Polska Nagroda Jakości

Jakość IX
Światowy Dzień Jakości, 9 listopada,
Europejski Tydzień Jakości, 6-12 listopada

Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 261 (5731) 08 listopada 2000 r.

Polska Nagroda Jakości
Wyróżnienie dla AKWAWITU

Logo

W tegorocznej – VI edycji konkursu Polskiej Nagrody Jakości AKWAWIT S.A. otrzymał wyróżnienie. Zostało przyznane przez Komitet Polskiej Nagrody Jakości jako efekt wszechstronnej analizy funkcjonowania AKWAWITU na różnych polach jego aktywności. Filozofia Polskiej Nagrody Jakości jest oparta na „Dziewięciu Filarach Zarządzania przez Jakość” które charakteryzują europejską filozofię TQM. Pod uwagę brano więc wyniki ekonomiczne, zadowolenie klientów i pracowników, działania na rzecz ochrony środowiska, udział w życiu społeczności lokalnej, wspieranie kultury, nauki i sportu. Wszystkie te elementy razem składają się na kulturę zarządzania przedsiębiorstwem.

Przed jedenastu laty, z chwilą odłączenia się od przedsiębiorstwa Polmos, AKWAWIT uzyskał możliwości samostanowienia o kierunkach własnego rozwoju. Okres ten, zbieżny ze zmianami gospodarczymi w kraju, został wykorzystany bardzo efektywnie. Oprócz wdrożenia najnowocześniejszych w kraju technologii produkcji spirytusów rektyfikowanych i etanolu absolutnego podjęto również prace mające przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego.

Zmieniono technologię produkcji wody technologicznej. Jonitowy sposób uzdatniania wody zastąpiono metodą odwróconej osmozy. Jednocześnie uruchomiono własne ujęcie wody. Zmieniono również sposób ogrzewania budynków administracyjnych i technicznych oraz części pomieszczeń magazynowych rezygnując z ogrzewania parowego. Wykorzystano w tym celu ciepło odpadowe z układu chłodzącego aparaty rektyfikacyjne. Ilość tego ciepła stanowiła jednak nadal dużą nadwyżkę i w 1993 roku dyrektor przedsiębiorstwa dr Stefan Grys podjął decyzję o budowie pływalni „Akwawit”, a dwa lata później hotelu „Akwawit”.

Ukoronowaniem wysiłków na rzecz ochrony środowiska był otrzymany w 1996 roku Certyfikat Czystszej Produkcji. W 1997 roku przedsiębiorstwo wdrożyło System Zapewnienia Jakości i uzyskało potwierdzenie otrzymując certyfikat PN ISO 9001. W następnym roku rozpoczęto prace nad wdrożeniem Systemu Zarządzania Środowiskowego. W ich efekcie, od 1999 roku AKWAWIT S.A. posiada certyfikat Zintegrowanego Systemu Zarządzania Jakością i Zarządzania Środowiskowego ISO 9001 i 14001.

Nowoczesność w AKWAWICIE oznacza nie tylko stałe rozszerzanie oferty handlowej, ale również podnoszenie jakości wyrobów. Uznanie klientów dla produkowanych wyrobów potwierdzają wysokie oceny i nagrody na targach oraz imprezach promocyjnych.

Przedsiębiorstwo Przemysłu Fermentacyjnego AKWAWIT S.A. jest przykładem firmy, która może prowadzić działalność pomimo niekorzystnego usytuowania w centrum miasta, oferować najwyższej jakości wyroby i usługi, będąc równocześnie przyjazną środowisku naturalnemu.

logo

ul. Święciechowska 2, 64-100 Leszno
tel. (065) 529 40 40, fax (065) 529 90 55
e-mail: [email protected]
http://www.akwawit.com.pl

Informacja o firmie AKWAWIT S.A.

Polska Nagroda Jakości

Jakość XVII
Dodatek promocyjno-reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 263 (6946) 9 listopada 2004 r.

Nowa sytuacja gospodarcza, w jakiej znalazły się polskie przedsiębiorstwa, wymaga opracowania przez nie nowoczesnych strategii działań i systemów zarządzania. I Polacy w tych nowych warunkach doskonale się odnaleźli. Mamy tego dowody na rynku, w postaci dobrych produktów, usług na wysokim poziomie, profesjonalnie zarządzanych firm. Świadczy o tym także przyznawana każdego roku Polska Nagroda Jakości. Nagroda polska, lecz na europejskim poziomie, bo kryteria jej przyznawania odpowiadają standardom europejskim. Laureatami tej nagrody są firmy i ludzie, którzy w swojej działalności aktywnie dostosowują się do współczesnych wymagań globalnego rynku, a nawet te wymagania przewidują. Do zwycięstwa doszli ciężką pracą. Oni dziś nadają ton polskiej rzeczywistości gospodarczej.

Nie może liczyć na sukces ten, kto wcześniej nie postawił na jakość. Wysoka jakość zarządzania, pracy, produktów czy usług jest jednym z głównych filarów sukcesu przedsiębiorstw i sukcesu gospodarczego Polski. Jest też jednym z decydujących czynników dalszego rozwoju. Polska gospodarka przeszła trudny proces transformacji. Teraz dostosowuje się do szybko zmieniających się wymagań rynku europejskiego i do silnej na nim konkurencji. Dlatego jakości zarządzania trzeba stale poświęcać dużo uwagi, a doskonalenie procesów organizacji, technologii i procesów wytwórczych musi być objęte specjalną troską przedsiębiorców i państwa. Państwa, gdyż jakość przekłada się na rozwój polskiej gospodarki i wzrost jej konkurencyjności. Przedsiębiorców, ponieważ dziś ilość ustąpiła jakości rozwiązań i pomysłów i to jakość stanowi „być albo nie być” współczesnych firm.

Zarządzanie przez Jakość – TQM (Total Quality Management), to nowoczesna koncepcja ustawicznego doskonalenia organizacji we wszystkich aspektach jej działalności. Obejmuje ona nie tylko doskonalenie wyrobów czy usług. TQM dotyczy także jakości pracy, technologii, procesów i systemów wytwórczych, działań marketingowych, informacyjno-decyzyjnych i wszelkich innych, zorientowanych na zaspokajanie potrzeb klientów i pracowników oraz rozwój. Koncepcja ta odnosi się także do globalnej, zintegrowanej poprawy bezpieczeństwa, ochrony środowiska i zdrowia, współpracy międzynarodowej. Wdrażanie koncepcji Zarządzania przez Jakość wymaga determinacji i wysiłku. Zawsze jednak przynosi realne korzyści przedsiębiorcom, którzy zdecydowali się podjąć to wyzwanie, a także ich pracownikom i kontrahentom. Wysoka jakość produktów, usług, przekłada się też na wyższą jakość życia Polaków. Dlatego laureatom tej nagrody należą się szczególne wyrazy uznania. Wszystkim im już teraz serdecznie gratuluję. Zaś organizatorom konkursu dziękuję za ich wkład w promocję polskich firm najwyższej jakości i premiowanie nowoczesnych rozwiązań na miarę współczesnych potrzeb i wymagań.

Marek Belka