Satysfakcja z jakości

Jakość IX
Światowy Dzień Jakości, 9 listopada,
Europejski Tydzień Jakości, 6-12 listopada

Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 261 (5731) 08 listopada 2000 r.

Satysfakcja z jakości
Krakowska Fabryka Armatur S.A. bogatą tradycję wzmocniła certyfikatem

 

„Jesteśmy po to aby sprawiać ludziom najwyższą satysfakcję z czerpania ze źródeł życia jakim jest woda”. Taką misję Krakowska Fabryka Armatur S.A. stara się wypełniać od prawie osiemdziesięciu lat swego istnienia.

Produkty krakowskiej Armatury od wielu lat są znane na polskim rynku, doceniają je klienci za wysoką jakość i atrakcyjne wzornictwo. Firma przechodziła różne koleje losu, pod różnymi nazwami i zarządami działa nieprzerwanie do dziś. Lata dziewięćdziesiąte można określić jako nowy rozdział w historii Armatury S.A., jest to czas dynamicznego rozwoju. Mijającą dekadę firma zakończyła wdrożeniem Systemu Zapewnienia Jakości według normy ISO 9001.

Droga do ISO

W 1998 r. Zarząd Krakowskiej Fabryki Armatur podjął decyzję o rozpoczęciu prac nad Systemem Zapewnienia Jakości według normy ISO 9001. Wdrożenie systemu opartego na zarządzaniu jakością w tak dużym przedsiębiorstwie, jak KFA S.A., gdzie mamy do czynienia z wieloma procesami, gdzie istnieją różne powiązania organizacyjne między służbami produkcyjnymi, pomocniczymi, projektowymi, było ogromnym przedsięwzięciem. Konieczne stało się pełne zrozumienie i zaangażowanie wszystkich pracowników firmy, stworzenie odpowiedniego klimatu działania, wreszcie pełne wykorzystanie wiedzy, doświadczenia i wykształcenia pracowników. Te wszystkie czynniki zadecydowały o sukcesie przedsięwzięcia.

W maju 1998 r. powołany został pełnomocnik Zarządu ds. Systemu Zapewnienia Jakości, który przygotował szczegółowy harmonogram prac. Powołane przez niego zespoły robocze weryfikowały i aktualizowały istniejącą dokumentację, tworzyły brakujące procedury, instrukcje systemowe, które konsekwentnie wdrażane były przez pracowników i kierownictwo firmy.

Szczególny nacisk położono na szkolenia pracowników, dozoru, kadry kierowniczej. Szkoleniami specjalistycznymi zostały objęte osoby piszące procedury, wybrano także grupę osób, która stanowi zespół auditorów wewnętrznych. Ostatnim etapem prac było opracowanie Księgi Jakości i wybór jednostki certyfikującej. Spośród wielu firm, od których napłynęły oferty, wybraliśmy firmę cieszącą się uznaniem międzynarodowym i legitymującą się wieloma tysiącami wydanych na całym świecie certyfikatów, mającą przedstawicielstwo w Polsce – Bureau Veritas Quality International.

BVQI, we wrześniu 2000 r. oceniło system jakości KFA S.A. i wydało rekomendację do przyznania certyfikatu w zakresie „Projektowania, produkcji i sprzedaży wyrobów armatury sanitarnej, grzejników centralnego ogrzewania, części zamiennych oraz usług wykonywanych w ramach produkcji podstawowej”. Certyfikat stanowi poświadczenie przez niezależną stronę, że system jakości jest zgodny z międzynarodową normą ISO 9001.

Dzisiaj można już powiedzieć, że wdrożenie Systemu Zapewnienia Jakości przyniosło oczekiwane rezultaty. Przede wszystkim podkreśla on nadrzędną rolę klienta, co jest zgodne z filozofią działania firmy. Nie mniej ważne jest, iż system jakości poprawia organizację firmy, porządkuje jej struktury, podział kompetencji i odpowiedzialności pomiędzy poszczególnymi komórkami organizacyjnymi. Sprzyja ponadto podejmowaniu wysiłków w kierunku ulepszania i modyfikacji procedur organizacyjnych, jakościowych, wymusza kompleksowe podejście do jakości, kreuje potrzeby stałego doskonalenia we wszystkich obszarach działalności firmy.

Nowoczesne Retro

Podstawowym wyznacznikiem kierunków działania krakowskiej Armatury jest sprostanie wymogom i oczekiwaniom klienta na bardzo konkurencyjnym rynku. A one rosną z roku na rok. Podobnie wzrasta też oferta firmy. Obecnie Armatura proponuje kilkanaście rodzin baterii. Wśród serii dwuuchwytowych są także baterie z nowoczesnymi głowicami ceramicznymi. Najnowszą pozycję w ofercie krakowskiej firmy stanowią funkcjonalne baterie termostatyczne. Do tradycji przedsiębiorstwa nawiązuje seria baterii Retro, w tym jej najnowsza odmiana Retro Classic, która jest wiernym odwzorowaniem wyrobów produkowanych w firmie w latach dwudziestych.

foto

Prezes Zarządu KFA S.A. Grzegorz Pielak odbiera certyfikat ISO 9001.

Wysokie walory produktów Krakowskiej Fabryki Armatur S.A. dostrzegli nie tylko klienci, ale również specjaliści tej branży. Wyroby firmy były wielokrotnie nagradzane na prestiżowych konkursach i wystawach, Armatura jest między innymi laureatem Godła Promocyjnego „Teraz Polska”. Dostrzeżono nie tylko wysoką jakość produktów, ale również rzetelność i solidność firmy. Armatura otrzymała także tytuł „Solidny Partner” oraz „Srebrnego Asa” za najwyższą jakość, solidarność i rzetelność w biznesie, otwarcie na świat i wrażliwość społeczną.

Historia zobowiązuje

Początki przedsiębiorstwa sięgają 1922 roku, kiedy to w podkrakowskich Łagiewnikach inż. Rudolf Popper wybudował odlewnię. Produkowano tu zawory pływakowe i przepływowe. Z końcem 1922 roku uruchomiono warsztat mechaniczny i montaż. 24 sierpnia 1922 r. zakład wpisany został do rejestru handlowego miasta Krakowa, jako Łagiewnicka Fabryka Armatur Sp. z o.o. produkująca armaturę i inne pokrewne artykuły.

Po wojnie Państwowa Komisja Planowania Gospodarczego podjęła decyzję o budowie Krakowskich Zakładów Odlewniczych w Borku Fałęckim.

Nowy zakład miał także produkować armaturę sieci domowej i odlewy z metali nieżelaznych. Budowę rozpoczęto w 1950 roku. Trzy lata później nowa fabryka wykonała pierwsze wyroby. Silna współpraca Krakowskich Zakładów Odlewniczych z Krakowską Fabryką Armatur w Łagiewnikach, zwaną potem Zakładem Nr 2, doprowadziła do ich połączenia i powstania w 1961 roku Krakowskich Zakładów Armatur. W 1970 roku uruchomiono Zakład Nr 3 w Jordanowie.

Rok 1988 był ostatnim rokiem wspólnego funkcjonowania Krakowskich Zakładów Armatur i Zakładu Nr 3 w Jordanowie, który 1 stycznia 1989 roku, w ramach restrukturyzacji polskiego przemysłu, przekształcony został w samodzielne przedsiębiorstwo o nazwie Jordanowska Fabryka Armatury, natomiast w 1997 roku zakończył działalność, funkcjonujący na zasadach wydziałów produkcyjnych, Zakład Nr 2. 11 grudnia 1997 roku, w wyniku komercjalizacji Krakowskich Zakładów Armatur, powstała Krakowska Fabryka Armatur Spółka Akcyjna. W dniu 7 października 1999 r. jej akcje nabył Powszechny Zakład Ubezpieczeń Na Życie Spółka Akcyjna.

Piotr Janczarek

Nagrody i wyróżnienia:

 

  • Złotą Malwę ’99 w konkursie miesięcznika Malwa otrzymała seria baterii Coral.
  • Złoty Kask na XIV Krakowskich Targach Budownictwa Jesień ’99 przyznano serii galanterii łazienkowej Retro Classic.
  • Brązową Malwę ’98 otrzymała seria Agat.
  • Tytułem Solidny Partner wyróżniła KFA S.A. we wrześniu 1998 r. Business Foundation.
  • Wyróżnienie Złoty Instalator przyznało jury bateriom serii Retro na Targach Instalexpo ’98.
  • W maju 1998 r. baterie serii Retro otrzymały Godło Promocyjne Teraz Polska.
  • Rosyjski Związek Budowlany wyróżnił Krakowską Fabrykę Armatur S.A. podczas targów INTERSTROIEXPO ’98 w Sankt Petersburgu.
  • W 1997 r. tygodnik Wieści przyznał KFA S.A. tytuł Małopolskiego Tygrysa.
  • W 1996 r. Polish Promotion Corporation przyznał firmie Srebrnego Asa.
  • Na Lubelskich Targach Budowlanych Lubdom ’95 rodzina Retro otrzymała Złoty Medal.
  • W 1995 r. Minister Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa wyróżnił Krakowską Fabrykę Armatur S.A. Złotą odznaką Zasłużony dla budownictwa i przemysłu materiałów budowlanych.

 


Krakowska Fabryka Armatury S.A.
30-418 Kraków, ul. Zakopiańska 72
tel. (012) 266-20-88, fax (012) 266-46-81
e-mail: [email protected]
www: http://www.armatura.krakow.pl

Informacja o firmie Krakowska Fabryka Armatur S.A.