Rehabilitacja na europejskim poziomie

Nasze Zdrowie III
Dodatek promocyjno-reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 212 (6895) 9 września 2004 r.

Rehabilitacja na europejskim poziomie

Rozmowa z Jerzym Karwowskim, prezesem Centrum Kształcenia i Rehabilitacji w Konstancinie

CKiR znane jest przede wszystkim ze świadczenia usług rehabilitacyjnych.

Centrum jest jednym z największych ośrodków rehabilitacji w Polsce. Ośrodek funkcjonuje od ponad 25 lat, choć pod obecną nazwą dopiero od 2001 r. Początkowo funkcjonowaliśmy jako Ośrodek Szkolenia Inwalidów, stopniowo rozszerzając zakres naszej działalności. Kolejno powstawały Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, Oddział Rehabilitacji Stacjonarnej, trzy Przychodnie Ortopedyczno-Rehabilitacyjne, Przychodnia Krioterapeutyczna oraz Kompleks Rekreacyjny. W ubiegłym roku uzyskaliśmy certyfikat jakości ISO 9001:2000.

Wypracowana i realizowana w CKiR metoda kompleksowej rehabilitacji młodzieży: medycznej, zawodowej i społecznej, należy do unikatowych i spełnia najwyższe standardy europejskie.

Do naszego ośrodka trafiają pacjenci z całej Polski. Rehabilitacja w nim prowadzona jest w formach najbardziej dogodnych dla pacjentów – pobytu na oddziale stacjonarnym, na oddziale dziennym, rehabilitacji ambulatoryjnej oraz domowej.

Konstanciński ośrodek jest imponujący.

Rzeczywiście, mamy się czym pochwalić. Nasz obiekt to prawie 12 tys. m2 zabudowy wraz z basenem. Posiadamy ponad 240 łóżek, z czego 80% to pokoje dwuosobowe, mamy także kilkanaście pokoi jednoosobowych. Dysponujemy najnowocześniejszym sprzętem fizykoterapeutycznym, w tym komorą niskich temperatur, i stosujemy nowoczesne techniki kinezyterapeutyczne. Dziennie w naszym ośrodku świadczymy usługi około 600 osobom, a w naszych filiach około 250.

Obecnie w CKiR zatrudnionych jest 28 lekarzy, 100 rehabilitantów oraz 8 pielęgniarek.

Jak przebiega proces rehabilitacji w waszym ośrodku?

Naszym celem jest kompleksowe leczenie, mające na celu przywrócenie pacjentom zdrowia i dobrego samopoczucia, a przede wszystkim możliwości powrotu do warunków sprzed wystąpienia dolegliwości. Dzięki dobrej współpracy z lekarzami specjalistami i lekarzami rodzinnymi, zaprogramowaniu kompleksowego postępowania rehabilitacyjnego, dajemy pacjentom możliwość przywrócenia optymalnej sprawności fizycznej i psychicznej.

Proces rehabilitacji zaczynamy od szczegółowego badania, w czasie którego lekarz zleca odpowiedni program leczenia. Większość naszych pacjentów uczestniczy w ćwiczeniach indywidualnych. Terapeuci w zależności od rodzaju schorzenia dobierają odpowiednią metodę leczniczą. Mamy tu do dyspozycji m.in.: ćwiczenia w systemie bloczkowo-ciężarkowym, ćwiczenia równoważne, oddechowe, relaksacyjne, naukę chodu, wyciągi, terapię manualną, metody PNF, Kaltenborn-Evjenth, Mc Kenzie, Bobath, Cyriax – sprawdzone od wielu lat w Polsce i na świecie. Jeśli chodzi o zabiegi fizykoterapii, to w ośrodku stosowany jest praktycznie cały zakres medycyny fizykalnej, a więc magnetoterapia, elektroterapia, laseroterapia, hydroterapia, ultradźwięki, termoterapia. W naszym Centrum stosujemy także metodę leczenia zimnem w kriokomorze, posiadamy jedną z najnowocześniejszych komór w Polsce. Jest to tzw. kriokomora otwarta, jej wejście i górna część są oszklone, dzięki czemu jest przyjazna dla pacjenta.

Nasi pacjenci mają możliwość korzystania z porad psychologa, pracownika socjalnego i specjalistów w zakresie zaopatrzenia ortopedycznego.

Kładziemy także duży nacisk na edukację naszych pacjentów, każdy terapeuta na zakończenie terapii ma obowiązek udzielenia pacjentowi instruktażu ćwiczeń, dobranych specjalnie dla niego.

Rozumiem, że taki ośrodek musi mieć jakieś dalsze plany.

To prawda. Ogromne zapotrzebowanie na nasze usługi było bodźcem do uruchomienia nowych jednostek oraz włączenia do naszej oferty usług odpłatnych, które cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Obecnie planujemy rozbudowę naszego obiektu o dodatkową część szpitalną, w której będziemy świadczyć zabiegi chirurgii jednego dnia. Korzystając z naszego doświadczenia, chcemy także stworzyć w Polsce sieć placówek zajmujących się kompleksową rehabilitacją – zarówno w formie własnych filii, jak i placówek działających pod naszym patronatem. To ogromne wyzwanie i mam nadzieję, że uda się nam je zrealizować.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała AM