Prąd – najczystsza energia

Ochrona Środowiska XV – Międzynarodowe Targi Ekologiczne POLEKO
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 269 (6346) 19 listopada 2002 r.

Zakłady energetyczne a ekologia

Prąd – najczystsza energia

W przeliczeniu na jednego mieszkańca zużycie energii elektrycznej w Polsce jest nadal dwukrotnie niższe niż w krajach Unii Europejskiej. Niemniej jednak to prąd, ze względu na swoje liczne walory użytkowe, jest coraz popularniejszy. Odbiorcy cenią sobie wygodę i komfort w jego użytkowaniu, bezpieczeństwo, niezawodność i pewność dostaw. Uznają też, że jest najbardziej przyjazny środowisku spośród dostępnych na rynku nośników energii. Potwierdzają to wyniki badań przeprowadzonych przez Instytut Badania Opinii i Rynku Pentor we wrześniu 2000 roku i powtórzonych w październiku bieżącego roku.

Dwa lata temu badani przez Pentor respondenci indywidualni i instytucjonalni, szeregując różne formy ogrzewania w skali pięciopunktowej, wskazywali na wysokie walory ekologiczne prądu (4,2 pkt. w przypadku respondentów indywidualnych oraz 4,4 pkt. w przypadku instytucji). Jego konkurenci – węgiel, gaz, ciepło sieciowe i olej opałowy – uzyskali w tej kategorii noty średnio o jeden punkt niższe.

Wyniki tegorocznych badań wskazują, że ta opinia nie zmieniła się. Za „zdecydowanie ekologiczną” energię elektryczną uznało 27, a za „raczej ekologiczną” 46,5 proc. badanych respondentów indywidualnych. W grupie respondentów instytucjonalnych zasilanych taryfą C proporcje były podobne – 26,8 proc. badanych uznało, że do energii elektrycznej określenie „ekologiczna” zdecydowanie pasuje, a 49 proc., że raczej pasuje.

Respondenci uznali też systemy grzewcze zasilane energią elektryczną za najbezpieczniejszą i najbardziej przyszłościową formę ogrzewania. Trudno się dziwić takiej ocenie, zważywszy, że energia elektryczna jest jedynym medium zdolnym zaspokoić większość domowych potrzeb – od oświetlenia i zasilania urządzeń domowych przez przygotowanie ciepłej wody, a kończąc na ogrzewaniu. Ta właśnie uniwersalność w połączeniu z walorami ekologicznymi sprawia, że decydując się na wybór systemu ogrzewania Polacy coraz częściej wybierają właśnie prąd.

– Możliwości, jakie daje ogrzewanie elektryczne, wciąż jednak nie są w pełni wykorzystane, a Polska pozostaje pod tym względem olbrzymim rynkiem do zagospodarowania. U naszych zachodnich sąsiadów ogrzewanie elektryczne stanowi prawie 10 proc. rynku, natomiast u nas jest on niemal czterokrotnie mniejszy – mówi Marek Bartoszewicz, prezes Zarządu Zakładu Energetycznego Opole SA. – Dzieje się tak między innymi dlatego, że wciąż jeszcze pokutuje u nas mit, iż taki sposób ogrzewania jest drogi. Tymczasem elektryczne systemy grzewcze, dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii i urządzeń, takich jak np. piece akumulacyjne z dynamicznym rozładowaniem, a także ofercie zakładów energetycznych dającej możliwość zakupu tańszej energii do celów grzewczych, naprawdę są opłacalne ekonomicznie, a energia elektryczna jest konkurencyjna cenowo wobec innych nośników. Nasze działania nie ograniczają się tylko do promocji nowoczesnych systemów ogrzewania elektrycznego, ale również od ponad roku prowadzimy sprzedaż takich urządzeń. Ponadto 80 pracowników spółki posiada certyfikat producenta upoważniający do montażu urządzeń.

Polskie spółki dystrybucyjne starają się zatem zmienić ten stereotyp i promują ogrzewanie elektryczne. Poświęcają temu problemowi liczne artykuły i materiały informacyjne – ulotki, poradniki ogrzewania elektrycznego, zamieszczają informacje na stronach internetowych, prezentują urządzenia i technologie grzewcze na branżowych targach i seminariach, nawiązują kontakty ze spółdzielniami mieszkaniowymi, zarządcami nieruchomości i deweloperami, w swoich ofertach handlowych proponują tzw. tanie taryfy, według których energia elektryczna wykorzystywana do celów grzewczych jest o wiele tańsza.

– Korzyści ekologicznych wynikających z zastąpienia tradycyjnych sposobów ogrzewania energią elektryczną nie da się przecenić – uważa Piotr Szynalski, prezes Zarządu Energetyki Kaliskiej. – Wspólnie z władzami Kalisza od siedmiu lat realizujemy program likwidacji tzw. niskiej emisji. Mieszkańcy, którzy zdecydują się zlikwidować piece węglowe i zamontować ekologiczne ogrzewanie elektryczne, otrzymują dofinansowanie z funduszy miejskich, a my przygotowaliśmy dla nich specjalną taryfę weekendową, umożliwiającą płacenie mniejszych rachunków za zużywaną do celów grzewczych energię. Nasi pracownicy udzielają też bezpłatnego doradztwa oraz nieodpłatnie montują urządzenia, których sprzedaż prowadzi jedna z naszych spółek zależnych. Z tej propozycji skorzystało do tej pory około 600 gospodarstw domowych, a dzięki niej roczne zapylenie zmniejszyło się o prawie 13 ton, a emisja siarki zmalała o ponad trzy tony.

Prąd jest najczystszym spośród nośników energii, dlatego że w miejscu jego użytkowania nie następuje nawet najmniejsze zanieczyszczenie środowiska, a w elektrowniach, w których jest produkowany, wpływ ten dzięki inwestycjom w ostatnich latach został bardzo mocno ograniczony. Choć dziś energia elektryczna jest wytwarzana w Polsce w przeważającym stopniu w elektrowniach konwencjonalnych spalających węgiel kamienny, to jednak są to już źródła w większości zmodernizowane i czyste ekologicznie.

Ponadto zwiększa się ilość energii elektrycznej produkowanej z przyjaznych środowisku źródeł odnawialnych. Zgodnie z założeniami polityki energetycznej kraju, udział takich źródeł w całkowitej produkcji prądu ma wzrosnąć do 12 proc. w 2010 roku. Zakłady energetyczne od wielu lat kupują i sprzedają energię przyjazną środowisku, same są też często właścicielami źródeł, w których ona powstaje. Prym wiodą tu elektrownie wodne – na przykład największa polska hydroelektrownia na stopniu wodnym we Włocławku należy do ZE Toruń SA, a Zakład Energetyczny Jelenia Góra SA jest właścicielem aż trzynastu tego typu mniejszych hydrotechnicznych obiektów energetycznych. Polskie zakłady angażują się też w różnorodne pionierskie przedsięwzięcia, jak np. odzyskiwanie gazu ze składowisk odpadów komunalnych i przerabianie go na prąd i ciepło.

– Tego typu przedsięwzięcia są jedynie wycinkiem naszych proekologicznych działań – zapewnia Dariusz Lubera, prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej, organizacji skupiającej 33 krajowe zakłady energetyczne i Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA. – Ochrona środowiska naturalnego we wszystkich jego aspektach jest jednym ze strategicznych celów rozwoju krajowych dystrybutorów. Troska ta nie wynika z mody, ale z poczucia społecznej odpowiedzialności o losy otoczenia, w którym funkcjonujemy. Zakłady energetyczne nie tylko korzystają zatem z odnawialnych źródeł energii, ale promują też racjonalne wykorzystanie prądu i ciepła, ogrzewanie elektryczne – czym przyczyniają się do likwidacji niskiej emisji z nieefektywnych i zatruwających środowisko lokalnych kotłowni – stosują nowoczesne przyjazne środowisku technologie i urządzenia. Nie zapominamy o ochronie środowiska na naszym własnym podwórku – budujemy np. systemy zbierania, odprowadzania i oczyszczania ścieków w naszych stacjach transformatorowych, segregujemy odpady w celu ich dalszego przetworzenia lub utylizacji, warte odnotowania jest też uczestnictwo wielu polskich spółek dystrybucyjnych w programie ochrony białego bociana.

Polskie spółki dystrybucyjne od kilku lat wdrażają systemy zarządzania środowiskiem według norm ISO (obecnie robią to np. zakłady energetyczne z Wałbrzycha i Płocka, a spółki z Wrocławia i Jeleniej Góry budują systemy zintegrowane, obejmujące zarządzanie jakością, środowiskiem oraz bezpieczeństwem pracy). Systemy takie pozwalają w pełni zidentyfikować wszelkie obszary działalności mające lub mogące mieć wpływ na środowisko naturalne oraz neutralizować ich skutki.

O tym, że troska polskiego podsektora dystrybucji energii o środowisko naturalne nie jest tylko deklaratywna, świadczą osiągnięcia poszczególnych spółek. Do najbardziej prestiżowych należą m.in. Świadectwo Przedsiębiorstwa Czystej Energii uzyskane przez Zakład Energetyczny Łódź-Teren SA i nadane na stałe Zakładowi Energetycznemu Opole SA, przyznane przez prezydenta RP odznaczenie „Przyjaźni środowisku”, które otrzymał Zakład Energetyczny Białystok SA, czy Medal Europejski – wyróżnienie dla najlepszych polskich produktów spełniających unijne normy – przyznany przez Komitet Integracji Europejskiej i BCC za działalność proekologiczną dla Energetyki Kaliskiej SA.

Grzegorz Tomecki