Infrastruktura – Środowisko – Energia
Dodatek lobbingowy do „RZECZPOSPOLITEJ”.
5 października 2011 r.
Projekty w zakresie ochrony środowiska
Stanisław Gawłowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska
Działania związane z gospodarką wodno-ściekową, gospodarką odpadami oraz na rzecz ochrony przeciwpowodziowej są priorytetem Ministerstwa Środowiska. Dysponujemy znacznymi środkami na ten cel i musimy wykorzystać je w taki sposób, aby poprawić poziom życia polskich obywateli, a jednocześnie wypełnić nasze zobowiązania w stosunku do Unii Europejskiej. Stale pracujemy nad infrastrukturą dla środowiska: powstają nowe oczyszczalnie i sieci kanalizacyjne, zwiększamy bezpieczeństwo przeciwpowodziowe, wdrażane są nowatorskie rozwiązania w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Bardzo mnie cieszy coraz większa świadomość samorządów, ale także mieszkańców w zakresie ochrony środowiska.
W dzisiejszych czasach na ustach niemal wszystkich jest temat zmian klimatu. Polska jest akurat w tej szczęśliwej sytuacji, że bezpośrednio nie grożą jej zjawiska związane z tymi zmianami: trzęsienia ziemi czy wybuchy wulkanów, ale za to dość często nawiedzają nasz kraj powodzie, dotkliwe między innymi w rejonie Dolnego Śląska. Są one tak dramatyczne w skutkach między innymi ze względu na błędy i zapóźnienia w planowaniu przestrzennym. Przez dziesięciolecia inwestycje te były zaniedbywane, bo po prostu brakowało na nie pieniędzy. Wejście Polski do Unii Europejskiej sprawiło, że mamy do dyspozycji naprawdę duże środki na różne inwestycje. I właśnie dzięki tym pieniądzom będzie można rozpocząć projekty, które w przyszłości pozwolą uchronić znaczne obszary przed powodziami i ich skutkami. Dla przykładu, mieszkańcy Wrocławia i okolic wielokrotnie ucierpieli w powodziach w ostatnich latach, dlatego właśnie tam wyremontowanych zostanie około 60 km wałów przeciwpowodziowych, a przebudowa i budowa urządzeń wodnych pozwoli na ochronę przed powodzią niemal 600 tys. osób!
Ale walka z powodzią to nie tylko budowa wałów. To czasem działania, które z pozoru mogą wydawać się nie do pogodzenia, jak na przykład jednoczesne przeciwdziałanie powodzi i suszy. Taki rezultat przyniesie tzw. mała retencja, czyli budowa niewielkich zbiorników wodnych. Wbrew swojej nazwie, jest to projekt na dużą skalę, angażujący rzesze leśników z niemalże całej Polski.
Równie ważną dziedziną jest gospodarka wodno-ściekowa. Niestety także w tym obszarze mamy do nadrobienia wieloletnie zaniedbania. Ze środków, jakimi dysponuje Ministerstwo Środowiska w ramach PO IiŚ, na terenie całego kraju są budowane i modernizowane oczyszczalnie ścieków. Postęp powoduje jednak powstawanie nowych problemów, takich jak sposób zagospodarowania osadów ściekowych. Z tego powodu cieszę się, że w publikacji „Infrastruktura – Środowisko – Energia” właśnie tej kwestii poświęcono tyle uwagi.