażuje się w unowocześnianie obiektów wytwarzających oraz dystrybuujących ciepło i energię elektryczną, o mocy cieplnej nie przekraczającej 1 MWt. Modernizacje są dokonywane ze szczególnym uwzględnieniem zmiany dotychczas wykorzystywanych paliw źródłowych na rozwiązania ekologiczne: gaz, olej opałowy oraz biopaliwa. n |
Mulitiusługi, które zaoferujemy w przyszłości, będą dotyczyły m.in. energii odnawialnej. Stawiamy na rozwój źródeł energii powstającej z wykorzystaniem biomasy, wody, wiatru, słońca i geotermii. Warunki ku rozwojowi ekologicznej energii już istnieją. Dobrym tego przykładem jest region lubuski, gdzie szybko i na dużą skalę rozwija się uprawa wierzby. Otwiera to przed nami nowe możliwości współpracy.
Korzyści, jakie możemy wspólnie osiągnąć, są niebagatelne. Rozwój energii odnawialnej stanie się bodźcem do pobudzenia rozwoju lokalnego. Będzie to szansa na tworzenie nowych miejsc pracy. Istotna jest również zmiana przepływów strumieni płatności za energię, pieniądze pozostaną w gminach, które zyskają dodatkowe dochody. Będziemy mieli również większą możliwość pozyskiwania zewnętrznych funduszy, szczególnie unijnych.
Nie można zapominać również o zyskach pozaekonomicznych. Mam tu na myśli ochronę środowiska, czyli m.in. zmniejszenie emisji dwutlenku węgla, ochronę zieleni i zadrzewienia, zagospodarowanie odpadów i ścieków komunalnych. Gminy mają szansę na stworzenie swojego proekologicznego wizerunku, a co za tym idzie, większą możliwość promocji w kraju i za granicą. Czyste środowisko to oczywista korzyść dla warunków życia mieszkańców. Warto pamiętać również o wzroście bezpieczeństwa energetycznego gmin i regionu.
Oprócz projektów wykorzystania odnawialnych źródeł energii chcemy również zaproponować wachlarz usług teleinformatycznych, jak telefonia przewodowa, dostęp do Internetu, transmisję danych i telewizję kablową. Kolejna grupa usług dotyczy funkcjonowania inteligentnego budynku.
Najważniejsze jest partnerstwo
Dla koncernu budowa przedsiębiorstwa multiusługowego oznacza przede wszystkim zwiększenie potencjału firmy. Stanie się tak dzięki dalszemu dokapitalizowaniu spółki akcjami przedsiębiorstw branży energetycznej, budowaniu partnerskich relacji z dotychczasowymi dostawcami mediów komunalnych. Potencjał firmy zamierzamy budować poprzez wchodzenie kapitałowe do istniejących podmiotów gospodarczych, a także udział w prywatyzacji komunalnych zakładów budżetowych. Oczywiście, będziemy również podejmować samodzielne inwestycje i realizować własne projekty.
Potencjał Grupy Energetycznej ENEA może być w pełni wykorzystany tylko we współpracy z lokalnymi partnerami, przede wszystkim z samorządami. Warunkami rozwoju multiusług są m.in. pomoc dla gmin w realizacji Planu Zaopatrzenia w Ciepło, Energię Elektryczną i Paliwa Gazowe i uczestniczenie w regionalnych programach rozwoju infrastruktury. Musi zostać zachowane partnerstwo dostawców mediów i usług telekomunikacyjnych. Rozwój multiusług będzie bardziej efektywny przy wykorzystaniu środków przedakcesyjnych z Unii Europejskiej, a później funduszy unijnych.
ENEA dysponuje również szeroką gamą rozwiązań w infrastrukturze sieciowej. Oprócz przyłączania nowych odbiorców pracujemy nad systematyczną poprawą jakości i pewności zasilania, a także bezpieczeństwem sieci i jej wpływem na środowisko oraz poprawą efektywności pracy.
Grupa Energetyczna ENEA posiada znaczny potencjał, który może być z powodzeniem wykorzystany w rozwoju gospodarczym regionów, w których działa. Sukces zależy jednak od dobrej, partnerskiej współpracy z samorządami i lokalnymi podmiotami gospodarczymi. Jak już wspomniałem, korzyści dla wszystkich zainteresowanych mogą być znaczące. Wspólnie z władzami lokalnymi możemy skutecznie pozyskiwać środki unijne, szukać inwestorów i stymulować rozwój gospodarczy. Zyska na tym na pewno atrakcyjność inwestycyjna regionu. Wspólnie możemy przyczynić się do ograniczenia bezrobocia i podwyższenia standardów życia mieszkańców.
W „Rzeczpospolitej” z 14 sierpnia br. w artykule „Szansa na przyspieszony rozwój” czytam: „W całym kraju przy aktywnym wsparciu rządu i samorządu gminnego oraz wojewódzkiego powstają międzygminne regionalne holdingi infrastruktury technicznej (dalej HIT), których spółki zarządzają sieciami: ciepłowniczą, elektroenergetyczną, wodociągową, kanalizacyjną, gospodarką odpadami itp. Podstawową spółką holdingową jest spółka energetyczna, stanowiąca jego lokomotywę” – tak widzę przyszłość Grupy Energetycznej ENEA. n
60-967 Poznań, ul. Nowowiejskiego 11
tel. (061) 856-10-00, fax (061) 856-11-17
e-mail: [email protected]
www.enea.pl
- Informacje o Grupie Energetycznej ENEA SA