Ochrona Środowiska XIV – Światowy Dzień Ochrony Środowiska
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 128 (6205) 4 czerwca 2002 r.
Działalność proekologiczna Elektrociepłowni Warszawskich S.A.
Poprawa z roku na rok
Umieszczenie Elektrociepłowni Siekierki na liście 80 najbardziej uciążliwych dla środowiska zakładów spowodowane było faktem, że wraz z rozbudową zakładu w celu pokrycia rosnącego zapotrzebowania na ciepło w Warszawie, nie nadążano z realizacją infrastruktury proekologicznej. Efektem takiej polityki były:
- duża emisja do atmosfery przede wszystkim pyłów, nie zatrzymywanych w wymaganym stopniu przez przestarzałe elektrofiltry,
- opóźnienia w budowie oczyszczalni ścieków skutkowały odprowadzaniem do Wisły wraz z wodami pochłodniczymi, nieoczyszczonych ścieków technologicznych,
- poważne problemy z gospodarką odpadami paleniskowymi na składowisku „Zawady”, wynikające głównie z ponadnormatywnie zapopielonego węgla.
Konsekwencją takiego stanu było umieszczenie w 1990 roku, decyzją ministra ochrony środowiska, Ec Siekierki na liście 80 najbardziej uciążliwych dla środowiska zakładów.
Niezależnie od umieszczenia na „Liście 80”, wykorzystując ekonomiczne możliwości jakie dała reforma ekonomiczna w Polsce – rozpoczęto nadrabianie zaległości poprzedniej dekady. W ciągu 10 lat ogromnym wysiłkiem finansowym, technicznym i organizacyjnym zrealizowano kompleksowy program poprawy w zakresie ochrony środowiska. Najważniejszymi jego zadaniami były:
w zakresie emisji pyłów
- Wymiana elektrofiltrów 6 kotłów.
- Modernizacje i remonty kapitalne elektrofiltrów pozostałych 6 kotłów.
- Wybudowanie instalacji kondycjonowania spalin, wspomagającej prace elektrofiltrów 4 kotłów blokowych, a następnie jej modernizacja eliminująca magazynowanie ciekłego SO2.
Globalna emisja została obniżona 10-krotnie, do wartości stanowiącej 40% obowiązującej normy. Obecnie Ec Siekierki spełnia zaostrzone normy, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2006 r.
w zakresie emisji gazów
- Obniżenie emisji NOx uzyskano przez:
- – zamontowanie niskoemisyjnych palników na 7 kotłach,
- – wprowadzeniu wiru niskotemperaturowego na 3 kotłach.
W 2002 r. palniki niskoemisyjne będą zainstalowane na pozostałych 2 kotłach: nr 2 i 3. Obecnie emisja NOx z Ec Siekierki stanowi 80% obowiązującej normy.
- Obniżenie emisji SO2 przez spalanie niskosiarkowych gatunków węgli, do poziomu 65% dopuszczalnej wartości.
w zakresie ochrony wód
- Budowa dodatkowego ujęcia wody chłodzącej w celu zagwarantowania odpowiedniej temperatury odprowadzanych do Wisły wód pochłodniczych,
- Budowa mechaniczno-chemicznej oczyszczalni ścieków,
- Modernizacja stacji dekarbonizacji i demineralizacji wody.
- Monitoring jakości wód ujmowanych i odprowadzanych do Wisły.
w zakresie gospodarki odpadami
- Rekultywacja ok. 35 ha nie eksploatowanej części składowiska Zawady.
- Wykwaterowanie mieszkańców i założenie strefy ochronnej wokół niego.
- Wybudowanie instalacji zraszającej na składowisku Zawady.
- Wprowadzenie monitorowania jakości wód podziemnych na tym składowisku.
- Doprowadzenie do pełnego w skali roku zagospodarowania odpadów paleniskowych.
Realizacja tego programu umożliwiła rozpoczęcie procedury skreślenia Ec Siekierki z „Listy 80”. Zakład poddany został szczegółowemu przeglądowi ekologicznemu, w wyniku którego elektrociepłownia opracowała propozycję Ekologicznego Programu Dostosowawczego.
W marcu 2001 r. podpisane zostało trójstronne porozumienie pomiędzy Wojewodą Mazowieckim, Mazowieckim Wojewódzkim Inspektorem Ochrony Środowiska i Prezesem Zarządu Elektrociepłowni Warszawskich S.A. w sprawie przystąpienia do negocjacji warunków Ekologicznego Programu Dostosowawczego, jako elementu procedury skreślenia Ec Siekierki z „Listy 80”.
Powołana została Komisja Negocjacyjna, pod przewodnictwem Ewy Stępniewskiej – dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, w skład której wchodzili przedstawiciele: GIOŚ, WIOŚ, Powiatu Warszawskiego i Gminy Wilanów. Delegacji EW S.A. biorącej udział w negocjacjach przewodniczył Andrzej Rubczyński – dyrektor Departamentu Strategii.
Odbyły się cztery rundy negocjacji, w wyniku których uzgodniony został Ekologiczny Program Dostosowawczy dla Ec Siekierki, zawierający siedem zadań:
- obniżenie emisji NOx (palniki niskoemisyjne) – w ramach wymiany kotła OP 230 nr 2,
- obniżenie emisji NOx (palniki niskoemisyjne) na kotle OP 230 nr 3,
- rozbudowa systemu rowów odwadniających na składowisku Zawady,
- ograniczenie uciążliwości akustycznej Ec Siekierki,
- zagospodarowanie (100% w skali roku) odpadów wytwarzanych na terenie zakładu,
- obniżenie stężenia SO2 na kotłach blokowych do wartości normatywnej 1200 mg/Nm3, obowiązującej po 1 stycznia 2006 roku,
- dotrzymanie normatywnej wartości 200 mg/Nm3 stężenia pyłu w Ec Siekierki po 1 stycznia 2006 r. (obecnie przyszła norma jest spełniana).
Uzgodnienie powyższego programu dało podstawę Głównemu Inspektorowi Ochrony Środowiska do skreślenia Ec Siekierki z „Listy 80”. Uroczystość odbyła się na terenie Ec Siekierki dnia 13 stycznia 2002 r.
Należy podkreślić, że Elektrociepłownie Warszawskie S.A. oprócz zaangażowania się w inwestycje i modernizacje w Ec Siekierki prowadziły proekologiczną działalność w pozostałych zakładach.
Najpoważniejsze zadania zostały wykonane w Ec Żerań i Ec Kawęczyn, gdzie również nastąpiły wymiany, modernizacje i remonty kapitalne elektrofiltrów, kotły sukcesywnie wyposażane były w palniki o niskiej emisji NOx, zamykano obiegi ściekowe, wprowadzano pomiary ciągłe emisji zanieczyszczeń do atmosfery itp.
W zakładach spółki od kilku lat prowadzona jest wymiana przestarzałych technicznie kotłów na nowe.
W Ec Siekierki wymieniono dwa najstarsze kotły OP 230 nr 1 i 2, zastępując je nowoczesnymi jednostkami. Przewidziany do uruchomienia w br. kocioł wyposażony będzie w półsuchą instalację odsiarczania spalin.
Jeszcze głębsze zmiany zostały dokonane w Ec Żerań. W miejsce trzech kotłów OP 230, w ramach kontraktu długoterminowego na sprzedaż energii elektrycznej z PSE i korzystając z kredytu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, wybudowano dwa kotły fluidalne OFz 450 „A” i „B”. Uzyskano olbrzymi efekt ekologiczny redukując emisje o: SO2 – 4300 ton, NOx – 2500 ton, pył – 2700 ton.
Istotnym przedsięwzięciem dla mieszkańców stolicy było wyłączenie z eksploatacji Elektrociepłowni Powiśle. Było to możliwe dzięki wybudowaniu przez Stołeczne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej magistrali ciepłowniczej i umożliwienie tą drogą zasilenia w ciepłą wodę centrum Warszawy przez Ec Siekierki. Zlikwidowane zostało tym samym źródło niskiej emisji z Ec Powiśle, emitujące rocznie: 170 ton pyłu, 480 ton SO2, 200 ton NOx.
Skończył się również uciążliwy dla komunikacji, realizowany samochodami, dowóz węgla do tego zakładu.
Obecnie opracowywane są plany długoletniego rozwoju Elektrociepłowni Warszawskich S.A. uwzględniające zmiany w prawie polskim po 2005 roku, a także spodziewane zaostrzenia dopuszczalnych emisji po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej. n
Elektrociepłownie Warszawskie S.A.
03-216 Warszawa, ul. Modlińska 15
centrala tel. (022) 811-30-11, fax (022) 614-42-08
e-mail: [email protected]
www.ewsa.com.pl
- Informacje o Elektrociepłowniach Warszawskich S.A.