Restrukturyzacja w gazownictwie

Energia XXII – Ciepło, Elektroenergetyka, Gaz
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 86 (5556) 11 kwietnia 2000 r.

Restrukturyzacja w gazownictwie
Realizacja w Oddziale Spółki PGNiG S.A.

 

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. i wszystkie oddziały tej spółki szykują się do sprostania wymogom prawa energetycznego, które weszło w życie z dniem 4 grudnia 1998 roku, jak również wszystkich aktów wykonawczych do tego prawa. Ostatnie z nich, a jednocześnie najważniejsze, bo dotyczące taryf i cen ukazały się dopiero w grudniu 1999 roku.

Rok 1999 przyniósł w PGNiG S.A. poważne zmiany. Spółka wyemitowała szereg mniejszych spółek prawa handlowego, uwalniając się tym samym od działalności usługowo-produkcyjnej, budowlanej realizowanej dotąd w specjalistycznych oddziałach.

Firma przeszła etap tzw. małej restrukturyzacji – z dniem 1 stycznia 2000 r. przestały funkcjonować okręgi gazownicze, których do tego czasu było w Polsce sześć. Wydzielono w formie oddzielnych Oddziałów Spółki PGNiG S.A. sześć Regionalnych Oddziałów Przesyłu Gazu, zniesiono nadzór okręgów nad działalnością terenowych zakładów gazowniczych.

Każdy z dotychczasowych zakładów podporządkowany jest bezpośrednio Zarządowi Spółki jako Oddział PGNiG S.A. W wyniku tych działań restrukturyzacyjnych przestał funkcjonować też okręg, jakim był Mazowiecki Okręgowy Zakład Gazownictwa w Warszawie skupiający w sobie „Gazownię Warszawską”, Zakład Gazowniczy Łódź, Zakład Gazowniczy Białystok, Zakład Gazowniczy Olsztyn. Każdy z tych zakładów stał się do pewnego stopnia samodzielną jednostką odpowiedzialną za swoją działalność i rozliczającą się z tej działalności z PGNiG S.A.

Taką jednostką stał się również zakład warszawski, który przyjął nazwę Mazowiecki Zakład Gazowniczy „Gazownia Warszawska” w Warszawie. Zakład ten jako Oddział Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa od 1 stycznia 2000 roku zajmuje się sprawami dystrybucji gazu na obszarze przez siebie obsługiwanym, tj. na terenie województwa mazowieckiego (bez Ostrołęki, a faktycznie byłego województwa ostrołęckiego) z częścią województwa lubelskigo i warmińsko-mazurskiego. Oddział ten dostarcza gaz ziemny wysokometanowy do 1.030.000 odbiorców gazu, obsługuje 17.000 km sieci gazowych dystrybucyjnych średniego i niskiego ciśnienia, ponad 100 stacji redukcyjnych II stopnia. Zajmuje się przyłączaniem nowych odbiorców gazu do swojej sieci, których rocznie przybywa około 20.000, wykonuje szereg usług gazowniczych na rzecz swoich klientów. Pozornie w stosunku do klienta nic się nie zmieniło. Klient nadal jest obsługiwany przez jednostki zgrupowane w zakładzie o tradycyjnej nazwie „Gazownia Warszawska”. Jednak wewnątrz tego zakładu następuje także wiele zmian organizacyjnych, których celem jest lepsza, sprawniejsza i szybsza obsługa klientów, a także sprawniejsza i bezpieczniejsza dostawa gazu do odbiorcy.

Nowe prawo energetyczne w kwestii dot. taryf i cenników gazowych wymusiło na gazownictwie ścisłą rejestrację kosztów w poszczególnych dziedzinach działalności, w celu prawidłowego uchwycenia tzw. kosztów uzasadnionych, które wpływają na cenę gazu. Wprowadzone zmiany wewnętrzne temu właśnie służą. Podstawowym założeniem jest, aby nie przerzucać na klienta kosztów, które nie powinny być przenoszone na cenę gazu. Jednym słowem chodzi o to, by cena gazu nie rosła zbyt ostro. Zdajemy sobie bowiem sprawę z tego, że rachunki za gaz stanowią dość znaczną pozycję w budżetach domowych, zwłaszcza tam, gdzie gaz stosowany jest do celów ogrzewania mieszkań, podgrzewania wody i przygotowania posiłków.

Z myślą o obniżeniu naszych kosztów, zwłaszcza tych, które mogą być uznawane za uzasadnione wprowadzamy też wiele nowych rozwiązań technicznych i technologicznych, pozwalających znacznie skuteczniej prowadzić np. renowację gazociągów, poprawiać ich jakość i na długi okres załatwiać problem, nieszczelnych sieci gazowych, przywracając im prawidłową sprawność techniczną. Pozwala to unikać kosztownych wymian tych obiektów na nowe. Temu celowi służy również chemiczna metoda doszczelnienia instalacji gazowych wewnątrz budynków bardzo popierana przez nasz zakład.

Nieszczelne instalacje stwarzają bardzo duże zagrożenie dla mieszkańców, a ich wymiana jest operacją długotrwałą i uciążliwą dla ludzi mieszkających w budynku. Wiele z tych nieszczelnych instalacji nadaje się do naprawy poprzez zastosowanie polimerowego doszczelnienia od wewnątrz i to jest również robione. W tym zakresie nasze zakłady współpracują ze specjalistycznymi firmami, zajmującymi się tym zagadnieniem. Wprowadziliśmy do praktyki tzw. dywanową kontrolę szczelności sieci gazowych. Metoda ta pozwala wykryć nawet najdrobniejsze uchodzenia gazu. Są one potem szybko usuwane, a skuteczność takiego działania jest bardzo duża. Dzięki temu ciągłej poprawie ulega stan techniczny naszych sieci gazowych, zmniejsza się znacznie liczba koniecznych interwencji ze strony pogotowia gazowego, poprawia się bezpieczeństwo rozprowadzania gazu. Zyskują na tym wszyscy, gazownie bo zmniejszają się straty gazu, klient, bo udział strat gazu w kosztach gazowni maleje.

Dla usprawnienia obsługi klienta i usprawnienia zakupu i rozliczeń gazu z dostawcami powołano nową jednostkę pod nazwą Biuro Obrotu Gazem. Jednostka ta organizuje się i powinna w najbliższej przyszłości ułatwić klientowi dostęp do gazu, skrócić w zasadniczy sposób okres potrzebny do instalacji urządzeń i odbioru gazu przez nowego odbiorcę tego paliwa, poprawić rozliczenia gazowni z dostawcami gazu.

Nowe prawo energetyczne zobowiązuje przedsiębiorstwa gazownicze do przyłączania nowych odbiorców do sieci gazowej, jeśli istnieją odpowiednie warunki techniczne i ekonomiczne organizacji całego procesu tego przyłączania i fizycznego wykonania tego przyłączenia, za opłatę wnoszoną przez klienta wg zatwierdzonej taryfy bądź zasad przyjętych w taryfie. To oczywiście wymusiło na gazownictwie konieczność odpowiedniego zorganizowania się, ustalenia zasad, dokumentów, szczególnie wzorów umów pomiędzy klientem i zakładem gazowniczym, dotyczących z jednej strony sprecyzowania warunków i opłat za przyłączenie, z drugiej strony zobowiązań dotyczących dostarczania gazu do klienta, pod względem ilości, jakości i sposobu rozliczeń.

Wszystkie te sprawy są wdrażane, wymagają jednak czasu, aby mogły dobrze funkcjonować. Robimy wszystko, aby czas ten nie był zbyt długi. Mamy też nadzieję, że zmiany, które następują w gazownictwie, przyczyniają się do sprawniejszej obsługi naszych klientów i zostaną również z zadowoleniem przyjęte przez nich.

Waldemar Borowicz
pierwszy zastępca dyrektora oddziału
Mazowiecki Zakład Gazowniczy „Gazownia Warszawska”

logo

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. w Warszawie
Oddział
Mazowiecki Zakład Gazowniczy
„Gazownia Warszawska” w Warszawie

00-412 Warszawa, ul. Kruczkowskiego 2
tel. (022) 691-81-65, fax (022) 862-41-97