Racibórz stawia na środowisko

Energia – Środowisko
Dodatek promocyjno-reklamowy do „RZECZPOSPOLITEJ”.
15 listopada 2005 r.

in english

 

 

Racibórz stawia na środowisko

Wypowiedź Jana Osuchowskiego, prezydenta miasta Raciborza

Polityka miasta od wielu lat skierowana jest na ochronę środowiska. Pierwszym sukcesem w tej dziedzinie było otrzymanie przez miasto certyfikatu środowiskowego ISO 14001. Do dnia dzisiejszego Racibórz jest jedyną gminą w Polsce, która posiada taki certyfikat.

Patrząc przez pryzmat jakości życia mieszkańców i ochrony środowiska Rada Miasta Racibórz w lipcu 2004 r. podjęła uchwałę zatwierdzającą wniosek o dofinansowanie projektu kompleksowego rozwiązania problemów gospodarki wodno-ściekowej na terenie Raciborza z Funduszu Spójności. W sierpniu wniosek został przesłany do Komisji Europejskiej, a od września 2004 r. przystąpiliśmy do intensywnych prac związanych z przygotowaniem przedsięwzięcia do realizacji. W październiku 2004 r. zostało powołane Biuro Realizacji Projektu i Pełnomocnik ds. Realizacji Projektu (MAO). Rozpoczęły się również prace nad przygotowaniem dokumentacji projektowej do kontraktu realizowanego w oparciu o dokumentację Zamawiającego. Dobrze przygotowany wniosek pozwolił Komisji Europejskiej na przyznanie Miastu w dniu 16 grudnia 2004 r. dofinansowania z Funduszu Spójności na realizację Projektu pn. „Gospodarka wodno-ściekowa w Raciborzu”. Wartość kwalifikowanych nakładów inwestycyjnych netto wynosi 20,5 mln euro, dofinansowanie wynosi 71% nakładów kwalifikowanych, tj. 14,5 mln euro.

Zakres rzeczowy Projektu obejmuje realizację następujących zadań, podzielonych na kontrakty:

    • Kontrakt nr I, realizowany według Warunków Kontraktowych dla urządzeń oraz projektowania i budowy (tzw. żółta książka FIDIC), który obejmuje:

Modernizację oczyszczalni ścieków w Raciborzu. W zakres modernizacji oczyszczalni ścieków Racibórz wchodzą następujące zadania: modernizacja części ściekowej, modernizacja części osadowej, budowa suszarni osadów wraz instalacją do pirolizy. Modernizacja oczyszczalni będzie polegać na budowie nowych obiektów w zakresie gospodarki osadowej (wydzielona komora fermentacji, stacja zagęszczania osadów, suszarnia osadów wraz z instalacją do pirolizy) oraz modernizacji istniejących obiektów zarówno w części biologicznej, jak i osadowej, celem zapewnienia biologicznego usuwania azotu i fosforu. Oczyszczalnia po modernizacji pozwoli na uzyskanie parametrów oczyszczonych ścieków zgodnych z wymaganiami przepisów polskich i Unii Europejskiej.

  • Kontrakt nr II, realizowany według Warunków Kontraktowych dla urządzeń oraz projektowania i budowy (tzw. żółta książka FIDIC), który obejmuje:

a) Budowę i modernizację kanalizacji sanitarnej na terenie gminy Racibórz.

Kanalizacja sanitarna będzie budowana w dzielnicach miasta dotychczas nieskanalizowanych, takich jak: Ocice, Brzezie, Sudół, Markowice, Miedonia, Płonia. Z uwagi na ukształtowanie terenu, na którym położony jest Racibórz – rozpatrywany obszar będzie w przeważającej części objęty systemem kanalizacji grawitacyjnej. Wspomaganie układem pompowym przewidywane jest przede wszystkim dla dzielnicy Markowice i Brzezie. Modernizacja odcinka sieci kanalizacji sanitarnej przewidziana jest w dzielnicy Ostróg.

b) Budowę i modernizację kanalizacji deszczowej na terenie gminy Racibórz.

Budowa kanalizacji deszczowej na terenie gminy będzie obejmowała dzielnicę Ocice w rejonie ulic Górnej i Gruntowej. Modernizacja obejmuje kolektor w ulicy 1 Maja i Piaskowej, i ma na celu poprawę stanu technicznego kanałów, które doprowadzają ścieki deszczowe do wylotów burzowych do rzeki Odry.

c) Budowę ujęcia wody w miejscowości Strzybnik wraz z rurociągami dosyłowymi.

W ramach inwestycji konieczne będzie wykonanie 5 studni głębinowych i ujmowanie wody w ilości 500 m3/h z utworów trzecio- i czwartorzędowych zalegających na głębokości od 47,30 do 56,60 m.p.p.t. Ujmowana woda będzie tłoczona pod ciśnieniem pomp głębinowych do ulicy Starowiejskiej, a następnie do Stacji Uzdatniania Wody przy ul. 1 Maja.

d) Budowę i modernizację sieci wodociągowej na terenie Miasta Racibórz.

Zadanie obejmuje: budowę sieci wodociągowej w dzielnicy Brzezie, Ocice, Markowice, Sudół oraz modernizację sieci wodociągowej w dzielnicy Brzezie, Sudół, Ostróg i Stara Wieś. W ramach zadania przeprowadzona zostanie wymiana przewodów wykonanych z azbestocementu oraz renowacja przewodów, które charakteryzują się złym stanem technicznym.

  • Kontrakt nr III, realizowany według Warunków Kontraktowych dla urządzeń oraz projektowania i budowy (tzw. żółta książka FIDIC), który obejmuje:

    Budowę sieci kanalizacji sanitarnej na odcinku ul. Rybnickiej.

    Zadanie zostało wydzielone z Kontraktu nr II ze względu na planowaną przebudowę drogi.

  • Kontrakt nr V, realizowany według Warunków Kontraktowych dla robót inżynieryjno-budowlanych projektowanych przez Zamawiającego (tzw. czerwona książka FIDIC), który obejmuje:

    a) umocnienie 16 wylotów kanalizacji deszczowej,

    b) zabudowę urządzeń podczyszczających na 16 wylotach deszczowych,

    c) modernizację Stacji Uzdatniania Wody „Gamowska”,

    d) modernizację i budowę hydroforni.

W ramach Projektu przewidziane są również 4 kontrakty usługowe (Kontrakt nr IV, VI, VII i VIII). Dotychczas zawarto trzy kontrakty usługowe, w tym na pełnienie funkcji Inżyniera, który rozpoczął pracę we wrześniu 2005 r. W listopadzie 2005 r. planowane jest rozstrzygnięcie pierwszego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na roboty.

Ze względu na fakt, że Miasto jest beneficjentem środków z Funduszu Spójności, jednostka zarządzająca Projektem została powołana w Urzędzie Miasta Racibórz. Struktura organizacyjna jednostki – Biura Realizacji Projektu została podzielona na trzy zespoły: ds. finansowych, organizacyjnych i technicznych. Zespół ds. Technicznych został utworzony w Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji w Raciborzu. Taki podział Biura zapewnia sprawną i szybką obsługę inwestycji, mimo wielu napotykanych problemów, charakterystycznych dla wszystkich projektów współfinansowanych z Funduszu Spójności. Przeprowadzona przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w kwietniu 2005 r. kontrola przedrealizacyjna potwierdziła prawidłowość przyjętego rozwiązania organizacyjnego. W sierpniu br. Miasto podpisało z NFOŚiGW Umowę o dofinansowanie Projektu, która reguluje prawa i obowiązki stron i pozwoli Miastu na wnioskowanie o kolejne transze płatności ze środków unijnych.

Przed pracownikami biura stoi wiele wyzwań: do końca 2005 r. planowane jest uzyskanie wszystkich decyzji lokalizacji inwestycji celu publicznego, decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia. Tak napięty harmonogram wymusza data zakończenia robót w ramach inwestycji, określona w Decyzji Komisji Europejskiej. Głównym zadaniem Pełnomocnika ds. Realizacji Projektu (MAO) oraz podległego mu Biura Realizacji Projektu jest realizacja inwestycji w założonym zakresie rzeczowym, tym samym osiągnięcie zapisanych w Decyzji efektów ekologicznych, w określonym terminie i budżecie. Działalność Biura podlega regularnej kontroli, w tym przede wszystkim instytucji zarządzających Funduszem Spójności w kraju, przedstawicieli Komisji Europejskiej oraz Audytora Wewnętrznego. Dotychczas przeprowadzone kontrole potwierdziły prawidłowość zarządzania inwestycją.

Urząd Miasta Racibórz
47-400 Racibórz, ul. Batorego 6
tel. (032) 755-06-56, fax (032) 415-49-21
www.raciborz.pl/programkanalizacji