Przyjazna energia

Energia XXVI
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 61 (5834) 13 marca 2001 r.

Przyjazna energia

Rozmowa z Hannu Kostiainenem,
dyrektorem generalnym Vattenfall w Polsce i prezesem Vattenfall Poland Sp. z o.o.

W ostatnim roku Vattenfall był bardzo aktywny, jeżeli chodzi o akwizycje w Europie, zwłaszcza w Polsce i w Niemczech. Czy firma utrzyma dotychczasowe tempo inwestycji?

Na początku lat dziewięćdziesiątych Vattenfall AB działał tylko na szwedzkim rynku. W momencie rozpoczęcia procesu deregulacji właściciele i zarząd firmy zdali sobie sprawę z konieczności wyjścia poza Szwecję i rozszerzenia działalności na inne kraje. Pierwszy krok w tym kierunku nastąpił około 6 lat temu, kiedy Vattenfall zakupił jedną z największych spółek dystrybucyjnych w Finlandii Hämeen Sähkö Oy. Następne lata to był okres nauki – Vattenfall zdobywał doświadczenie w zakresie sprzedaży na międzynarodowym rynku, poznawał jego specyfikę, pracował nad określeniem i sprecyzowaniem własnych kierunków rozwoju oraz dostosowywaniem modelu operacyjnego firmy do rozszerzonego zakresu działalności. Kiedy w Europie Zachodniej i Środkowej rozpoczął się proces uwalniania rynków energii, Vattenfall dostrzegł natychmiast szansę dla siebie, pragnąc wykorzystać pojawiające się możliwości. Zarząd naszego koncernu ma pełną świadomość tego, że na wolnym rynku liczą się tylko firmy aktywne, dysponujące szerokim doświadczeniem, operujące na dynamicznym rynku międzynarodowym, stale poszukujące miejsc do własnego zaistnienia. Właśnie dlatego byliśmy tak aktywni, jeżeli chodzi o nowe akwizycje. Naszym nadrzędnym celem było stałe umacnianie pozycji firmy.

Patrząc z kolei na geografię naszej obecności – rozpoczęliśmy od Finlandii, później była Norwegia, a następnie pozostała część Europy. W tej chwili szczególnie interesujące w Europie są dla nas dwa kraje – Polska i Niemcy. Chcemy być jednym z głównych aktorów na europejskim rynku energii. Obecnie jesteśmy na szóstym miejscu i chcemy się znaleźć wśród pięciu największych firm energetycznych w Europie. Jest to jednoznaczne z tym, że będziemy kontynuować nasze akwizycje w Niemczech i w Polsce.

Dlaczego właśnie Polska jest tak interesująca dla Grupy Vattenfall i jak ocenia pan tutejszy rynek energii?

Dlaczego jesteśmy w Polsce? – ponieważ proces prywatyzacji przebiega tu bardzo szybko, a gospodarka rozwija się bardzo dynamicznie. Rynek w Polsce jest osiem razy większy niż w Finlandii i pięć razy większy niż w Szwecji, istnieją więc tu bardzo duże możliwości rozwoju. Teraz, kiedy nabyliśmy większościowe udziały w Elektrociepłowniach Warszawskich S.A. i pakiet, w tej chwili już prawie 32% akcji Górnośląskiego Zakładu Elektroenergetycznego S.A., włączając w to kontrolę zarządzania – mamy bardzo dobrą pozycję wyjściową do wzmocnienia naszej działalności w Polsce.

Vattenfall ma bardzo dużo do zaoferowania polskiemu rynkowi energetycznemu na jego drodze do deregulacji i rozwoju. Przemawia za tym nasze doświadczenie wyniesione podczas uwalniania rynków w Skandynawii. Polski rynek energii znajduje się na początku tej drogi. My wiemy, że ta droga nie jest łatwa.

Jakie są dalsze plany dotyczące działalności Vattenfall w Polsce?

Naszym celem jest osiągnięcie pierwszej pozycji na polskim rynku energii. Pragniemy tworzyć jak najlepsze relacje z klientami, jak najlepsze relacje z naszymi pracownikami, jak również generować wystarczający zysk dla naszych właścicieli. Kolejnym celem jest kontynuacja akwizycji. W chwili obecnej dysponujemy około 10% udziałem w polskim rynku energii i osiągnięcie, w ciągu kilku lat, poziomu 20% jest rzeczą możliwą. Jesteśmy zainteresowani podsektorem dystrybucji energii elektrycznej i sektorem ciepłowniczym. Trudno jest jednak w tej chwili powiedzieć, co będzie naszym następnym celem, ponieważ zależy to od sprzedawcy, czyli Skarbu Państwa, polityki dotyczącej deregulacji, taryf.

Fakt obecności zagranicznych inwestorów jest bardzo korzystnym zjawiskiem dla polskiej gospodarki i dla polskiego państwa. Inwestorzy niosą ze sobą zaplecze finansowe, tak niezbędne dla dokonania potrzebnych przekształceń, a także wspomagają Polskę w staraniach o włączenie do grona krajów członkowskich Unii Europejskiej. Przynależność Polski do UE byłaby również korzystna dla nas – łatwiej jest współpracować z krajem, który ma podobny typ gospodarki, ten sam rodzaj systemu prawnego, itd.

Wracając do planów – oczywiście w pierwszym rzędzie skupimy się na rozwoju EW S.A. i GZE S.A. W tej chwili rozpatrujemy możliwości współpracy pomiędzy tymi dwoma firmami, a także z innymi firmami Grupy Vattenfall za granicą – dla uzyskania efektu synergii. Wiemy coraz lepiej, jak działać na polskim rynku, jak współpracować z polskimi pracownikami, ze związkami zawodowymi. Jak zdążyłem już zauważyć, kultura pracy w Vattenfall – szwedzka kultura pracy – jest podobna do tej w Polsce. Chodzi także o współpracę z władzami, politykami, pracownikami. Jestem przekonany, że w tych sprawach jesteśmy lepsi niż nasi konkurenci.

Jakie jest miejsce Vattenfall Poland w strukturze Grupy Vattenfall?

Grupa Vattenfall ma w tej chwili nową organizację, w której skład wchodzi 13 niezależnych jednostek biznesowych. Vattenfall Poland jest jedną z większych jednostek i obecnie zajmuje bardzo ważne miejsce w strukturze Grupy Vattenfall. W ramach tej jednostki mamy w tej chwili trzy firmy: Elektrociepłownie Warszawskie S.A., Górnośląski Zakład Elektroenergetyczny S.A. oraz Vattenfall Poland Sp. z o.o. Każda z tych firm pełni inną rolę. EW S.A. jest producentem ciepła i energii elektrycznej, GZE S.A. jest spółką dystrybucyjną, a Vattenfall Poland jest ich właścicielem.

Jak już wspomniałem, obecnie pracujemy wspólnie nad rozwojem tych firm i nad dalszymi inwestycjami. Proces wdrażania planów rozwoju już się rozpoczął w Elektrociepłowniach Warszawskich, przygotowujemy również plany dla GZE. W tej chwili trudno jest mi udzielić dokładniejszych informacji na ich temat.

Jak to się stało, że znalazł się pan w Polsce i jak się pan tu czuje?

Pracowałem w Finlandii w branży energetycznej przez 23 lata, głównie w spółkach dystrybucyjnych. Zawsze chciałem pracować w Europie, poza Skandynawią. Kiedy otrzymałem ofertę pracy w Polsce, podjąłem decyzję bardzo szybko. Jest to dla mnie bardzo ekscytujące, nowe doświadczenie. Do tej pory pracowałem tylko w Skandynawii: w Finlandii i Szwecji. Teraz znalazłem się w zupełnie innym kraju, o innej kulturze. Czuję się trochę jak młody chłopiec na wiosnę: codziennie uczę się czegoś nowego i to jest bardzo ekscytujące dla człowieka, który ma prawie 50 lat. To jest początek nowego etapu w życiu.

Moim osobistym celem jest praca w Polsce i przyczynienie się do tego, żeby Vattenfall stał się najlepszą firmą na polskim rynku energetycznym. Nie wiem, ile lat to będzie trwało. Na pewno kilka.

Nie znałem wcześniej Polski zbyt dobrze, chociaż przeczytałem wiele książek o tym kraju. Znam waszą historię i kulturę. Sposób, w jaki mnie tu przyjęto, sprawił, że aklimatyzuję się w Polsce bardzo szybko.

JW

 

Vattenfall Poland Sp. z o.o.
00-803 Warszawa, Al. Jerozolimskie 56c
tel. +48 22 820 92 00, fax +48 22 820 92 01
www.vattenfall.com.pl

Vattenfall jest jednym z największych koncernów energetycznych w Europie. Firma produkuje 25% energii elektrycznej sprzedawanej w Skandynawii. Roczna całkowita produkcja energii elektrycznej wynosi 85 TWh. Vattenfall jest również wiodącym operatorem regionalnych i lokalnych sieci dystrybucyjnych. Dostarcza rozwiązania energetyczne oraz inne usługi do około 2,4 miliona klientów. Vattenfall sprzedaje także energię cieplną i gaz ziemny, a także usługi sieciowe i usługi konsultingowe w sektorze energetycznym. Największymi klientami Vattenfall są dystrybutorzy energii elektrycznej, przedsiębiorstwa przemysłowe, a także klienci indywidualni w Skandynawii. Vattenfall działa również w Niemczech, Polsce, Holandii oraz krajach nadbałtyckich.

 

W Polsce Vattenfall jest obecny od 1992 r. Vattenfall Poland Sp. z o.o. została założona w 1995 r. Głównym celem działalności firmy jest współudział w procesach prywatyzacji przedsiębiorstw energetycznych, a także świadczenie kompleksowych usług energetycznych.
27 stycznia 2000 r. Vattenfall AB zakupił pakiet 55% akcji Elektrociepłowni Warszawskich S.A. W grudniu tego samego roku Vattenfall zakupił 25% akcji Górnośląskiego Zakładu Elektroenergetycznego S.A. – największej spółki dystrybucyjnej w Polsce. W lutym 2001 Vattenfall podwyższył kapitał zakładowy spółki, a tym samym zwiększył liczbę posiadanych akcji do prawie 32%.
Vattenfall jest także właścicielem 23% akcji Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego S.A. Posiada również 34% udziałów w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej EMPEC w Ustce.
Vattenfall posiada także 48% w spółce SwePol Link AB, która zbudowała SwePol Link – układ przesyłowy wysokiego napięcia prądu stałego między Polską i Szwecją. Układ o mocy 600 MW obejmuje budowę dwóch stacji przekształtnikowych AC/DC oraz ok. 240 km kabla podmorskiego. Wartość przedsięwzięcia szacowana jest na ok. 350 milionów USD. Układ ten ma przyczynić się do poprawy niezawodności systemów zasilania Polski i Szwecji, jak również pozytywnie wpłynąć na rozwój ekonomiczny i ochronę środowiska w obydwu krajach.

 

Hannu Kostiainen jest absolwentem politechniki w Tampere. Pracuje w branży energetycznej od 23 lat, w Grupie Vattenfall od 6. W latach 1996-1999 był dyrektorem zarządzającym jednej z największych spółek dystrybucyjnych w Finlandii Hämeen Sähkö Oy, następnie był przewodniczącym rad nadzorczych spółek sieciowych należących do Grupy Vattenfall w Finlandii. Od 6 lutego zajmuje stanowisko dyrektora generalnego Vattenfall w Polsce i prezesa Vattenfall Poland Sp. z o.o. Pełni również funkcję przewodniczącego Rady Nadzorczej Elektrociepłowni Warszawskich S.A.