Proces, którego nie można zatrzymać

Energia XXIX
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 296 (6069) 19 grudnia 2001 r.

Proces, którego nie można zatrzymać

Rozmowa z Zygmuntem Musiałem, dyrektorem ds. inwestycji i rozwoju Elektrowni „Kozienice” S.A.

Elektrownia „Kozienice” spełnia dziś wszelkie normy ekologiczne dotyczące emisji szkodliwych substancji. Doszli państwo do tego wyniku dzięki kosztownym inwestycjom. Najnowszą z nich była budowa instalacji odsiarczania spalin. Jakie jeszcze inwestycje przyczyniły się do tego sukcesu?

W tym roku ukończyliśmy budowę instalacji odsiarczania spalin metodą mokrą wapienną dla dwóch największych bloków energetycznych o mocy 500 MW każdy. Spodziewany efekt ekologiczny to redukcja emisji dwutlenku siarki o około 40 tys. ton rocznie przy produkcji energii elektrycznej w wielkości zgodnej z zawartymi z PSE S.A. kontraktami długoterminowymi. W procesie oczyszczania spalin powstaje gips – wartościowy materiał budowlany, który oferujemy producentom prefabrykatów budowlanych. Dzięki uruchomieniu instalacji odsiarczania spalin elektrownia spełnia, jako cały zakład, dopuszczalną normę emisji dwutlenku siarki.

Budowa instalacji odsiarczania spalin była z pewnością jedną z najbardziej znaczących inwestycji w naszym przedsiębiorstwie. Jest to jednak tylko jeden z elementów szerokiego programu modernizacji elektrowni. W pewnym uproszczeniu program ten można podzielić na dwa etapy. Pierwszy, zakończony w 1995 r., objął wymianę elektrofiltrów dla dziewięciu bloków energetycznych. Nie mamy w związku z tym najmniejszych problemów z dotrzymaniem obowiązujących norm emisji pyłów.

Drugi, realizowany od 1995 roku do chwili obecnej, to najbardziej rozbudowany program inwestycyjny. Modernizacją objęto kolejno wszystkie bloki energetyczne. Można powiedzieć, iż nie ma węzła technologicznego bloku, który nie byłby poddany temu procesowi.

W celu ograniczenia emisji tlenków azotu zabudowano w kotłach palniki niskoemisyjne, modernizacji poddano urządzenia i instalacje mające bezpośredni wpływ na proces spalania paliwa.

Dzięki modernizacji turbozespołów zwiększona została sprawność wytwarzania energii. Efekt jest taki, że przy wykorzystaniu tej samej ilości paliwa moc osiągalna bloku 200 MW wzrasta do 225 MW, zyskujemy zatem dodatkowe 25 MW. W wyniku podobnej modernizacji bloku 500 MW moc osiągalna jednostki wzrasta do 560 MW.

W tym roku kończymy modernizację drugiego bloku 500 MW, w roku 2002 pozostaje nam modernizacja bloku nr 3 o mocy 200 MW.

Efekt przeprowadzonych dotychczas modernizacji jest wymierny, już dziś Elektrownia „Kozienice” spełnia wszystkie obowiązujące normy dotyczące emisji pyłów, tlenków azotu i dwutlenku siarki, moc osiągalna elektrowni wynosi obecnie nie 2600 MW, a 2785 MW.

Od początku 2006 r. zaczną obowiązywać nowe normy dotyczące emisji dwutlenku siarki. Czy elektrownia podoła nowym wyzwaniom?

Już dziś należy myśleć o przyszłości. Nowe przepisy stawiają przedsiębiorstwo przed kolejnym wyzwaniem. W niedługim czasie należy rozpocząć budowę kolejnej instalacji odsiarczania spalin, która objęłaby trzy bloki 200 MW. Przygotowania do inwestycji powinny zacząć się w przyszłym roku, a sama budowa ruszyłaby rok później.

Modernizacja elektrowni jest procesem ciągłym, trudno mówić, że w jakimś momencie zostanie całkowicie zrealizowana. Kiedy nasz kraj przystąpi do Unii Europejskiej, wejdą w życie nowe normy dotyczące ochrony środowiska, jak można oczekiwać – jeszcze bardziej rygorystyczne.

Dla elektrowni liczącej sobie już prawie trzydzieści lat pracy, będzie to sytuacja trudna. Czas żywotności bloków energetycznych jest bowiem ograniczony. Zakładamy, że w wyniku modernizacji ich żywotność powinna być przedłużona do 240 tys. godzin. Dzisiaj bloki 200 MW przepracowały średnio od 160 do 180 tys. godzin. Zostaje zatem minimum 60 tys. godzin, czyli maksymalnie 12-15 lat pracy.

Przepisy unijne mówią również o znaczącym obniżeniu emisji tlenków azotu. Jest to poważny problem, ponieważ wykorzystując obecne technologie uzyskaliśmy już możliwą maksymalną redukcję emisji NOx. Dalsze jej obniżenie jest możliwe tylko przy wykorzystaniu katalitycznych metod oczyszczania spalin. Są to jednak bardzo kosztowne inwestycje.

Chciałbym podkreślić, że inwestycje w Elektrowni „Kozienice” nie ograniczają się tylko do bloków energetycznych. Mamy już zmodernizowane obiekty oczyszczalni ścieków. W ciągu najbliższych dwóch lat zamierzamy ograniczyć pobór wód podziemnych dla celów technologicznych, mam tu na myśli budowę nowej stacji demineralizacji wody, która będzie wykorzystywała wodę z Wisły do celów technologicznych. Woda z ujęć podziemnych będzie używana wyłącznie do celów socjalnych.

Sukcesywnie modernizujemy również urządzenia pomocnicze nawęglania bloków. Zyskujemy dzięki temu większą dyspozycyjność urządzeń.

Wiele przedsięwzięć modernizacyjnych poczyniliśmy w układach automatyki i sterowania procesem rozruchu oraz bieżącej eksploatacji poszczególnych jednostek wytwórczych.

Jaka jest strategia działania przedsiębiorstwa w dalszej przyszłości?

Przygotowaliśmy program modernizacji i rozwoju elektrowni do 2020 r. Obejmuje on kilka scenariuszy możliwych zmian i działań, dostosowujących bloki energetyczne elektrowni do różnych wariantów rozwoju gospodarczego kraju i zapotrzebowania na energię elektryczną. Rozpatrywane są również technologie dotyczące nowych bloków energetycznych oraz rekonstrukcji starych. Oczywiście program będzie modyfikowany w wyniku obserwacji tego co dzieje się na rynku, prognoz zapotrzebowania na energię elektryczną, jak i rozwoju technologii wytwarzania.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał PJ

Elektrownia „Kozienice” S.A. jest największa w kraju zawodową elektrownią systemową opalaną węglem kamiennym. Energia elektryczna jest wytwarzana przez osiem bloków o mocach 205 – 225 MW i przez dwa bloki o mocach 500 i 535 MW. Udział mocy osiągalnej Kozienic w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym wynosi obecnie 12 proc. Moc osiągalna to 2785 MW. Podstawowym paliwem jest węgiel dostarczany z kopalń Górnego Śląska i z lubelskiej kopalni „Bogdanka” S.A. Od 1996 r. przedsiębiorstwo funkcjonuje jako spółka akcyjna.

 


Elektrownia „Kozienice” S.A.
26-911 Świerże Górne
tel. (048) 614-16-55, 614-14-41
fax (048) 614-35-16
e-mail: [email protected]
www.elko.com.pl

Informacje o Elektrowni „Kozienice” S.A.