prof. dr hab. Włodzimierz Kurnik, rektor Politechniki Warszawskiej

Infrastruktura – Środowisko – Energia
Dodatek lobbingowy do „RZECZPOSPOLITEJ”.
23 listopada 2011 r.

prof. dr hab. Włodzimierz Kurnik, rektor Politechniki Warszawskiej

Wzrastająca złożoność ekonomiczna i społeczna świata, konieczność ochrony środowiska i zasobów naturalnych oraz związanego z tym przestrzegania zasad zrównoważonego rozwoju wymaga, aby zakres kształcenia i badań naukowych prowadzonych na Politechnice Warszawskiej, w coraz większym stopniu wykraczał poza klasyczne dziedziny inżynierii, w kierunku nauk ścisłych i przyrodniczych oraz nauk związanych z otoczeniem społeczno-ekonomicznym.

Większość problemów infrastrukturalnych, z którymi dziś na co dzień stykają się samorządy terytorialne, wymaga łączenia wiedzy technicznej, ekonomicznej, prawnej i socjologicznej. Temu wyzwaniu w pełni odpowiada mający już ponad 2 tys. studentów Wydział Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej aspirujący do roli multidyscyplinarnego ośrodka kształcenia najwyższej jakości kadr administracyjnych dla administracji rządowej, samorządów terytorialnych i organizacji pozarządowych. Wydział kształci studentów w oparciu o oryginalne programy, w których studenci – obok wiedzy dotyczącej znajomości instrumentów prawnych, zdobywają wiedzę i umiejętności pozwalające wykorzystać osiągnięcia techniczne w procesie administrowania.

Nasze programy rozszerzone są o przedmioty informatyczne i techniczne. Takich programów nie mają inne kierunki Administracji, dlatego też, co nas bardzo cieszy, praktycznie wszyscy absolwenci znajdują pracę i to często już podczas studiów.

Priorytetowym zadaniem w obecnym czasie staje się trwały i zrównoważony rozwój, zapewniający dbałość o środowisko i niwelujący dysproporcje społeczno-ekonomiczne.

Takie podejście wymaga wypracowania skutecznych systemów współpracy nauki z samorządami terytorialnymi i organizacjami pozarządowymi. Bezpieczeństwo ekologiczne, zapobieganie kryzysom, postęp techniczny, informatyzacja, to problemy z którymi wspólnie muszą zmierzyć się nauki techniczne i społeczne. Współpraca nauki i praktyki, tworząc efekt synergii, może skutecznie przyczynić się do rozwoju Polski i uchronienia naszego kraju przed skutkami kryzysu ekonomicznego. n

www.pw.edu.pl