Projektujemy z poszanowaniem praw środowiska

Jakość XI
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 260 (6033) 7 listopada 2001 r.

 

Projektujemy z poszanowaniem praw środowiska

Rozmowa z Dariuszem Gronkiem, prezesem Hydroprojektu Warszawa

Panie prezesie, niedawno obchodzili państwo jubileusz 50-lecia firmy. Główne uroczystości odbyły się 21 września 2001 r. Czy jest to data przypadkowa?

Nie jest to przypadek. Dokument założycielski Centralnego Biura Studiów i Projektów Budownictwa Wodnego „Hydroprojekt” nosi datę 21 września 1951 r.

Z perspektywy tych 50 lat jakie są, pana zdaniem, największe sukcesy i największe niepowodzenia?

Sukcesem jest przede wszystkim to, że firma istnieje, działa, służy gospodarce i rozwija się. „Hydroprojekt” jest autorem koncepcji i projektów większości obiektów hydrotechnicznych na terenie Polski i do sukcesów można zaliczyć ich realizację. Za porażkę, obciążającą całą branżę uważam to, że pomimo wykonania przez naszą firmę wielu studiów i koncepcji, ani w zlewni Odry ani w zlewni Wisły nie rozwiązano kompleksowo problemów powodziowych. Wydaje się że jest to dziedzina bardzo ważna i niedoceniana na szczeblu rządowym. Środowisko zajmujące się hydrotechniką, budownictwem wodnym, gospodarką wodną nie było na tyle przekonujące, żeby nakłonić decydentów do nadania wyższej rangi tej dziedzinie gospodarki. Jak ważne są to problemy, pokazała nam tegoroczna powódź.

„Hydroprojekt Warszawa” jest następcą CBSiPBW „Hydroprojekt”. Kontynuujemy historię i tradycje tego biura. Chcielibyśmy, aby osiągnięcia i wiedza ludzi była wykorzystywana dla dobra naszego kraju. Bez kompleksowego spojrzenia na gospodarkę wodną nie rozwiążemy jej problemów. Czujemy się upoważnieni do zabierania głosu w tej sprawie.

Jak państwo pojmują określenie zrównoważony rozwój?

Od kilku lat w materiałach marketingowych naszej firmy pojawia się hasło „W harmonii z naturą”. „Hydroprojekt Warszawa” to nie tylko firma techniczna. Patrzymy na środowisko naturalne interdyscyplinarnie.

Naszym zdaniem – i tak pojmujemy zrównoważony rozwój – jest to takie wpływanie na środowisko, aby dobrze służyło ono człowiekowi, trwale i przy możliwie najmniejszym jego obciążeniu. Oczywiście zrównoważony rozwój to także działania administracyjne. Wracając myślą do ostatniej powodzi nie sposób oprzeć się refleksji, że przykładem niezrównoważonego działania w środowisku są plany zagospodarowania przestrzennego, które zezwalają na budowanie na terenach zalewowych. Te kwestie nie są koordynowane centralnie. „Hydroprojekt Warszawa” wielokrotnie zwracał na to uwagę.

Czy to interdyscyplinarne spojrzenie „Hydroprojektu Warszawa” na środowisko było powodem, że wybrano waszą firmę na autora koncepcji zagospodarowania dolnej Wisły?

Na pewno tak. Studium zagospodarowania Wisły rozpatrywane było w kilku aspektach. Wspólnie z nami pracowała Polska Akademia Nauk, Instytut Ochrony Środowiska, Uniwersytet Toruński, Uniwersytet Gdański. Bardzo dużo czasu i środków przeznaczyliśmy na kwestie przyrodnicze, po to aby zminimalizować wpływ na środowisko proponowanej przez nas zabudowy. Efektem prac był wybór wariantu budowy stopnia wodnego w Nieszawie.

Wielkim sukcesem można nazwać podpisanie porozumienia nieszawskiego między ministrem środowiska a konsorcjami chcącymi budować stopień wodny w Nieszawie. Co to oznacza dla „Hydroprojektu”?

„Hydroprojekt Warszawa” jest członkiem konsorcjum deklarującego wolę budowania stopnia wodnego Ciechocinek-Nieszawa. Porozumienie jest uwieńczeniem kilku lat pracy „Hydroprojektu Warszawa” oraz specjalistów odpowiedzialnych za stan techniczny stopnia wodnego we Włocławku.

Teraz powinna przyjść następna faza – wykonanie koncepcji programowo-przestrzennej. Pewne jest, że nie znajdziemy rozwiązania, które wszystkich jednakowo zadowoli. Kluczowym elementem jest zakres pracy elektrowni wodnej we Włocławku, która pracuje interwencyjnie, Nieszawa będzie pracowała przepływowo. Opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej pozwoli na optymalizację proponowanych rozwiązań.

Czym projektowanie sprzed 50 lat różni się od współczesnego?

Praca projektanta, zwłaszcza w dziedzinie hydrotechniki, wymaga doświadczenia. Doświadczenia nabiera się przez lata pracy, przez liczbę zagadnień, które zostaną rozwiązane. Każdy problem jest inny. W budownictwie hydrotechnicznym nie ma elementów powtarzalnych, które występują w budownictwie przemysłowym czy mieszkaniowym.

Jeśli chodzi o sposób projektowania w hydrotechnice czy interdyscyplinarność podejścia do zagadnień w przeszłości i teraz, różnic nie ma. Zmieniła się jedynie technika pracy. Kiedyś projekty wykonywało się na desce kreślarskiej, używając ołówka i tuszu oraz gumki. Dziś rysunki powstają przy użyciu skomplikowanych programów komputerowych. To znacznie usprawniło pracę, co nie oznacza, że projektanci posługujący się nowoczesną techniką nie popełniają błędów. Dlatego „Hydroprojekt Warszawa” nadal zatrudnia projektantów z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. To oni są weryfikatorami, opiniodawcami, naszymi doradcami, a my przejmując od nich wiedzę, przekładamy ją na nowoczesną technikę, aby projekt, który wychodzi od nas, był nowoczesny, wykonany prawidłowo i fachowo zweryfikowany.

Od kilku lat dużą wagę przywiązuje się do ocen oddziaływania na środowisko. W jaki sposób kwestie te wpłynęły na pracę „Hydroprojektu”?

Z formalnego punktu widzenia jest to zupełnie nowe podejście. Od kilku lat oceny oddziaływania na środowisko stały się bardzo ważnym elementem każdego projektu inwestycyjnego. Aby właściwie je przeprowadzać, przekształciliśmy jedną z pracowni i zatrudniamy specjalistów mających uprawnienia do sporządzania takich właśnie ocen. Jesteśmy autorami wielu ocen oddziaływania na środowisko, nie tylko w gospodarce wodnej. Wiele środków przeznaczamy na szkolenie pracowników w tej dziedzinie. Cieszymy się, że przy uzyskiwaniu pozwolenia na budowę wymóg sporządzania ocen oddziaływania na środowisko stał się obligatoryjny, bo pozwala na wdrażanie zasad zrównoważonego rozwoju.

Jakie projekty i realizacje uważa pan za najbardziej prestiżowe dla firmy w ciągu ostatnich lat? Co jest państwa dumą?

Wymieniłbym przynajmniej kilka przedsięwzięć zrealizowanych w ostatnich latach, z których „Hydroprojekt Warszawa” może być dumny zarówno w sensie organizacyjnym, jak i projektowym. Chciałbym wymienić Zespół Zbiorników Wodnych Czorsztyn-Niedzica-Sromowce Wyżne, odbudowę po katastrofie skarpy przy elektrowni wodnej Dychów – duże przedsięwzięcie zrealizowane w bardzo krótkim czasie i trzeci obiekt jeszcze realizowany, ale już w stadium końcowym, to Kanał Ulgi w Opolu zbudowany po powodzi w 1997 r. To ostanie, olbrzymie przedsięwzięcie jest przykładem doskonałej współpracy z RZGW we Wrocławiu i miejscowymi władzami. Na końcu chciałbym pochwalić się obiektem niehydrotechnicznym, a mianowicie Zakładem Recyklingu Opon i Kabli w Krośnie Odrzańskim, który na podstawie opracowanej przez nas na zlecenie ZEW „Dychów” S.A. dokumentacji, został w tym roku oddany do eksploatacji. Jest to pierwszy tego rodzaju zakład w Polsce.

Od 1 maja 2001 r. wprowadzili państwo w firmie system jakości ISO 9001. Co skłoniło firmę do podjęcia działań na rzecz uzyskania certyfikatu?

Jest to wymóg czasu. Wszystkie firmy działające na rynku – zwłaszcza w perspektywie połączenia Polski ze strukturami europejskimi – powinny mieć taki certyfikat jakości. Było to o tyle łatwiejsze, że „Hydroprojekt Warszawa” miał przez lata wypracowany i stosowany system weryfikacji dokumentacji. Firmą certyfikującą był TÜV Zertifizierungsgemeinschaft e.v. Poprzez wprowadzenie systemu jakości ISO 9001 uregulowaliśmy wiele spraw w firmie, w jej systemie organizacyjnym, zarówno w sferze inżynierskiej, jak i administracyjnej. System pomógł nam również w rozszerzeniu naszej oferty o realizację inwestycji, którą zajmujemy się od niedawna, a chcielibyśmy ją w „Hydroprojekcie Warszawa” rozwijać. Dobra organizacja przynosi firmie same korzyści.

Życzę samych sukcesów w nadchodzących latach i tego, aby „Hydroprojekt Warszawa” był trwałą, znaną w Polsce i na świecie firmą. Dziękuję za rozmowę.

I ja dziękuję. Chciałbym na zakończenie dodać, że aby to życzenie stało się realne, muszą być spełnione pewne warunki, również w administracji państwowej. „Hydroprojekt Warszawa” większość swych zleceń uzyskuje w przetargach z zamówień publicznych. Brak środków inwestycyjnych bardzo nas niepokoi, zwłaszcza w kontekście ostatnich zakłóceń budżetowych. Nie wiemy, jaki będzie przyszły rok. Ale myślę, biorąc pod uwagę dotychczasową tradycję i pozycję „Hydroprojektu Warszawa” na rynku, że uda nam się przetrwać te trudne chwile i służyć krajowi jeszcze długo.

Rozmawiała Ewa Skupińska

 


Budownictwo wodne
tworzy niezbędną infrastrukturę techniczną dla racjonalnego i zrównoważonego gospodarowania zasobami wodnymi, umożliwiając ich wykorzystanie do celów komunalnych, przemysłowych, energetycznych, transportowych, rolniczych, leśnych i rekreacyjnych. Projektujemy między innymi:

  • stopnie wodne, zbiorniki, kanały, porty, elektrownie wodne itp.
  • obwałowania przeciwpowodziowe, budowle melioracyjne, nawodnienia i odwodnienia terenów,
  • przejścia rurociągami pod dnem rzek.


Inżynieria sanitarna
– opracowujemy dokumentację techniczną z zakresu inżynierii sanitarnej dla projektowanych obiektów hydrotechnicznych oraz dla związanych z nimi obiektów towarzyszących, a również:

  • obiekty zaopatrzenia w wodę,
  • odprowadzanie i oczyszczanie ścieków,
  • pompownie odwadniające i nawadniające,
  • ujęcia wody.


Gospodarka wodna
– zagadnienie obejmujące różne aspekty wykorzystywania, kształtowania i ochrony zasobów wodnych – stanowi, obok budownictwa wodnego i ochrony środowiska, główną dziedzinę naszej działalności, są to między innymi:

  • studia, plany i programy dotyczące zarządzania gospodarką wodną,
  • ekspertyzy, analizy i operaty,
  • bazy danych, mapy komputerowe.


Ochrona środowiska
woda stanowi jeden z najistotniejszych elementów środowiska przyrodniczego, a jednocześnie jest motorem cywilizacji. Człowiek od wieków ingerował w środowisko wodne w sposób zamierzony, korzystając z zasobów wodnych. Inżynierowie gospodarki wodnej i budownictwa wodnego jako jedni z pierwszych zrozumieli ścisłą współzależność aspektów przyrodniczych i technicznych w tych dziedzinach, włączając problematykę ekologiczną do procesu projektowania. W ramach tych problemów wykonujemy:

  • projekty inwestycji i przedsięwzięć ekologicznych,
  • oceny oddziaływania na środowisko.

Biuro Realizacji Inwestycji, utworzone w tym roku, oferuje kompleksową realizację obiektów – od fazy projektowania do przekazania inwestorowi „pod klucz”.


Hydroprojekt Warszawa Sp. z o.o.
00-182 Warszawa, ul. Dubois 9
tel. (022) 635-38-90, fax (022) 635-00-20
e-mail: [email protected]
www.hydroprojekt.com.pl