Polska energia w Europie

ENERGIA XX – Prywatyzacja polskiej energetyki, cz. 3
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 299 (5464) 21 grudnia 1999 r.

Polska energia w Europie
Rozmowa z Pawłem Kuraszkiewiczem, prezesem Zarządu PreussenElektra Polska Sp. z o.o.

PreussenElektra Polska aktywnie uczestniczy w przemianach sektora energetycznego.

foto

4 października 1999 r. firma PreussenElektra Polska otrzymała koncesję na obrót energią elektryczną na terenie Polski. Jaki potencjał wnosi firma na polski rynek?

PreussenElektra Polska Sp. z o.o. jest w 100 proc. własnością firmy PreussenElektra AG, będącej częścią koncernu VEBA AG – jednej z największych firm niemieckich. W roku 2000 koncerny VEBA AG i VIAG AG (właściciel firmy energetycznej – Bayernwerk AG) połączą się, tworząc jedną z największych firm w Europie. W efekcie tego połączenia powstanie największa w Niemczech firma energetyczna, obejmująca – wraz z kontrolowanymi przez siebie innymi spółkami – obszar wzdłuż zachodniej granicy Polski oraz Czechy i Węgry.

Potencjał koncernu pozwala na dokonywanie scentralizowanych zakupów energii na terenie całej Europy dla klientów PreussenElektra. Dysponując dużymi zasobami energii, firma sprzedaje ją poprzez swoje firmy dystrybucyjne. W ten sposób uruchamia się cały proces risk management, który minimalizuje ryzyko niepowodzeń handlowych.

Koncern wdrożył wiele interesujących rozwiązań, korzystnych dla samej firmy, jak i jej klientów. Wśród nich można wymienić indeks CEPI (Central European Price Index) – znany również jako tzw. indeks PreussenElektry, będący odzwierciedleniem poziomu cen w transakcjach krótkoterminowych (na kalendarzowy dzień i następny tydzień). W PreussenElektra AG utworzono również Trading Floor – elektroniczny plac handlowy, na którym dokonuje się transakcji kupna i sprzedaży energii elektrycznej. Pozwala to, wraz z wykorzystaniem technik zarządzania ryzykiem, oferować energię elektryczną w sposób konkurencyjny, minimalizując tym samym koszty działalności klientów.

Dlaczego zdecydowali się państwo na inwestycje w Polsce i jakie są perspektywy dla PreussenElektra w naszym kraju?

Przede wszystkim chcemy aktywnie uczestniczyć w przemianach zachodzących w polskiej elektroenergetyce, również w procesach prywatyzacyjnych wytwórców i dystrybutorów energii.

Pragnę zwrócić uwagę na fakt, że tworzy się wielki europejski rynek energii elektrycznej. Także Polska przystępując do Unii Europejskiej stanie się jednym z uczestników tego rynku.

Już teraz w Polsce zachodzi szeroko zakrojony proces przemian w sektorze energetycznym. Istnieje nowe prawo energetyczne, możliwości handlu energią, natomiast nie ukształtował się jeszcze rynek energii. A przecież Polska zajmuje liczącą się pozycję w europejskim systemie energetycznym. Potencjał naszego kraju jest znaczący. Jest to duży 40-milionowy rynek, a zużycie energii jest wciąż dość niskie. Jeśli przyjąć wszystkie parametry dotyczące rozwoju gospodarczego kraju, to zużycie energii powinno wzrastać podobnie jak PKB. Zapotrzebowanie na energię elektryczną na pewno wzrośnie, ale na energię czystą, ekologiczną, wytwarzaną według standardów Unii Europejskiej. Po drugie: powinna to być energia tania, czyli obarczona jak najmniejszymi stratami przesyłowymi, łatwo dostępna, o znakomitej jakości.

Uczestnicząc w procesie przemian w polskim sektorze energetycznym chcemy także wnieść nowoczesne standardy.

PreussenElektra Polska przygotowuje się do handlu energią w sposób odmienny niż tradycyjne firmy obrotu. Będziemy wykorzystywać technologię risk managementu jako centralnego punktu informacji handlowej, a także powstałe w Szwecji, Holandii, Włoszech i Polsce firmy-córki ściśle ze sobą współpracujące, kreując określony model i technologię handlu.

Chciałbym podkreślić, że podstawowym zadaniem i celem PreussenElektra Polska jest zapewnienie wszystkim naszym klientom dostaw energii i usług z nią związanych, tak by w rzeczywisty i wymierny dla siebie sposób mogli stać się uczestnikami procesów liberalizacji europejskiej energetyki. Aby w jak najlepszy sposób móc wykonać te ambitne zadania, PreussenElektra Polska będzie korzystać z potencjału firmy właścicielskiej, ponieważ PreussenElektra AG to wieloletnia tradycja, doświadczenie i otwartość na nowe technologie.

Wspomniał pan o silnej pozycji koncernu, między innymi na rynku niemieckim. Czy wiążą się z tym szanse na rozwój współpracy między Polską a Niemcami w dziedzinie energetyki?

PreussenElektra Polska zamierza utworzyć strukturę eksportu polskiej energii do Niemiec. Są tu duże możliwości. Chodzi przede wszystkim o ogromny potencjał koncernu na tym rynku. Co więcej, zmiany w podejściu do rynku, które zaszły ostatnio w tym kraju, będą sprzyjały eksportowi polskiej energii na ten rynek i to pomimo nadprodukcji energii tam występującej. Nasza firma ma duże możliwości eksportu polskiej energii do Niemiec poprzez firmy-córki. Na przykład w bliskim sąsiedztwie naszego kraju, nad Odrą znajduje się silna, nowoczesna struktura zakładów energetycznych, których współwłaścicielem jest PreussenElektra.

Można zauważyć, że w Polsce nie docenia się jeszcze pewnych struktur handlowych, działających na zasadzie klientów połączonych. Niezależnie od tego gdzie dany kontrahent ma swoje filie czy oddziały, podpisuje umowę z jednym dostawcą, który z kolei stara się dostarczyć w tym przypadku energię w każde miejsce danego obszaru w tej samej cenie.

Nawiązaliśmy wiele stosunków partnerskich z przedsiębiorstwami energetycznymi i elektrowniami w Polsce. Staramy się także nawiązać współpracę z przedstawicielami związków zawodowych, co umożliwi wymianę kadr inżynierskich czy organizowanie szkoleń w Niemczech.

Jakie są główne kierunki działania PreussenElektra Polska?

Podstawowymi kierunkiem naszej aktywności jest rozwijanie działalności w dziedzinie obrotu, handlu energią na terenie kraju, organizowanie zakupów energii w elektrowniach czy też sprzedaż tej energii. Zajmujemy się także rozpoznawaniem możliwości inwestycyjnych w polskim sektorze energetycznym.

Od trzech lat działa w Polsce biuro informacyjne PreussenElektra, które teraz przekształca się w biuro typowo akwizycyjne. Połączenie działań biura informacyjnego i PreussenElektra Polska pozwoli skutecznie działać na terenie naszego kraju.

PreussenElektra Polska zamierza rozwinąć strukturę obrotów energią, która zapewni nie tylko konkurencyjną jej cenę, ale również wiele innych dodatkowych usług i świadczeń. Do tych działań przygotowujemy zespół najwyższej klasy specjalistów, którzy będą oferować naszym przyszłym klientom usługi najwyższej jakości. Wśród dodatkowych usług można wymienić rozliczanie energii, optymalną gospodarkę nośnikami energii, finansowanie programów energetycznych, modernizację urządzeń energetycznych, współfinansowanie niektórych przedsięwzięć.

Czy działalność PreussenElektra Polska ograniczy się tylko do krajowego rynku?

PreussenElektra Polska bedzie działać również na rynkach naszych sąsiadów. Jesteśmy zainteresowani współpracą z Rosją, a także z państwami organizacji CENTREL. Bardzo nam zależy na wzmocnieniu połączeń sieciowych między Polską a Niemcami, Polską a Czechami.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że PreussenElektra AG wraz z Bayernwerk AG rozciąga swoją działalność od Morza Północnego aż po granice Szwajcarii, co zwiększa także możliwości działania naszej firmy.

Powołanie grupy roboczej, w skład której wchodzą przedstawiciele Polskich Sieci Elektroenergetycznych SA, PreussenElektra i VEAG ma na celu wzmocnienie połączeń sieciowych pomiędzy Polską, Czechami i Niemcami. W najbliższym czasie należy oczekiwać wyników analiz technicznych i biznesowych takich połączeń.

Na koniec chciałbym jeszcze dodać, że prezes koncernu dr Hans Dieter Harig jest wielkim przyjacielem Polski, osobowością bardzo twórczą, ogromnie zaangażowanym w restrukturyzację niemieckiej energetyki, co doskonale rokuje naszej współpracy.

Rozmawiał Piotr Janczarek

logo

PreussenElektra Polska Sp. z o.o.
02-531 Warszawa, ul. Łowicka 62
tel. (022) 646-42-10, fax (022) 646-35-62
e-mail: [email protected]