Przygnębienie to nie zawsze depresja

Nasze Zdrowie II
Dodatek promocyjno-reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 140 (6823) 17 czerwca 2004 r.

Przygnębienie to nie zawsze depresja

Rozmowa z Maciejem Kotowskim, product managerem w Lek Polska Sp. z o.o.

W jakiej sytuacji warto sięgnąć po ziołowy środek na poprawę samopoczucia?

W stanie obniżonego nastroju. Jeśli przez dwa tygodnie odczuwamy przygnębienie, nie mamy energii do działania, bez powodu czujemy się zmęczeni. W takich sytuacjach pomaga Deprim.

Dlaczego ten stan ma trwać aż dwa tygodnie?

Przykre objawy trwające kilka dni to zwykle normalna reakcja emocjonalna na zdarzenia zewnętrzne. Po tym czasie sami wracamy do harmonii. Ale jeśli przygnębienie trwa dłużej niż dwa tygodnie, można przypuszczać, że doszło do zakłócenia równowagi na poziomie organicznym. Czyli coś się zmieniło wewnątrz organizmu i ta zmiana wpływa na naszą psychikę oraz samopoczucie.

Jak szybko możemy się spodziewać poprawy?

Pierwsze efekty lecznicze zwykle występują po około 10-14 dniach przyjmowania Deprimu. Terapia powinna jednak trwać kilka tygodni. Jeśli po 6 tygodniach nie zauważymy poprawy, wtedy trzeba zasięgnąć porady lekarza, gdyż gorsze samopoczucie może być związane z innymi schorzeniami.

Jedna tabletka nie poprawi nam nastroju?

Ani jedna, ani trzy. Deprim, tak samo jak leki syntetyczne nie jest pigułką szczęścia. Działanie Deprimu polega na łagodnej stymulacji układu nerwowego. Deprim reguluje poziom złożonych substancji chemicznych odpowiedzialnych za prawidłową komunikację pomiędzy komórkami nerwowymi. Aby powyższą komunikację doprowadzić do normy, potrzeba czasu. Stąd co najmniej 10-dniowy czas terapii.

Co zawiera Deprim?

Jedna tabletka zawiera 60 miligramów wyciągu z dziurawca standaryzowanego na zawartość hiperycyny – substancji odpowiedzialnej za działanie przeciwdepresyjne leku. Ziele pochodzi ze specjalnych upraw w Słowenii.

Czy można go bezpiecznie łączyć z innymi lekami?

Wykazano, że przyjmowanie preparatów z dziurawca zmniejsza działanie niektórych, równolegle stosowanych leków. Osobom decydującym się na terapię dziurawcem proponuję zasiegnąć opinii farmaceuty dotyczącej możliwości łączenia z innymi lekami. Warto pamiętać, że dziurawiec może powodować nadwrażliwość na światło. W przypadku stosowanie leku podczas okresu letniego należy unikać długotrwałej ekspozycji na światło słoneczne. Dotyczy to zwłaszcza osób o jasnej karnacji. Warto dodać, że Deprim już od 10 lat cieszy się zaufaniem Polaków.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała AM