Premia za oszczędność

Energia XXIV, cz. 2
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 214 (5684) 13 września 2000 r.

Premia za oszczędność
Wypowiedź Ryszarda Pazury, prezesa Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego

foto

Intencją twórców ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o wspieraniu przedsięwzięć termomodernizacyjnych było stworzenie możliwości udzielania pomocy finansowej dla właścicieli i zarządców budynków oraz lokalnych źródeł ciepła podejmujących się zrealizowania inwestycji remontowych w tych obiektach. Aby móc finansować te inwestycje utworzono Fundusz Termomodernizacji, którym zarządza Bank Gospodarstwa Krajowego.

Podstawowym celem Funduszu jest pomoc finansowa dla tychże inwestorów, polegająca na udzielaniu premii termomodernizacyjnej, przeznaczonej na spłatę 25% kredytu zaciągniętego na realizację takich przedsięwzięć.

Kto może ubiegać się o premię?

O premię tę mogą się ubiegać właściciele i zarządcy budynków mieszkalnych zarówno wielorodzinnych, jak i jednorodzinnych, lokalnych źródeł ciepła oraz lokalnych sieci ciepłowniczych. Warunkiem jest realizacja inwestycji termomodernizacyjnej, dokonująca się na podstawie zweryfikowanego audytu energetycznego. Premią objęte są także budynki użyteczności publicznej, stanowiące własność jednostek samorządu terytorialnego. W tym jednak wypadku wszelkie tego typu działania będą mogły być podjęte dopiero od 2001 roku.

Czym jest przedsięwzięcie termomodernizacyjne?

Zgodnie z ustawą przedsięwzięciem termomodernizacyjnym jest ulepszenie mające na celu: zmniejszenie rocznego zapotrzebowania na energię dostarczaną do budynków mieszkalnych na potrzeby ogrzewania oraz podgrzewania wody użytkowej. I tak w budynkach, w których modernizuje się jedynie system grzewczy, oszczędność ta musi wynieść co najmniej 10% zużycia, w pozostałych budynkach co najmniej 25%.

Ponadto jest to inwestycja, która spowoduje zmniejszenie – co najmniej o 25% – rocznych strat energii pierwotnej w lokalnym źródle ciepła tj. kotłowni lub węźle cieplnym, z których nośnik ciepła jest dostarczany bezpośrednio do instalacji i ciepłej wody w budynku. Także ciepłowni osiedlowej lub grupowym wymienniku ciepła wraz z siecią ciepłowniczą o mocy nominalnej do 11,6 MW, dostarczającej ciepło do budynków mieszkalnych.

Przedsięwzięcie termomodernizacyjne, o którym mówimy, to również zmniejszenie – co najmniej o 20 % w stosunku rocznym – kosztów zakupu ciepła dostarczanego do budynków mieszkalnych poprzez likwidację lokalnego źródła ciepła i wykonanie przyłączy technicznych do scentralizowanego źródła ciepła. Jest to także zamiana konwencjonalnych źródeł energii na źródła niekonwencjonalne. Tylko w tych wypadkach inwestor może otrzymać premię termomodernizacyjną.

Konieczny audyt

Sama inwestycja to jeszcze nie wszystko. Podstawowym warunkiem ubiegania się o premię termomodernizacyjną jest sporządzenie audytu energetycznego, czyli opracowania określającego zakres i parametry techniczne oraz ekonomiczne przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Wskazuje on rozwiązanie optymalne, w szczególności z punktu widzenia kosztów realizacji tego przedsięwzięcia oraz oszczędności energii. Pozytywnie zweryfikowany audyt energetyczny jest podstawą do przyznania premii termomodernizacyjnej, ale także stanowi założenia do projektu budowlanego dotyczącego realizowanego przedsięwzięcia. Szczegółowy zakres i formy audytu energetycznego określa rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 30 kwietnia 1999 r. w sprawie szczegółowego zakresu i form audytu energetycznego oraz algorytmu oceny opłacalności przedsięwzięcia termomodernizacyjnego (Dz.U. nr 46 poz. 459).

Ustawa o wspieraniu przedsięwzięć termomodernizacyjnych nie stawia żadnych wymogów, co do kwalifikacji osoby sporządzającej audyt energetyczny. Bank Gospodarstwa Krajowego poleca jednak korzystanie z internetowej listy audytorów energetycznych, którzy ukończyli odpowiednie kursy przygotowujące do sporządzania audytów.

Jak otrzymać premię?

Inwestor zamierzający skorzystać z premii termomodernizacyjnej składa w banku kredytującym – wykaz banków współpracujących jest opublikowany na stronie internetowej BGK (www.bgk.com.pl) – wniosek o udzielenie kredytu oraz wniosek o przyznanie premii termomodernizacyjnej wraz z audytem energetycznym. Po czym bank kredytujący, po podjęciu decyzji o udzieleniu kredytu, przesyła do BGK kopię umowy kredytu wraz z wnioskiem inwestora o przyznanie premii i audytem energetycznym.

W przypadku pozytywnej weryfikacji audytu energetycznego oraz stwierdzenia, że zostały spełnione warunki kredytowania określające prawo do przyznania premii, BGK zawiadomi inwestora i bank kredytujący o przyznaniu premii termomodernizacyjnej i o jej wysokości. Po zrealizowaniu inwestycji oraz po terminowym spłaceniu 75 proc. kwoty kredytu, BGK przekazuje bankowi kredytującemu premię termomodernizacyjną. Przy czym przedsięwzięcie musi być zrealizowane w terminie określonym w umowie kredytu i zgodnie z projektem budowlanym. Bank kredytujący zalicza otrzymaną premię termomodernizacyjną na spłatę pozostałych 25% kredytu.

W związku z objęciem z dniem 1 stycznia 2001 r. programem termomodernizacji również budynków użyteczności publicznej stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego, chciałbym zachęcić tych inwestorów do wypełnienia zamieszczonej poniżej ankiety i odesłania jej do BGK. Celem ankiety jest uzyskanie wiedzy o potrzebach gmin w zakresie termomodernizacji, oszacowanie ich rzeczywistych potrzeb oraz przybliżenie informacji dotyczącej zasad przyznawania i realizacji premii.

*

Zarządzanie Funduszem Termomodernizacyjnym powierzono Bankowi Gospodarstwa Krajowego, jestem przekonany, że był to dobry wybór. Nasz bank łączy w sobie siłę tradycji z nowoczesnością i profesjonalizmem obsługi. Sprawia nam ogromną satysfakcję, że możemy uczestniczyć w realizacji przedsięwzięć mających na celu poprawę gospodarki naszego kraju. Jestem przekonany, że wspólnie z Państwem odniesiemy sukces. Zapraszamy do współpracy.


Internetowa lista audytorów energetycznych: http://www.kape.gov.pl/audyt/lista.htm.