Polskie Sieci Elektroenergetyczne Wschód Sp. z o.o.

Energia XXIV cz. 1
10 lat Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A.
50 lat służb dyspozytorskich

Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 214 (5684) 13 września 2000 r.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne Wschód Sp. z o.o.
Prezentacja

 

logo

Polskie Sieci Elektroenergetyczne Wschód Sp. z o.o.
26-600 Radom ul. Żeromskiego 75
tel. 366-00-00, fax 366-06-06
internet: http://www.pse.com.pl

PSE – Wschód Sp z o.o. powstało 1 października 1997 r. w wyniku przekształceń Radomskiego Oddziału Eksploatacji Sieci Przesyłowej PSE SA.

Zasadniczym celem powołania spółki ze 100-proc. kapitałowym udziałem PSE SA było stworzenie regionalnego podmiotu gospodarczego realizującego usługi na rzecz PSE SA.

Podstawowym przedmiotem działania Spółki jest:

 

  • zarządzanie operacyjne majątkiem sieciowym PSE SA w wydzielonym obszarze administracyjnym,
  • prowadzenie obsługi ruchowej sieci przesyłowej,
  • realizacja zleconych funkcji operatorskich dla części systemu przesyłowego, systemów rozdzielczych i źródeł wytwórczych,
  • świadczenie usług na rzecz rozwoju i modernizacji sieci przesyłowej,
  • prowadzenie eksploatacji i rozwoju infrastruktury technicznej zarządzającej siecią,
  • obsługa zleconych zadań na rzecz rynku energii.

Spółka realizuje te cele dzięki dobrze przygotowanej kadrze zawodowej, stale podnoszącej wiedzę i umiejętności zawodowe. Misją spółki jest dostarczenie kompleksowych usług organizatorsko-inżynierskich na potrzeby systemu elektroenergetycznego, w tym infrastruktury technicznej i segmentów rynku energii elektrycznej.

Naszymi atutami zapewniającymi realizację misji są:

 

  • dobrze zorganizowana i wyposażona struktura Obszarowej Dyspozycji Mocy,
  • istniejąca infrastruktura techniczna, zwłaszcza telekomunikacyjna i informatyczna łącząca podmioty na obszarze administrowania sieci przesyłowej,
  • funkcjonalnie zorganizowana baza danych sieci i źródeł wytwórczych,
  • posiadanie fachowej kadry, narzędzi i wiedzy umożliwiającej prowadzenie analiz kierunków rozwoju sieci przesyłowo-rozdzielczej oraz stanu lokalizacji źródeł wytwórczych.

Dla poparcia tej tezy rozpoczęto proces wdrażania Systemu Zarządzania Jakością ISO 9002.

Postępujące zmiany organizacyjne w sektorze energetycznym, w tym liberalizacja dostępu do rynku energii, są powodem prowadzenia prac restrukturyzacyjnych i przekształceniowych w PSE – Wschód Sp. z o.o. Uznajemy, że jedną z optymalnych dróg przekształceń jest utworzenie na bazie PSE – Wschód Sp. z o.o. nowego podmiotu, który oprócz dotychczasowych działań rozszerzy nowe obszary dla potrzeb nowych akcjonariuszy, tj. Spółek Dystrybucyjnych i Wytwórców zwłaszcza w zakresie:

 

  • funkcji Obszarowego Operatora Systemów Rozdzielczych,
  • funkcji Operatora Handlowo-Technicznego.

Obszarowy Operator Systemów Rozdzielczych pozwoli optymalnie realizować funkcje koordynacyjne w obszarze prowadzenia ruchu i eksploatacji fragmentów sieci rozdzielczej z przyłączonymi źródłami wytwórczymi. Nowe zasady funkcjonowania rynku energii zmieniają w sposób zasadniczy obieg informacji zwłaszcza w zakresie uczestnictwa w segmentach rynku, tj. Giełda Energii, Rynek Bilansujący, Rynek Kontraktów Bilateralnych. W tym obszarze oferujemy swoje uczestnictwo jako Operator Handlowo-Techniczny. Jesteśmy w pełni przygotowani do realizacji tej funkcji, a dotychczasowe nasze miejsce, jak i rola w strukturze energetyki powinny potwierdzać nasze atuty.

Głównym celem powołania nowego podmiotu jest:

 

  • obniżenie kosztów działalności w obszarze regulowanym (koncesjonowanej działalności) dla poszczególnych akcjonariuszy,
  • stworzenie optymalnych warunków dla zapewnienia bezpieczeństwa dostaw energii w okresie działań bieżących i perspektywicznych,
  • stworzenie optymalnych warunków dla zachowania bezpieczeństwa w KSE,
  • koncentracja działań dotycząca funkcji OHT z optymalizacją kosztów realizacyjnych,
  • optymalizacja kosztów finansowania i organizacji procesu budowy i utrzymania infrastruktury dla potrzeb rynku technicznego i handlowego.

Jesteśmy przekonani, że powstanie nowego podmiotu z kapitałowym udziałem Spółek Dystrybucyjnych i Wytwórców wypełni lukę w modelu organizacyjnym krajowej energetyki oraz przyczyni się do zwiększenia efektywności funkcjonowania wszystkich podmiotów biorących udział w tym przedsięwzięciu.