Energia XXIV, cz. 2
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 214 (5684) 13 września 2000 r.
Rozpoczynamy nowy etap w naszej historii
Wypowiedź Jacka Umińskiego, prezesa Zarządu, dyrektora naczelnego Elektrociepłowni „Będzin” S.A.
Wejście inwestora strategicznego do Elektrociepłowni „Będzin” S.A. otwiera nowy rozdział naszej historii. Stajemy się częścią wielkiego koncernu energetycznego. Jestem przekonany, że wspólnie z nowym partnerem, w nowej strukturze, uda nam się zrealizować nasze cele strategiczne. Otwierają się bowiem przed nami nowe perspektywy programu inwestycji na lokalnym rynku energii. Z drugiej strony patrząc: wchodzimy do nowej struktury organizacyjnej i własnościowej jako nowoczesne przedsiębiorstwo o wysokim potencjale organizacyjnym i technologicznym.
W lipcu 2000 roku Elektrociepłownia „Będzin” S.A. zyskała inwestora strategicznego, niemiecki koncern MEAG nabył 52,5 proc. akcji spółki. Tym samym zakończyliśmy niezwykle ważny proces restrukturyzacji i przemian własnościowych naszej firmy. Proces prywatyzacji rozpoczął się 1 kwietnia 1993 r. od przekształcenia przedsiębiorstwa w Jednoosobową Spółkę Skarbu Państwa. 8 grudnia 1998 r. Elektrociepłownia „Będzin” S.A. zadebiutowała na rynku wolnym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
Przebieg procesu prywatyzacji Elektrociepłowni „Będzin” S.A. wyraźnie wskazuje, że od kilku lat konsekwentnie realizujemy politykę przemian strukturalnych i własnościowych w polskiej energetyce. Dziś możemy stwierdzić, że Elektrociepłownia „Będzin” S.A. przetarła drogę prywatyzacji kapitałowej w tym sektorze naszej gospodarki.
Wejście inwestora strategicznego do Elektrociepłowni „Będzin” S.A. – czołowego koncernu sektora energetycznego w Europie – otwiera przed nami nowe możliwości i nowe perspektywy. Jestem przekonany, że dzięki temu uzyskaliśmy możliwość znacznego przyśpieszenia realizacji strategii rozwoju naszego przedsiębiorstwa.
Tradycje, nowoczesność, inwestycje
Elektrociepłownia „Będzin” S.A. ma bogate tradycje i długą historię, zapoczątkowała swą działalność w 1913 roku. Obecnie stawiamy na nowoczesność, konkurencyjność, rozwój, czyli pełną realizację naszej misji, która brzmi: „Zaspokajamy oczekiwania konsumentów energii cieplnej i elektrycznej”. W ciągu kilku ostatnich lat doprowadziliśmy przedsiębiorstwo do wysokiego poziomu organizacyjnego i technologicznego, które pozwalają na ekonomiczną i ekologiczną pracę urządzeń wytwórczych.
Nasze osiągnięcia zostały zauważone i docenione przez inwestora. Zapowiada on, że nie zamierza robić rewolucji, ani technicznej, ani kadrowej. Sądzę, że nie ma takiej potrzeby. Ponieważ od dawna już naszym miernikiem sukcesu w działaniu jest pieniądz, od wielkości produkcji ważniejsze jest gospodarowanie środkami finansowymi. Niezmiernie ważnym naszym atutem jest dobrze wykwalifikowana, doświadczona kadra.
Warto podkreślić, że drugi etap prywatyzacji z udziałem inwestora strategicznego nie jest drogą do pozyskania środków na modernizowanie majątku trwałego, nie wymaga on bowiem znaczących inwestycji przez najbliższe cztery, pięć lat. Współpraca z firmą MEAG umożliwi nam natomiast zrealizowanie inwestycji zmierzających do poszerzenia rynku i wzbogacenia oferty spółki.
Inwestycje, o których wspomniałem, pójdą w dwóch kierunkach. Pierwszy to budowa elektrociepłowni parowo-gazowej w Wojkowicach. Tamtejsze źródła energii wyczerpią się w ciągu dwóch, trzech lat, konieczne jest zatem zapewnienie energii cieplnej dla mieszkańców miasta. Drugi kierunek rozwoju zakłada budowę, wspólnie z Będzińskim Zakładem Elektroenergetycznym SA, małych obiektów wytwarzających ciepło i energię na potrzeby lokalnych odbiorców. Warto podkreślić, że w trakcie negocjacji prywatyzacyjnych z MEAG okazało się, że jest on zainteresowany tego rodzaju przedsięwzięciami. Tym lepiej rokuje to naszym przedsięwzięciom.
Nie oznacza to oczywiście, że nie prowadzimy żadnych działań inwestycyjnych wewnątrz zakładu. Na przełomie października i listopada zostanie zakończona bardzo znacząca inwestycja o wartości około 70 mln złotych, obejmująca modernizację turbozespołu. Powstanie obiekt wyposażony w elektronikę, a czas jego pracy, na dobrych parametrach technicznych, wynosi od 25 do 30 lat. Śmiało można powiedzieć, że jest to inwestycja XXI wieku. Jest to znacząca jakościowa zmiana techniki naszej pracy. Warto zwrócić uwagę na tempo prac. Zaczęliśmy 20 kwietnia, a skończymy na przełomie października i listopada, jest to przedsięwzięcie wykonane nieprawdopodobnie szybko. Tempo inwestycji wymusił sezonowy cykl naszej pracy. Udało nam się nie znikając czasowo z rynku zrealizować znaczące przedsięwzięcie.
Modernizacja turbozespołu zamknie podstawowy cykl inwestycyjny głównych urządzeń elektrociepłowni. W ubiegłym i tym roku zmodernizowaliśmy kolejny kocioł parowy a także kotły wodne. Tym samym technicznie zakład może pracować 4 – 5 lat bez znaczących inwestycji. Kolejne działania inwestycyjne będą już względnie tanie, a ich celem jest przede wszystkim podwyższenie poziomu technicznego przedsiębiorstwa, poprawy efektywności ekonomicznej i zagwarantowania pewności dostaw energii i ciepła.
Dwa certyfikaty jednocześnie
Nasza firma działa w określonym środowisku, tym samym odpowiadamy za jego stan. Dlatego dużą wagę przywiązujemy do działań proekologicznych. Nie można zapominać, że ciąży na nas także obowiązek dostosowania się do wymagań przepisów ochrony środowiska. Wymiernym skutkiem naszych inwestycji na rzecz ochrony środowiska jest między innymi zmniejszenie emisji zanieczyszczeń, w ciągu ostatnich pięciu lat, pyłu do powietrza aż o 73 proc., a gazów o 15,5 proc. Ciągłe pomiary parametrów procesów technologicznych nie wykazały przekroczenia wartości dopuszczalnych emisji. Elektrociepłownia „Będzin” S.A. wspólnie z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie zakończyły prace badawczo-rozwojowe w ramach projektu celowego Komitetu Badań Naukowych. Efektem tych prac jest pierwsza krajowa aparatura do ciągłego pomiaru zawartości części palnych w popiele i rezystywności popiołów z kotłów energetycznych. Uporządkowaliśmy także gospodarkę wodną, choć nadal będziemy ją doskonalić. W tej chwili nie ma żadnych zagrożeń dotyczących nadmiernej emisji szkodliwych substancji. Ilość tych związków, które emitujemy, odpowiada standardom Unii Europejskiej.
System zarządzania ochroną środowiska według normy ISO 14001, który wdrożyliśmy, uporządkował jedynie to, co już wcześniej funkcjonowało w naszym przedsiębiorstwie, wymusił pewną systematyczność, procedury, logikę postępowania. I o to nam przede wszystkim chodziło, kiedy zdecydowaliśmy się na jego wdrożenie. Najprawdopodobniej jeszcze przed 2005 lub 2006 rokiem staniemy przed dylematem: czy kupować węgiel lepszej jakości, czy też zbudować prostą instalację odsiarczania spalin? Będzie to dylemat kosztowy, będziemy musieli oszacować, co się bardziej opłaca.
Równolegle z systemem zarządzania ochroną środowiska wdrożyliśmy system zapewnienia jakości według normy ISO 9002. Znaleźliśmy się tym samym w gronie pierwszych dziesięciu firm, które równocześnie otrzymały oba certyfikaty. W przyszłym roku zaczniemy także wdrażać system zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy według wymagań norm ISO 18000.
Jesteśmy zespołem
Z całym przekonaniem mogę dziś powiedzieć, że nie osiągnęlibyśmy tego wszystkiego bez zaangażowania załogi przedsiębiorstwa. Udało się stworzyć znaczący zespół fachowców, identyfikujących się z firmą, żyjących jej problemami. Kilka lat temu stało się oczywiste, że jeśli chcemy mieć lepiej, to trzeba włożyć w to coraz więcej wysiłku. Nasi pracownicy doskonale zrozumieli tę prawidłowość. Kiedy stawaliśmy przed kolejnym przedsięwzięciami, to dyskusje zawsze zmierzały do tego, aby odpowiedzieć na pytanie: jak to zrobić?, a nie czy w ogóle robić. Jestem przekonany, że jeśli nie da się inicjatywą zarazić ludzi, to nic dobrego z niej nie wyniknie, jedynie nerwy, zamieszanie, problemy.
Sukcesom sprzyja dobra atmosfera w pracy. Nasza załoga, oprócz tego, że tworzy doskonały zespół fachowców, jest też pewną społecznością. Niejednokrotnie pracuje tu kilka pokoleń. Ludzie bardzo związują się z zakładem, tak bardzo, że nawet po odejściu na emeryturę interesują się jego problemami i życiem codziennym. My pamiętamy o emerytach i oni pamiętają o nas. Na przykład na okolicznościowe spotkania przychodzi zwykle ponad stu byłych pracowników przedsiębiorstwa. Kierownictwo firmy bywa także na jubileuszowych spotkaniach naszych dzisiejszych i byłych pracowników. Jest to na pewno jeden z czynników integrujących załogę. Sam również preferuję bezpośrednie kontakty z pracownikami, a nie anonimowe rozmowy przez telefon.
Jesteśmy częścią lokalnego środowiska
Firma funkcjonuje w swoim lokalnym środowisku, jest jego częścią. Tak też rozumujemy w naszym przedsiębiorstwie. Wyraża się to nie tylko troską o ekologię. Zawsze staramy się znaleźć odpowiedź na pytanie, co firma może zrobić dla miasta oraz regionu i odwrotnie. Z racji dobra, jakie wytwarzamy, którym jest energia cieplna i elektryczna, odgrywamy znaczącą rolę w naszym środowisku. Czujemy się odpowiedzialni wobec społeczności, w której funkcjonujemy i staramy się aktywnie włączać w jej życie, podejmując wiele działań na rzecz regionu i mieszkańców Zagłębia.
Elektrociepłownia „Będzin” S.A. współpracuje z instytucjami edukacyjnymi, szkołami średnimi, wyższymi, samorządami terytorialnymi. Przyjmujemy wycieczki szkolne, organizujemy praktyki zawodowe, promujemy najzdolniejszą młodzież. Troszczymy się także o zdrowie mieszkańców dotując szpitale, fundacje zdrowotne oraz programy profilaktyczne. Wspieramy ponadto ważne dla regionu instytucje oraz lokalne programy rozwoju. W naszym przedsiębiorstwie pracują ludzie z Zagłębia, muszą czuć, że są potrzebni swemu regionowi.
Koło historii
Spółka Akcyjna Elektrociepłownia „Będzin” ma już prawie stuletnią tradycję. W swojej historii zatoczyła pełny obrót, przybierając strukturę organizacyjną z początku swego istnienia. Przyjęta przez nas strategia dynamicznego rozwoju pozwoliła nam znaleźć się w gronie spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Dało nam to, oprócz prestiżu, czytelną formę organizacyjno-prawną oraz otwartą drogę do dalszego rozwoju. Trzeba przyznać jednak, że pierwszy etap prywatyzacji, czyli wejście na Giełdę Papierów Wartościowych, nie do końca spełnił nasze oczekiwania. Grudzień 1998 r., kiedy nasza spółka zadebiutowała na giełdzie nie był najlepszym czasem. Wtedy nastąpiło bowiem wahnięcie kursów spowodowane kryzysem rosyjskim. Emisja naszych akcji zbiegło się także niefortunnie z emisją akcji Telekomunikacji Polskiej S.A., zbyt duży był to dla nas konkurent.
Nowe możliwości otwiera przed nami drugi etap prywatyzacji. Dzięki zakupieniu 52,5 proc. naszych akcji przez niemiecką firmę MEAG, zamieniliśmy inwestora pasywnego na aktywnego. Jestem przekonany, że wejście inwestora strategicznego do Elektrociepłowni „Będzin” S.A. pozwala kadrze i wszystkim pracownikom firmy z optymizmem patrzeć w przyszłość. Nasi partnerzy handlowi powinni oczekiwać większego udziału Elektrociepłowni „Będzin” S.A. w inwestycjach poszerzających rynek zbytu energii elektrycznej i cieplnej, odbiorcy zyskują większe gwarancje bezpieczeństwa dostaw energii o najwyższej jakości. Wymierną korzyścią z prywatyzacji, którą odczują mieszkańcy regionu, będzie z pewnością dalsza poprawa stanu środowiska naturalnego, gdyż działalność Elektrociepłowni „Będzin” S.A. będzie się koncentrowała na zwiększeniu produkcji energii cieplnej i elektrycznej w skojarzeniu, a ten sposób produkcji – jak wiadomo – jest najbardziej efektywny.
Strategia jutra
Zakończył się pewien etap naszej działalności, została wykonana ogromna praca. Teraz trzeba to zbilansować i postawić sobie cel na następne dziesięć lat. Elektrociepłownia „Będzin” S.A. leży w sercu Zagłębia Dąbrowskiego. Ogrzewanie w tym regionie jest w dużym stopniu oparte na systemach ciepłowniczych zasilanych przez duże ciepłownie, elektrociepłownie i elektrownie. Źródła ciepła należą do rożnych spółek energetycznych i przemysłowych. Tworzy to, niespotykaną w innych częściach kraju, konkurencję na rynku ciepła. Co więcej, obecni odbiorcy zmniejszają swoje potrzeby na skutek działań energooszczędnych, a nowych pojawia się zbyt mało. Analizy marketingowe rynku ciepła w Zagłębiu przewidują spadek zapotrzebowania na tę formę energii o 20 do 30 proc.
Jedyną szansą na rozwój i ekspansję naszego przedsiębiorstwa jest, w tych warunkach, stworzenie takiego programu działania, który byłby najbardziej atrakcyjny dla mieszkańców regionu. Już w zdefiniowanej misji spółki pojawił się imperatyw odpowiadania na oczekiwania klientów. Wywodząca się stąd strategia firmy to strategia marketingowa, według której wszelkie działania mają odpowiadać na potrzeby rynku. Najważniejszym celem strategicznym Elektrociepłowni „Będzin” S.A. stało się w perspektywie zbudowanie regionalnego holdingu energetycznego, który przejąłby odpowiedzialność za najtańsze zasilanie regionu w energię elektryczną i ciepło. Obecnie jednak zajmują się tym odrębne podmioty i trzeba ich przekonać do tego przedsięwzięcia.
Na koniec trochę refleksji. Od kilku lat z ogromną konsekwencją realizujemy w naszym przedsiębiorstwie politykę restrukturyzacji polskiej energetyki. Przez te lata dużo się nauczyliśmy, zdobyliśmy cenne doświadczenia, z których zapewne nie tylko my będziemy korzystać.
Jako firma działająca na przyszłym rynku Unii Europejskiej i część międzynarodowego koncernu przyzwyczajamy się do myślenia w kategoriach europejskich. Jesteśmy przygotowani do nowego stylu pracy.
W Elektrociepłowni „Będzin” pracuję już 22 lata. Nie wyobrażam sobie, abym mógł wykonywać pracę, której nie lubię. Sądzę, że znacząca większość pracowników firmy podziela mój pogląd, przychodzi tu, bo lubi swoją pracę.
opracował Piotr Janczarek
Elektrociepłownia „Będzin” S.A. jest spółką giełdową notowaną od 8 grudnia 1998 r. na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. 21 lipca 2000 r. firma MEAG zakupiła 52,5 proc. akcji Elektrociepłowni „Będzin” S.A. 15 proc. akcji firmy Skarb Państwa przydzielił pracownikom przedsiębiorstwa.
Podstawową działalnością firmy jest wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej. Elektrociepłownia „Będzin” S.A. jest klasycznym zakładem energetyki zawodowej przetwarzającym energię zawartą w paliwie węglowym w energię elektryczną oraz cieplną na potrzeby grzewcze i technologiczne. Moc wytwórcza elektrociepłowni wynosi 496 MWt i 65 MWe. Potencjał produkcyjny przedsiębiorstwa stanowią: turbozespół 13UP65, dwa kotły parowe OP-140, dwa kotły wodne WP-120 i kocioł wodny WP-70, kocioł parowy EKM-44.
Spółka jest znaczącym dostawcą energii cieplnej w postaci pary grzewczej i pary technologicznej na terenie Zagłębia Dąbrowskiego. Wytwarzane tu ciepło dociera poprzez system magistral ciepłowniczych do około 140 tysięcy mieszkańców okolicznych miast. 93 proc. wytwarzanej tu energii jest sprzedawane za pośrednictwem Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Dąbrowie Górniczej. Pozostała część jest dostarczana odbiorcom przyłączonym bezpośrednio.
Energia elektryczna jest produkowana w skojarzeniu przez turbozespół ciepłowniczy i w całości sprzedawana do Będzińskiego Zakładu Elektroenergetycznego S.A. Elektrociepłownia „Będzin” S.A. zawarła wieloletnie umowy z dostawcami surowców do produkcji energii oraz z jej odbiorcami. W 1999 r. podpisano umowę na sprzedaż ciepła w latach 2005 – 2015 z Przedsiębiorstwem Energii Cieplnej w Dąbrowie Górniczej.
Elektrociepłownia „Będzin” S.A. sprzedaje energię cieplną i elektryczną na podstawie taryf zatwierdzonych przez Urząd Regulacji Energetyki. W minionym roku sprzedano 3 335 062 GJ energii cieplnej, w tym: energii cieplnej w parze 254 803 GJ i energii cieplnej w wodzie 3 080 259 GJ.
W ubiegłym roku Elektrociepłownia „Będzin” S.A. przeznaczyła na inwestycje 9 017,5 tys. zł. Wykonano modernizacje urządzeń energetycznych, uzyskując zwiększenie ich wydajności i sprawności. Efektem modernizacji kotła OP140 nr 7 było zwiększenie jego wydajności do 145 t/h i polepszenie procesu spalania, bezpieczeństwa eksploatacji oraz ograniczenie emisji tlenków azotu. Ponadto uporządkowano gospodarkę wodno-ściekową, zapewniając ciągłą kontrolę parametrów ścieków poregeneracyjnych. Zmniejszono także stężenie pyłów w czasie rozładunku i transportu wapna na akceleratorze. W 1999 r. podpisano umowę na modernizację turbogeneratora wraz z instalacjami i urządzeniami pomocniczymi. Zrealizowanie tej inwestycji zwiększy moc elektryczną turbozespołu do około 80 MW oraz moc cieplną do około 150 MW.
Elektrociepłownia „Będzin” S.A. posiada certyfikaty Systemu Jakości ISO 9002 i Systemu Zarządzania Środowiskowego ISO 14001.
Pakiet socjalny
jest integralną częścią umowy dotyczącej sprzedaży większościowego pakietu akcji Elektrociepłowni „Będzin” S.A. przyszłemu inwestorowi. Wynegocjowany pakiet zawiera pewne zabezpieczenia finansowe, gwarancje socjalne i ochronne. Przede wszystkim jednak zapewnia dalszy rozwój firmy, co podkreślają wszyscy uczestnicy negocjacji.
W opinii Wiesława Motłocha, przewodniczącego zespołu negocjacyjnego Elektrociepłowni „Będzin” S.A., został wynegocjowany dobry pakiet socjalny, na miarę możliwości spółki.
– „Daje on wszystkim gwarancje zatrudnienia na określony czas i przewiduje wprowadzenie, przy współudziale związków zawodowych, mechanizmów pomocy w przekwalifikowaniu się pracowników, którzy będą musieli opuścić spółkę w przyszłości. Najważniejszym elementem podpisanego pakietu socjalnego, pomijając dodatkowe korzyści finansowe dla pracowników, jest to, że możemy być spokojni o dalsze losy spółki”.
– Uważam, że odnieśliśmy sukces, toteż obie strony powinny być zadowolone – uważa Andrzej Suchoszek, reprezentujący podczas negocjacji Związki Zawodowe „Trójka”. – Korzystna jest dla pracowników perspektywa rozwoju zawodowego, nawet poza naszym przedsiębiorstwem. Powstaną inwestycje zewnętrzne i będzie to pole do działania dla wielu ludzi.
Elektrociepłownia „Będzin”
Spółka Akcyjna
42-500 Będzin, ul. Małobądzka 141
tel. (032) 267-95-99, fax (032) 266-44-11
e-mail: [email protected]
http://www.ecb.com.pl
- Informacje o Elektrociepłowni „Będzin” Spółka Akcyjna