RYBNIK – nowoczesne miasto – śląska jakość

Jakość XIII
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 263 (6340) 12 listopada 2002 r.

Honorowy dyplom Polskiej Nagrody Jakości

RYBNIK – nowoczesne miasto – śląska jakość

Rybnik to 145-tysięczne miasto na Śląsku, będące dla okolicznych miast i gmin naturalnym centrum komunikacyjnym, administracyjnym, gospodarczym, kulturalnym i edukacyjnym. W strategii rozwoju województwa śląskiego jest wiodącym ośrodkiem subregionu zachodniego. Miasto tworzy dwadzieścia siedem dzielnic, a liczba mieszkańców plasuje je na 25 miejscu w Polsce. I chociaż górnicze tradycje mają tu głębokie korzenie, a w obrębie miasta nadal funkcjonują przedsiębiorstwa ściśle związane z tą gałęzią gospodarki, to od pewnego czasu widać ogromną zmianę wizerunku Rybnika. To miasto wyróżniające się dynamiką przemian, z perspektywami wszechstronnego rozwoju.

Dzisiaj Rybnik to przede wszystkim…

Jakość…

Urząd Miasta Rybnika jest finalistą VIII edycji konkursu Polskiej Nagrody Jakości. W ubiegłym roku uzyskał certyfikat ISO 9001:2000. System zarządzania jakością wprowadzony w magistracie jest konsekwencją sukcesywnie wdrażanych zmian i ma na celu zapewnienie sprawnej oraz kompleksowej realizacji zadań. Istotną rolę odgrywa tu wyjście w stronę mieszkańców, a także wzajemne partnerstwo i zrozumienie. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt gromadzenia i wykorzystywania wiedzy o oczekiwaniach rybniczan tak, aby na bieżąco odpowiadać na ich potrzeby.

Rybnik odnosi sukcesy w ogólnopolskich konkursach i rankingach. W prestiżowym rankingu Warsaw Business Journal „City Guide Polska 2002” zajął pierwsze miejsca w kategoriach „Jakość infrastruktury miejskiej” oraz „Jakość i poziom otoczenia biznesowego”, a także czołowe lokaty w kategoriach „Jakość życia” i „Jakość rynku pracy”. W Ogólnopolskim Rankingu Samorządowym „Profesjonalna Gmina Przyjazna Inwestorom”, który w opinii jego organizatorów jest pierwszą w historii odrodzonego samorządu oceną jakości władz lokalnych, Rybnik uplasował się w ścisłej czołówce największych polskich miast.

Inwestycje…

Miasto jest nowoczesnym ośrodkiem, w którym prowadzone są różnorodne przedsięwzięcia. Wiele z nich realizowanych jest z myślą o młodych mieszkańcach miasta i regionu. To przede wszystkim Zespół Szkół Wyższych tworzony przez Politechnikę Śląską, Uniwersytet Śląski i katowicką Akademię Ekonomiczną, który docelowo ma zapewnić miejsca dla sześciu tysięcy studentów. Dla potrzeb kompleksu uczelni powstało Laboratorium Nowoczesnych Technologii Przemysłowych oraz Centrum Upowszechniania Technologii Informatycznych. Rozwój miasta to również budowa dwunastu sal gimnastycznych w ciągu czterech ostatnich lat, modernizacja targowiska i stadionu miejskiego, oddanie do użytku nowoczesnego dworca komunikacji miejskiej, budowa obwodnicy czy modernizacja jednego z poszpitalnych budynków na potrzeby Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola i Antoniego Szafranków. Miasto inwestuje także w ochronę środowiska. We wrześniu 2000 roku otwarto tu zmodernizowaną oczyszczalnię ścieków, a już wkrótce rozpocznie się realizacja jednego z największych przedsięwzięć, jakim jest budowa kanalizacji sanitarnej i deszczowej dociążającej oczyszczalnię ścieków. W ciągu pięciu lat w dwudziestu dzielnicach zostanie zbudowanych około 630 kilometrów nowej sieci kanalizacyjnej, która obsłuży około 150 tysięcy mieszkańców Rybnika i sąsiednich gmin. Jej budowa sfinansowana będzie przy udziale środków pozyskanych przez miasto z przedakcesyjnego funduszu Unii Europejskiej ISPA.

Współpraca międzynarodowa…

Przyjazne nastawienie do odwiedzających miasto gości znalazło swoje odzwierciedlenie w kontaktach nawiązanych z mieszkańcami innych krajów. Owocem tych przyjaźni jest współpraca Rybnika z miastami Francji, Niemiec, Irlandii Północnej, Ukrainy, Litwy, Grecji, Węgier… Najstarsza umowa partnerska została podpisana w 1961 roku z francuskim miastem Saint Vallier. Była to zarazem pierwsza w Polsce umowa zawarta z miastem spoza „żelaznej kurtyny”. Dzisiaj Rybnik stara się korzystać z doświadczeń swoich zagranicznych partnerów, którzy uporali się z problemami związanymi na przykład z restrukturyzacją przemysłu. Doświadczenia te są wykorzystywane choćby poprzez powołanie do życia Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego z siedzibą w Rybniku. Tego typu ponadlokalne organizacje z powodzeniem funkcjonują w krajach Europy Zachodniej i w sposób efektywny potrafią rozwiązywać problemy o charakterze regionalnym.

Pozyskiwanie środków z funduszy europejskich…

Szeroko pojęta polityka proinwestycyjna wymaga ogromnych nakładów finansowych. Miasto aktywnie poszukuje pozabudżetowych środków finansowania inwestycji. Ogromnym sukcesem jest przyznanie Rybnikowi przez Komisję Europejską największej w Polsce bezzwrotnej dotacji z przedakcesyjnego funduszu ISPA. Niebagatelna kwota – prawie 300 milionów złotych – pozwoli na rozbudowę miejskiej sieci kanalizacyjnej dociążającej zmodernizowaną oczyszczalnię ścieków. Dzięki skutecznie przygotowanym wnioskom i projektom w mieście już wcześniej pojawiły się unijne pieniądze, dzięki którym sfinansowano budowę Laboratorium Nowoczesnych Technologii Przemysłowych, Centrum Upowszechniania Technologii Informatycznych czy modernizację miejskiego targowiska.

Emisja papierów wartościowych…

124 miliony złotych, to kwota na jaką wyemitowane zostaną obligacje komunalne Rybnika. Stosowną uchwałę w sprawie jednej z największych w kraju emisji obligacji Rada Miasta przyjęła w czerwcu 2002 roku. Rybnik jest pierwszą gminą w Polsce, która podjęła się bezpośredniej emisji obligacji komunalnych na rynku publicznym. Program emisji obejmuje trzy transze, z których pierwsza o wartości 65 milionów zł ma być dostępna dla inwestorów jeszcze w tym roku. Sprzedaż kolejnych transz planowana jest na 2003 i 2004 rok. Środki pochodzące z emisji obligacji pozwolą na pokrycie wydatków związanych z realizacją najbardziej znaczących dla miasta i regionu inwestycji. Notowania emisji znajdą się na rynku pozagiełdowym Centralnej Tabeli Ofert S.A. Rybnickie obligacje będą dostępne nie tylko dla inwestujących na rynku kapitałowym instytucji finansowych, ale także dla drobnych inwestorów oraz mieszkańców miasta.

Sport i rekreacja…

Tym, co zwraca szczególną uwagę w Rybniku jest bogactwo zieleni – lasów, parków, skwerów, kompozycji kwiatowych. Miasto zapewnia doskonałe warunki do rekreacji i aktywnego wypoczynku. Oplatają je liczne szlaki piesze oraz rozwinięta – około 130 kilometrowa – sieć ścieżek rowerowych. Dzięki nim można podziwiać krajobraz oraz poznać zabytki regionu: drewniane kościółki, zamek piastowski z XII wieku (dziś siedziba sądu) czy neogotycką bazylikę św. Antoniego. Obok malowniczego, pełnego zieleni i kwiatów Rynku, odrestaurowanych kamieniczek i zabytkowego ratusza można tu podziwiać również jedną z najstarszych na Śląsku zabytkową kopalnię węgla kamiennego „Ignacy”. Lotnisko sportowe aeroklubu, zalew rybnicki, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji czy wreszcie stadion miejski, to tylko niektóre z miejsc, w których można realizować swe sportowe pasje.

Dynamiczne zmiany, potencjał i atuty Rybnika, efekty prowadzonych w nim działań oraz ludzi tworzących miasto doceniają inwestorzy, którzy coraz liczniej lokują tu swoje inwestycje. n

www.rybnik.pl


Urząd Miasta Rybnika
ul. Bolesława Chrobrego 2, 44-200 Rybnik
tel. 0048 / 32 / 42 230 11, fax 0048/ 32 / 42 241 24
e-mail: [email protected]
prezydent Adam Fudali