Polimex-Cekop – inwestycje ze znakiem jakości

Energia XXIII
72 Międzynarodowe Targi Poznańskie
Technologie przemysłowe i dobra inwestycyjne

Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 137 (5607) 13 czerwca 2000 r.

Polimex-Cekop – inwestycje ze znakiem jakości
Polimex-Cekop S.A.

 

Od czasu powstania we wrześniu 1945 roku Polimex-Cekop wybudował około 700 obiektów w 60 krajach oraz wyposażył prawie 100 kluczowych polskich zakładów przemysłowych w nowoczesne technologie i urządzenia produkcyjne. Specjalizuje się w realizacji inwestycji w przemyśle chemicznym i petrochemicznym, w budownictwie przemysłowym i ochronie środowiska oraz energetyce. Jego oferta obejmuje dostawy technologii i dokumentacji technicznej, wyposażenia produkcyjnego, wykonawstwo robót budowlano-montażowych oraz rozruch obiektów.

Polimex-Cekop, dziś już prywatna spółka akcyjna, aktywny jest na wielu rynkach. Działa m.in. w Polsce, Niemczech, Rosji, Chinach, Iranie i Libii, legitymując się wieloletnim doświadczeniem, profesjonalizmem, wiarygodnością techniczną i finansową. W 1997 r. wdrożył system jakości ISO 9002, a w 1999 r. uzyskał rządową rekomendację, uprawniającą do uczestnictwa w przetargach organizowanych przez NATO. Na takich fundamentach spoczywa marka solidna, na której można polegać.

W branży energetycznej firma koncentruje się na dwóch zasadniczych sferach inwestycji: energetycznych (w energetyce zawodowej, przemysłowej i komunalnej) oraz służących ochronie środowiska (w energetyce, przemyśle, termicznej utylizacji odpadów). Kompleksowa oferta obejmuje projektowanie, dostawy i montaż:

 

  • obiektów energetycznych,
  • kotłów energetycznych,
  • części ciśnieniowych kotłów,
  • rurociągów nisko-, średnio- i wysokociśnieniowych,
  • komponentów kotłów energetycznych i przemysłowych,
  • instalacji odsiarczania, odazotowania i odpylania spalin,
  • spalarni śmieci.

Działalność ta obejmuje wszystkie fazy procesu inwestycyjnego, w tym również działalność developerską, poczynając od aranżacji finansowania inwestycji i bezpośrednich powiązań z inwestorami, organizacjami finansowymi, odbiorcami energii, dostawcami paliwa, technologii, a kończąc na własnym zaangażowaniu finansowym i późniejszej eksploatacji zrealizowanej inwestycji.

Polimex-Cekop ma od lat ugruntowaną opinię niezawodnego realizatora trudnych przedsięwzięć energetycznych na wymagającym rynku niemieckim. Nabyte tam referencje pozwalają systematycznie poszerzać obszar działania firmy w branży energetycznej o nowe rynki, w tym m.in. Austrię, Szwajcarię, Francję, Wielką Brytanię i Nową Zelandię. W Polsce z powodzeniem uczestniczy w przetargach publicznych ogłaszanych przez elektrownie i elektrociepłownie zawodowe. Wygrany w konsorcjum z Lurgi Lentjes Bischoff przetarg (obecnie inwestycja w fazie realizacji), na wybudowanie instalacji odsiarczania spalin dla bloków nr 7 i 8 w czwartej co do wielkości polskiej elektrowni Dolna Odra, dobitnie świadczy o mocnej pozycji Polimex-Cekop również na rodzimym rynku.

Wieloletnie doświadczenie oraz wyspecjalizowana kadra, a przede wszystkim aktualny potencjał kapitałowy, inżynieryjny, produkcyjny i usługowy całej grupy Polimex-Cekop, to mocne atuty. W powiązaniu z trwałą, partnerską współpracą z wieloma firmami polskimi i zagranicznymi, gwarantującymi dostęp do najnowocześniejszych, najbardziej zaawansowanych technologii, jak również systemem zapewnienia jakości według wymagań normy ISO 9002, tworzy to solidną bazę dla kompleksowej organizacji i realizacji inwestycji przemysłowych i energetycznych.

Krajowa i zagraniczna działalność Polimex-Cekop w dziedzinie energetyki wspierana jest potencjałem całej grupy kapitałowej, obejmującej kilkanaście firm, i utworzonego w jej ramach subholdingu energetycznego, w skład którego wchodzą:

 

  • Sefako SA – producent kotłów energetycznych,
  • Energorozwój SA – firma projektowo-konsultingowa,
  • ZREW SA – remonty, modernizacje, serwis przemysłowy,
  • Polimex-Energo Sp. z o.o. – wyspecjalizowane montaże energetyczne.

Spółka aktywnie uczestniczy w poszukiwaniu nowych możliwości inwestycyjnych w Polsce, dających okazję uczestniczenia w przedsięwzięciach, wymagających zastosowania nowoczesnych rozwiązań technologicznych, a zwłaszcza związanych z wykorzystaniem gazu ziemnego jako najbardziej „czystego” i przyszłościowego źródła energii. Widzi swój udział zarówno w modernizacji elektrociepłowni, w tym w realizacji inwestycji takich jak kogeneracja (równoległe wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej), jak i w budowie nowych źródeł mocy w systemie skojarzonym. Mając na uwadze postępujące zaostrzanie przepisów ochrony środowiska, oferuje „czyste ekologicznie” rozwiązania i technologie służące spalaniu niskoemisyjnemu, odpylaniu, odsiarczaniu i odazotowaniu spalin.

Fabryka Kotłów Sefako SA w Sędziszowie, w której Polimex-Cekop SA od 1998 r. posiada pakiet kontrolny, stanowi ważny atut grupy i subholdingu energetycznego. Od chwili powstania (w 1974 r.) wyprodukowała ponad 7 tysięcy kotłów, tysiące ton części kotłowych i innych urządzeń energetycznych. Była i jest dostawcą kotłów do ogrzewania osiedli mieszkaniowych, szpitali i sanatoriów, wytwarzania pary technologicznej i ciepłej wody użytkowej w zakładach przemysłowych oraz energetyce zawodowej i przemysłowej.

Wyposażenie techniczne, jak również organizacja procesów produkcyjnych w Sefako nie ustępuje standardom wiodących firm światowych, toteż urządzenia i konstrukcje z Sędziszowa znajdują nabywców praktycznie na całym świecie (eksport stanowi ok. 40 proc. produkcji) i pracują w tak dalekich zakątkach świata, jak: Nowa Zelandia, Indonezja, Tajlandia, Chiny, Rosja (Kamczatka), czy Kazachstan. Pod koniec lat 90., za sprawą kontraktów Polimex-Cekop, fabryka zaznacza swą obecność na rynku niemieckim dostarczając m.in. części ciśnieniowe kotłów dla gazowej ciepłowni miejskiej w Monachium, czy kocioł odzysknicowy dla elektrowni gazowo-parowej zakładów Opel w Rüsselsheim. Realizując kontrakt spółki-matki w kraju – budowę elektrociepłowni gazowo-parowej w Nowej Sarzynie, gdzie inwestorem był amerykański koncern Enron – Sefako dostarczyło komplet modułów części ciśnieniowej dwóch kotłów odzysknicowych o mocy po 60 MW każdy. To tylko niektóre zadania realizowane ostatnio przez fabrykę.

Sefako posiada liczne międzynarodowe uprawnienia i certyfikaty, m.in. Lloyd’s Register, UDT (Polska), TÜV i SLV (Niemcy), Stoomweze (Holandia), czy Apave (Francja). Jednak najważniejszym potwierdzeniem renomy i przepustką do ekskluzywnego grona firm godnych najwyższego zaufania jest uzyskanie w grudniu 1997 r. certyfikatu zapewnienia jakości według norm ISO 9001 oraz – w 1999 r. – certyfikatu amerykańskiego systemu jakości ASME. Ten drugi obejmuje wytwarzanie kotłów oraz zbiorników ciśnieniowych wraz z ich montażem na placu budowy. Sefako jest dziś jedyną fabryką kotłów w Polsce posiadającą taki zakres uprawnień ASME.

Oferta Fabryki Kotłów Sefako SA obejmuje kompletne kotły (parowe wodne, olejowo-gazowe oraz na paliwa stałe), kotły fluidalne, odzysknicowe (do odzysku ciepła odpadowego zawartego w gazach spalinowych np. z turbiny gazowej lub z procesów wytwórczych), modernizacje kotłów, kompletne kotłownie, rekonstrukcję kotłów oraz części zamienne dla energetyki zawodowej i przemysłowej. Sefako ma w swym profilu produkcji zbiorniki ciśnieniowe, wymienniki ciepła, kanały spalin i powietrza, kompensatory, rurociągi, konstrukcje stalowe, instalacje odpylania i odżużlania, chłodnice gazu, wytwornice pary. Świadczy też szeroki zakres usług: montaże i uruchomienia kotłów i kotłowni, nadzór inżynierski i diagnostykę kotłów i urządzeń energetycznych.

Notowane od maja 1997 r. na warszawskiej giełdzie Zakłady Remontowe Energetyki Warszawa ZREW SA zajmują szczególną pozycję na energetycznym rynku. Ta powstała w 1963 r. firma specjalizuje się w remontach i modernizacji maszyn i urządzeń w energetyce oraz przemyśle, świadcząc usługi dla największych polskich producentów energii cieplnej i elektrycznej. Jej domeną z roku na rok coraz bardziej staje się też serwis przemysłowy – powoli, ale systematycznie upowszechniający się rodzaj specjalistycznych usług, wykonywanych zresztą w równej mierze na zlecenie firm sektora elektroenergetycznego, co innych branż.

Od wielu już lat ZREW oferuje remonty, modernizacje i montaż kotłów parowych i wodnych, turbin kondensacyjnych, ciepłowniczych i przemysłowych wraz z urządzeniami pomocniczymi. Ma też w ofercie kompleksowe remonty transformatorów o mocy do 80 MVA, silników elektrycznych niskiego i wysokiego napięcia, usługi mechaniczne, wszechstronną diagnostykę maszyn i urządzeń, badania i doradztwo techniczne. Przyjmuje zlecenia na przewóz ładunków ponadgabarytowych o masie do 140 Mg, prowadzi też szeroki zakres prac budowlanych.

ZREW świadczy usługi serwisowe – na miejscu u klienta, bądź też we własnych zakładach: Warszawie, Łodzi, Płocku, Ostrołęce, Wieruszowie i Zabrzu, wspieranych przez jednostki produkcyjno-usługowe, zajmujące się diagnostyką maszyn i urządzeń, remontami transformatorów, maszyn elektrycznych oraz badaniami technicznymi. Poszukując nowych pól działalności, rozszerza swą ofertę o budowę i modernizację kotłowni i ciepłowni gazowych i olejowych, a także prace na dużych obiektach energetycznych.

W firmie odpowiadającej za bezpieczną i niezawodną eksploatację urządzeń wielką rolę odgrywać musi gwarantowany poziom wykonawstwa, toteż oczywiste stało się posiadanie stosownych świadectw spełniania rygorów jakościowych. ZREW ma zatem certyfikat zgodności z normami ISO 9001 (remonty transformatorów) i ISO 9002 (warsztat mechaniczny), jak również świadectwo II stopnia laboratorium badawczego, przyznane przez Centralne Laboratorium Dozoru Technicznego.

Do grona największych klientów ZREW zaliczają się elektrociepłownie warszawskie (Żerań, Pruszków, Siekierki), zespoły elektrociepłowni w Łodzi i Ostrołęce oraz Polski Koncern Naftowy (Płocka Petrochemia). Warto podkreślić, że firma jest licencjonowanym serwisantem nowoczesnego kotła fluidalnego stołecznej elektrociepłowni na Żeraniu. To właśnie przejaw dążeń ZREW, by zająć w Polsce pozycję wiodącego przedsiębiorstwa świadczącego profesjonalne usługi serwisu przemysłowego. Nie jedyny.

W krajach wysoko rozwiniętych przedsiębiorstwa przemysłowe zazwyczaj rezygnują z utrzymywania kosztownych służb remontowo-serwisowych i utrzymania ruchu, by skoncentrować się na swej podstawowej działalności – produkcji. Rolę tych służb przejmują wyspecjalizowane firmy z zewnątrz. Przemawia za tym po prostu rachunek ekonomiczny. Również w Polsce model ten zdobywa prawo obywatelstwa. Wychodząc naprzeciw tym trendom, ZREW już w 1998 r. objął serwisem przemysłowym zakłady celulozowo-papiernicze Intercell SA w Ostrołęce. Idąc dalej tym śladem, podobną usługę zaczął świadczyć dla Zakładów Płyt Wiórowych „Prospan” SA w Wieruszowie, a potem dla Elektrociepłowni Zabrze SA. Warto podkreślić, że we wszystkich tych trzech przypadkach ZREW przejął pracowników służb utrzymania ruchu objętych serwisem przedsiębiorstw.

Sefako i ZREW dowodzą, iż grupa kapitałowa Polimex-Cekop SA jednoczy w sobie wszechstronny potencjał intelektualny i wykonawczy. Cztery, jak dotąd, firmy subholdingu energetycznego reprezentują, ale z pewnością nie wyczerpują rosnącej siły ekonomicznej tego układu.

Niektóre obiekty realizowane przez Polimex-Cekop

ochrona środowiska:

  • instalacja oczyszczania spalin na zlecenie firmy Deutsche Babcock Anlagenbau/Babcock Lentjes Kraftwerkstechnik – spalarnia śmieci Köln Niehl,
  • instalacja odsiarczania spalin na zlecenie firmy Lentjes Industrieanlagen Service – elektrownia Lippendorf,
  • instalacja oczyszczania spalin na zlecenie firmy Steinmüller GmbH – spalarnia śmieci Rugenberger Damm w Hamburgu,
  • instalacja odsiarczania spalin dla bloków 7 i 8 elektrowni Dolna Odra w konsorcjum z firmą Lurgi Lentjes Bischoff (w realizacji).

energetyka zawodowa:

 

  • dwa kotły odzysknicowe o mocy 60 MW każdy na zlecenie DBEMA GmbH – elektrociepłownia Nowa Sarzyna
  • budynek kotła wraz z częścią ciśnieniową dla bloku 960 MW w elektrowni Niederaußem na zlecenie ARGE STP/DSD – konsorcjum ABB Alstom Power/Babcock Borsig Power (w realizacji),
  • blok parowo-gazowy w elektrowni Mainz-Wiesbaden dla firmy NEM Holandia/Niemcy (w realizacji),
  • dostawa i montaż części ciśnieniowej kotła i konstrukcji stalowej budynku kotła w elektrowni Meiderich dla firmy Babcock Kraftwerkstechnik (w realizacji).

energetyka przemysłowa:

 

  • kocioł olejowy dla zakładów przemysłu drzewnego Kaindl w Salzburgu,
  • blok parowo-gazowy 105 MWe/80 MWt na zlecenie firmy Babcock Kraftwerkstechnik GmbH – elektrownia zakładowa Opel w Rüsselsheim,
  • dostawa i montaż części ciśnieniowej kotła sodowego na zlecenie firmy AE Energietechnik/Babcock Steinmüller Oberhausen w elektrowni Attisholz (w realizacji).

energetyka komunalna:

 

  • kotły na zlecenie firmy Babcock Lentjes Kraftwerkstechnik GmbH – spalarnia śmieci Köln Niehl,
  • kotły na zlecenie firmy Steinmüller GmbH – spalarnia śmieci Rugenberger Damm Hamburg,
  • kocioł w elektrowni Offenbach, na zlecenie firmy Lentjes Industrieanlagen Service GmbH.

foto

Remonty turbin (jedna ze specjalności ZREW) wymagają zegarmistrzowskiej precyzji (fot. Teodor Wernicki)

logo

obecnie
Polimex-Mostostal S.A.
www.polimex-mostostal.pl