Prywatyzacja EC Białystok S.A.

Energia XXVI
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 61 (5834) 13 marca 2001 r.

Prywatyzacja EC Białystok S.A.

15 lutego w Warszawie została podpisana umowa, zgodnie z którą Societe Nationale d’Electricite et de Thermique (SNET) zakupił od Skarbu Państwa 45% pakietu akcyjnego Elektrociepłowni Białystok S.A. Ministerstwo Skarbu Państwa sprzedało łącznie 720 000 akcji po 68 EUR za sztukę. W ten sposób uległ zakończeniu proces prywatyzacyjny białostockiej elektrociepłowni, który został zapoczątkowany w roku 1996.

SNET odpowiada za całość działań Grupy Charbonnages de France w zakresie produkcji i dystrybucji energii elektrycznej. Działalność taka jest prowadzona od czasu powstania elektrowni powiązanych z kopalniami węgla w roku 1950.

W roku 1995 podjęto decyzję o połączeniu wszystkich elektrowni w jedną spółkę publicznoprawną, SNET, należącą do Charbonnages de France, grupę zajmującą się głównie wydobyciem węgla i produkcją energii oraz EDF, właściciela i operatora krajowej sieci przesyłu energii elektrycznej. Struktura własnościowa SNET uległa niedawno zmianie: 30% udziałów w spółce przejęła hiszpańska ENDESA, która do roku 2003 ma w pełni przejąć kontrolę nad SNET.

Działalność

SNET prowadzi działalność w zakresie produkcji energii elektrycznej i cieplnej na bazie węgla, stosując przy tym wszystkie dostępne technologie jego spalania, w tym technologie dużych złóż fluidalnych. Firma zatrudnia obecnie 1600 osób. W jej skład wchodzi 5 elektrowni, w obrębie których funkcjonuje 9 jednostek wytwórczych różnej mocy – od 60 do 600 MW. Wsparcia naukowego udzielają im CERCHAR i SURSCHISTE, należące do SNET instytucje badawcze zajmujące się usługami konsultingowymi w zakresie rozwiązań zapewniających zwiększanie efektywności produkcji energii oraz ochrony środowiska naturalnego. Jednostki te koncentrują swoje prace na technologiach optymalizujących proces spalania, redukcji zanieczyszczeń oraz kwestiach dotyczących utylizacji popiołu.

Polityka SNET charakteryzuje się innowacyjnym podejściem do zagadnień produkcji energii na bazie paliw stałych. Przykładem może tu być wykorzystywanie pokładów mułów popłukowych w kotłach fluidalnych, które SNET stosuje od początku lat 90.; kocioł fluidalny w Provance o mocy 250 MWe jest największą tego typu instalacją na świecie.

Inwestycje w Europie Środkowej

Celem SNET jest podjęcie długofalowej działalności na rynku energii elektrycznej Europy Środkowej. Obecność spółki na tym obszarze działania datuje się od początku lat 90. SNET otworzył wówczas dwie filie prowadzące działalność inżynieryjną – jedną w Katowicach, drugą w Republice Czeskiej, w Ostrawie. Realizowane wówczas przedsięwzięcia były na tyle obiecujące, że spółka SNET postawiła sobie za cel zostanie podmiotem działającym na rynku energii elektrycznej w Polsce. Jako producent energii elektrycznej w elektrowniach węglowych oraz, w mniejszym zakresie, elektrowniach gazowych średnich rozmiarów, spółka SNET wyznaczyła za cel swoich działań elektrociepłownie pomiędzy 30 i 300 MWe, dysponujące potencjałem do rozwoju na skalę regionalną, w których, dodatkowo, mogą być stosowane takie rozwiązania, jak turbiny gazowe oraz systemy wykorzystujące różne rodzaje paliwa (odpady bytowe, biomasa).

EC Białystok S.A.

Wyboru Elektrociepłowni Białystok S.A. dokonano ze względu na jej silną pozycję w Polsce. Pozytywnie oceniono jej dobry stan techniczny, nowoczesny program modernizacji, wysoki poziom załogi oraz możliwości rozwoju regionalnego spółki. Przyszłość Elektrociepłowni Białystok S.A. to, zdaniem SNET, osiągnięcie pozycji regionalnego lidera w dziedzinie produkcji energii elektrycznej. Plany inwestora obejmują, m.in. poszukiwanie nowych odbiorców energii elektrycznej, rozwój regionalny poprzez integrację kapitałową z innymi wytwórcami energii w powiązaniu z modernizacją użytkowanych przez nich obiektów, otwarcie na inne rodzaje działalności: wzbogacanie popiołów, spalanie paliw niskiej jakości oraz, ewentualnie, innych odpadów.

W ciągu najbliższych pięciu lat SNET zainwestuje w EC Białystok S.A. 55 mln EUR. W ciągu kolejnych 5 lat inwestor deklaruje gotowość zrealizowania przedsięwzięć o wartości 170 mln EUR. Warunkiem będzie jednak stopień ich opłacalności oraz konieczność dostosowania się do zmian w przepisach dotyczących ochrony środowiska. Zamierzenia inwestycyjne obejmują rozbudowę istniejącego układu skojarzonego wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej o człon kondensacyjny, prowadzenie prac analitycznych zmierzających do budowy turbiny gazowej, przedsięwzięcia związane z ochroną środowiska oraz, w dalszej perspektywie, działania zmierzające do integracji i modernizacji sektora energetycznego w regionie. Sprawą pierwszoplanową będzie zwiększenie produkcji energii elektrycznej o ok. 40 %, co powinno stać się możliwe w ciągu najbliższych dwóch lat.

EC Białystok S.A. powinna stać się platformą i siłą napędową dalszego rozwoju inwestycyjnego w Polsce, a w szczególności koordynatorem całego rozwoju regionalnego w dziedzinie energetyki w skojarzeniu z ciepłem.

Firma stanie się pełnoprawnym, niezależnym członkiem Grupy SNET, przy zachowaniu swojego obecnego kierownictwa i tożsamości. SNET gwarantuje ochronę wszelkich praw pracowniczych. Pakiet socjalny wynegocjowany przez związki zawodowe działające w EC Białystok S.A. przewiduje, m.in. utrzymanie istniejących miejsc pracy przez okres 7 lat, wypłacenie premii prywatyzacyjnej oraz szkolenia, do których SNET przywiązuje ogromną wagę – wydatki szkoleniowe spółki stanowią około 4% funduszu płac, znacznie więcej niż wymaga francuskie prawo. W ramach procesu prywatyzacyjnego osoby uprawnione do nieodpłatnego nabycia akcji otrzymają od Skarbu Państwa do 15% pakietu akcyjnego przedsiębiorstwa (zgodnie z ustawą o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych z dnia 30 sierpnia 1996 r.)

Wszystko wskazuje więc na to, że dzięki prywatyzacji i kontynuacji programu modernizacyjnego zapoczątkowanego na początku lat 90., EC Białystok S.A. już wkrótce powinna stać się jednym z najbardziej nowoczesnych wytwórców energii elektrycznej i ciepła w kraju.

15-124 Białystok, ul. Gen. Wł. Andersa 3
tel. (085) 654-95-00, fax (085) 654-95-14
www.ec.bialystok.pl

Od lewej: Grzegorz Gostkowski – kierownik projektu, Andrzej Chronowski – były minister Skarbu Państwa, tłumacz, Andre Sainjon – prezes SNET, Andrzej Schroeder – prezes EC Białystok