Przede wszystkim jakość

ENERGIA XX – Prywatyzacja polskiej energetyki, cz. 3
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 299 (5464) 21 grudnia 1999 r.

 

logo 40-lecie PERN „Przyjaźń” S.A.

Przede wszystkim jakość
Wypowiedź Andrzeja Żelechowskiego, dyrektora ds. eksploatacji, członka Zarządu PERN „Przyjaźń” S.A.

 

Zajmujemy się jakością, ilością i gatunkami ropy naftowej. Transportujemy ropę z lądu, z Federacji Rosyjskiej, a także z morza, z dostaw do Portu Północnego w Gdańsku. Eksploatujemy dwie nitki Rurociągu „Przyjaźń”, biegnącego ze wschodu na zachód oraz rewersyjny Rurociąg Pomorski, którym tłoczymy ropę dla naszych kontrahentów. Rurociąg „Przyjaźń” na odcinku wschodnim ma przepustowość około 40 milionów ton/rok, zaś jego odcinek zachodni – około 27 mln. Rurociąg Pomorski natomiast może transportować rocznie około 30 mln ton ropy. Eksploatujemy także rurociągi finalne. Tłoczymy nimi produkty naftowe z Polskiego Koncernu Naftowego w trzech kierunkach: w stronę Warszawy, Bydgoszczy i Poznania oraz Łodzi i Częstochowy. Ich łączna długość wynosi 614 km.

Z bilansów wynika, że dotychczas w największym stopniu eksploatowaliśmy rurociągi w latach 1986-90. Potem nastąpił spadek poziomu tłoczenia zarówno ropy, jak i produktów naftowych. Sytuacja taka spowodowana była zmianami politycznymi i gospodarczymi w kraju. W ostatnich pięciu latach zwiększyła się znacznie eksploatacja rurociągów ropy naftowej.

Do roku 1989 nasze przedsiębiorstwo wywiązywało się z umów rządowych. Transport ropy rozliczano w rublach transferowych. Obecnie, umowy z naszymi kontrahentami negocjujemy sami. W kraju naszymi partnerami handlowymi są: Polski Koncern Naftowy S.A. i Rafineria Gdańska S.A. PERN „Przyjaźń” S.A. dostarcza ropę dla kontrahentów zagranicznych. Oto oni:

 

  1. Oil Transporting Joint – Stock Company TRANSNIEFT, Moskwa Rosja,
  2. Magistralne Rurociągi Naftowe DRUŻBA, Briańsk Rosja,
  3. Gomelskie Przedsiębiorstwo Transportu Ropy Naftowej DRUŻBA, Gomel Białoruś,
  4. MVL Mineralolverbundleitung GmbH, Schwedt Niemcy,
  5. PCK Raffinerie GmbH, Schwedt Niemcy,
  6. Mitteldeutsche Erdoel Raffinerie GmbH, Spergau Niemcy,
  7. DEA Mineraloel AG, Hamburg Niemcy,
  8. ELF Aquitaine, Paris Francja,
  9. VEBA OEL Aktiengesellschaft Supply trading GmbH, Hamburg Niemcy.

Obecnie zapotrzebowanie na ropę naftową kształtuje się w granicach 40 mln ton/rok. Szacuje się, że w latach 2005-2010 potrzeby mogą wzrosnąć nawet do 50 mln ton. Planujemy, że w 2000 roku wydajność na odcinku wschodnim Adamowo – Płock osiągnie wielkość 43 mln ton.

Praca w PERN „Przyjaźń” jest satysfakcjonująca. Daje ogromne perspektywy rozwoju i możliwość samorealizacji. Z okazji 40-lecia istnienia przedsiębiorstwa życzę wszystkim kontrahentom, współpracującym firmom, koleżankom i kolegom satysfakcji w pracy, radości w życiu osobistym, zdrowia i zadowolenia.

foto

Andrzej Żelechowski rozpoczął pracę w przedsiębiorstwie w roku 1981 na stanowisku dyspozytora. W latach 1989-91 był przewodniczącym Rady Pracowniczej dwie kadencje. Od 1996 roku jest dyrektorem ds. eksploatacji. Odpowiada za transport ropy naftowej i wyprowadzanie produktów finalnych. Od początku pracy zawodowej związany z PERN „Przyjaźń” S.A. Bierze udział w negocjacjach z kontrahentami. Jemu m.in. przedsiębiorstwo zawdzięcza satysfakcjonujące kontrakty.

Dyrektor Andrzej Żelechowski kieruje działem wiodącym. W jego zakresie pozostaje planowanie i realizacja transportu rurociągowego oraz nadzorowanie procesu technologicznego. Podlegają mu dyspozytorzy zmianowi i cała służba ruchu ciągłego.

 

Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych „PRZYJAŹĄ” S.A. zatrudnia obecnie 831 osób w kilkunastu obiektach rozmieszczonych na terenie całego kraju. Przeważająca grupa pracowników to wyspecjalizowane służby eksploatacyjno-remontowe.

Struktura organizacyjna PERN „Przyjaźń” S.A. w swojej 40-letniej historii rozwijała się wraz z realizacją zaplanowanych inwestycji. Pierwszym dyrektorem od rozpoczęcia eksploatacji rurociągu był Izydor Maćkowiak. PERN zatrudniał wówczas około 600 osób.

Drugi dyrektorem został Henryk Janczewski i jest nim do chwili obecnej. Jednocześnie od stycznia 1999 r. pełni funkcję prezesa Zarządu.

Znaczna część pracowników związana jest z przedsiębiorstwem od pierwszych lat jego istnienia, a także często od pierwszych lat swojej pracy zawodowej. Więzi wzmocnione wspólnymi doświadczeniami eksploatacji i rozbudowy rurociągu pomagają w kierowaniu zespołem zaangażowanych, odpowiedzialnych i lojalnych pracowników.

Załoga przedsiębiorstwa składa się z 631 pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych i 200 – na nierobotniczych. Na stanowiskach kierowniczych pracują 32 osoby.

Rotacja pracowników jest w przedsiębiorstwie bardzo mała. W ostatnich kilku latach zespół sprawdzonych fachowców zasilono młodą, ambitną, twórczą kadrą inżynieryjną.

Kadra kierownicza przedsiębiorstwa wciąż podnosi swoje kwalifikacje. PERN „Przyjaźń” S.A. zatrudnia do kształcenia swoich pracowników najlepsze firmy trenerskie, polskie i zagraniczne.

Od 1998 roku przedsiębiorstwo organizuje w ostatnim tygodniu maja coroczne, dwudniowe konferencje: „Zarządzanie ryzykiem w eksploatacji rurociągów”.

Sukces przedsiębiorstwa jest efektem sprawnego funkcjonowania zespołu ludzi, wspólnie kreujących wizerunek solidnej, stabilnej, nastawionej na konsekwentny rozwój firmy.

Kolumnę opracowała
Urszula Bereszczyńska