ENERGIA XXI – Prywatyzacja polskiej energetyki, cz. 4
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 62 (5532) 14 marca 2000 r.
Projektujemy polską energetykę ponad pięćdziesiąt lat
Rozmowa z Włodzimierzem Mazurkiem, prezesem Zarządu, dyrektorem „Energoprojektu – Warszawa” S.A.
W ubiegłym roku minęło półwiecze działalności firmy. Jak ocenia pan pozycję firmy na polskim rynku energetycznym, teraz i w ubiegłych latach?
O naszej pozycji na polskim rynku energetycznym najlepiej mówią fakty. Przez lata naszej działalności zaprojektowaliśmy ponad 200 bloków energetycznych, kotłów i turbozespołów różnych typów i wielkości, o łącznej mocy ponad 21 tys. MW, w tym największą europejską elektrownię konwencjonalną.
Równocześnie z projektowaniem elektrowni kondensacyjnych rozwinęliśmy projektowanie elektrociepłowni i systemów ciepłowniczych. Wśród naszych osiągnięć na tym polu wspomnę o opracowaniu i wdrożeniu do eksploatacji bloków ciepłowniczych BC50 i BC100, w których jest produkowana energia cieplna w skojarzeniu. Bloki te stały się typowym wyposażeniem wielu polskich elektrociepłowni. Z satysfakcją mogę stwierdzić, że większość dużych miejskich systemów ciepłowniczych zrealizowano na podstawie naszych studiów, analiz, koncepcji i projektów.
Chciałbym podkreślić, że wszystkie polskie elektrownie opalane węglem brunatnym zaprojektował „Energoprojekt – Warszawa” S.A.
Można powiedzieć, że naszą specjalnością jest projektowanie elektrowni wodnych, w tej dziedzinie zajmujemy z pewnością czołowe miejsce w kraju. Kilka naszych rozwiązań było pionierskich i do tej pory są oceniane jako jedne z najlepszych na świecie. Zaprojektowaliśmy też największą krajową elektrownię wodną przepływową i szczytowo-pompową. W ostatnim dziesięcioleciu nasze prace projektowe były ukierunkowane przede wszystkim na modernizację, odbudowę i remonty istniejących elektrowni.
Opracowaliśmy także szereg koncepcji i projektów budowy źródeł z blokami gazowo-parowymi. Dla kilku z nich pełniliśmy rolę doradcy w negocjacjach z dostawcą gazu, dostawcami urządzeń i odbiorcami energii elektrycznej i ciepła. Silną stroną w działalności naszej firmy jest kompleksowa obsługa ekonomiczno-finansowa klientów. Mamy opinię kompetentnego i odpowiedzialnego reprezentanta interesów klienta w trudnych rozmowach przy organizacji kredytowania z instytucjami finansowymi krajowymi i zagranicznymi.
Przemiany gospodarcze, restrukturyzacja polskiej energetyki oraz przyszłe członkostwo w Unii Europejskiej stawiają nowe wyzwania i zarazem tworzą nowe możliwości dla firm związanych z tym sektorem. Jak przygotowują się państwo do nowych zadań?
„Energoprojekt – Warszawa” S.A. realizuje swoją politykę poprzez wizję, misję i strategię, w zdefiniowaniu których aktywnie uczestniczy większość załogi. Głównym celem jest pełne zadowolenie klienta. Można to osiągnąć poprzez doskonałą znajomość jego potrzeb, a następnie, najwyższą jakość naszych usług. Tu już do głosu dochodzi kultura techniczna, organizacyjna firmy i jej system wartości. W tej dziedzinie zrobiliśmy już wiele, ale jest to sfera, w której zawsze jest coś do zrobienia i jest to jedna z głównych tez zarządzania przez jakość (TQM).
Nasza firma posiada certyfikat zgodności Systemu Jakości z normą ISO 9001 w zakresie projektowania, usług konsultingowych, kompletacji dostaw i realizacji inwestycji w odniesieniu do urządzeń i obiektów energetyki oraz instalacji towarzyszących. Jest to odzwierciedlenie ładu organizacyjnego, znajomości procesu i procedur. My chcemy osiągnąć więcej – jakość w szerokim ujęciu, wobec klienta wewnętrznego i zewnętrznego ma być potrzebą każdego pracownika naszej firmy. Może zbyt daleko odszedłem od istoty pytania, ale uważam te zagadnienia za bardzo ważne.
Biała Księga Unii Europejskiej mówi, że 10-12 proc. energii powinno powstawać w energetyce odnawialnej. „Energoprojekt – Warszawa S.A.” jest od lat zaangażowany właśnie w energetykę odnawialną. Jak już wspomniałem, jesteśmy firmą, która ma bardzo silną pracownię energetyki wodnej. Większość polskich elektrowni wodnych została zaprojektowana przez nas. Jestem przekonany, że energetyka wodna ma w Polsce przyszłość. Dlatego jesteśmy zaangażowani w konsorcja na rzecz budowy kaskady dolnej Wisły, budowy II stopnia na Wiśle. Mam nadzieję, że inwestycje te znalazły się w założeniach polityki energetycznej państwa.
Uwarunkowania rynkowe oraz tendencje europejskie skłoniły nas do postawienia na energetykę „małą”, ukierunkowaną na klienta, związaną z danym terenem, zakładem produkcyjnym, gospodarstwem rolnym – nawet niewielkim. Najczęściej mówi się o niej, jako o energetyce rozproszonej, rozsianej, opartej na wysoko sprawnych źródłach skojarzonych. Mając taki potencjał wiedzy, znajomości rynku oraz wysoko wykwalifikowaną kadrę, możemy służyć klientowi ofertą od stworzenia koncepcji do budowy obiektu, a w przyszłości także jego eksploatacji.
Kolejnym polem naszej działalności jest organizacja i zarządzanie procesem inwestycyjnym w imieniu klienta. Liczne referencje, które tu zdobyliśmy, potwierdzają, że robimy to dobrze i skutecznie.
W ostatnim czasie spółka umocniła swoją pozycję na polskim rynku energetycznym, a przez cały czas osiągamy dobre wyniki ekonomiczne oraz stały wzrost produkcji i sprzedaży. Skutecznie realizujemy działania zmierzające do przekształcenia firmy z tradycyjnego biura projektowego w firmę inżynierską o trzech podstawowych kierunkach działania: projektowanie, doradztwo i realizacja inwestycji.
Jesteśmy także aktywni w procesach prywatyzacyjnych. W przetargach ogłaszanych przez MSP występujemy w konsorcjach z międzynarodowymi instytucjami finansowymi lub firmami doradczymi o światowej renomie. Współpracujemy z firmami zainteresowanymi prywatyzacją mniejszej energetyki.
Kto jest głównym odbiorcą usług „Energoprojektu – Warszawa” S.A. w energetyce rozproszonej?
Obecnie są to najczęściej gminy, które zgodnie z prawem energetycznym powinny przygotować założenia i plany dostarczania energii elektrycznej, gazu i ciepła. Jest to jeden z elementów polityki energetycznej państwa, mającej na celu zagwarantowanie bezpieczeństwa i pewności zasilania odbiorców w energię, w sposób ekonomicznie zoptymalizowany, przy zminimalizowanym obciążeniu środowiska naturalnego. Już w tych dokumentach należy uwzględnić małą kogenerację i źródła odnawialne. Aktywnie współpracujemy z gminami przy przygotowaniu stosownych materiałów. Wkrótce dołączą do nich przedsiębiorstwa multienergetyczne oraz przedsiębiorcy wykupujący majątek od Skarbu Państwa, czy Agencji Własności Rolnej. Oni umieją liczyć pieniądze i interesują ich nowoczesne, oszczędne rozwiązania. Dziś już na przykład budujący hipermarkety wolą niejednokrotnie własne źródło energii niż podłączenie się do sieci. Myślę, że ta sama grupa klientów może być zainteresowana energetyką odnawialną, o której dotąd, poza energetyką wodną, nie wspominaliśmy. Są to obiekty wiatrowe, geotermalne, spalające słomę, biomasę czy gaz wysypiskowy.
Niezależnie od mód, trendów naszym podstawowym partnerem pozostanie energetyka zawodowa, ta z którą razem wyrośliśmy.
Największym majątkiem firmy są z pewnością pracownicy.
Zdecydowanie tak. Firma nasza jest w pełni skomputeryzowana, posiadamy wysokiej klasy sprzęt i oprogramowanie, nie to jednak stanowi o potencjale firmy i daje przewagę konkurencyjną. Naszym podstawowym atutem jest wiedza, umiejętność i odpowiedzialność trzystuosobowej załogi. Wielu pracowników jest związanych z „Energoprojektem-Warszawa” od wielu lat, ich doświadczenie jest szczególnie cenne dla firmy. Stawiamy także na młodych, zdając sobie sprawę, że wykształcenie dobrego fachowca to długa i mozolna praca oraz permanentna nauka, na szczęście jest się od kogo uczyć – nasi doświadczeni pracownicy to autentyczna czołówka i to nie tylko krajowa.
Jestem przekonany, że współpraca z „Energoprojektem – Warszawa” S.A. będzie dawała wielostronną korzyść i satysfakcję klientom, pracownikom, społeczeństwu. Jesteśmy gwarantem najwyższej jakości usług projektowych, doradczych i realizacji „pod klucz” dla elektrowni, elektrociepłowni oraz źródeł rozproszonych i odnawialnych.
Rozmawiał Piotr Janczarek
- Strona Energoprojektu – Warszawa SA