Siła rozwoju regionu

Energia XXIV, cz. 2
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 214 (5684) 13 września 2000 r.

Siła rozwoju regionu
Wypowiedź Michała Kowalika, prezesa Zarządu HEW ENERGETYKA Sp. z o.o.

 

HEW powstał w Hamburgu przed 107 laty. Był on twórcą elektryfikacji w wolnym mieście Hamburg. Już od pierwszych dni swego istnienia HEW postawił sobie bardzo ambitne zadanie pełnienia roli „silnika napędowego” w rozwoju miasta i regionu. Tak sformułowana misja wymagała od HEW ciągłego śledzenia i współtworzenia rozwoju technologii oraz wdrażania ich w formie najefektywniejszej ekonomicznie. W ostatnich latach HEW rozwijał się dynamicznie (rys. 1, 2, 3) podwajając swą wielkość w ostatnich dziesięciu latach. Duże znaczenie miało ciepłownictwo.

Dynamiczny rozwój był skutkiem wprowadzenia w życie strategii wzrostu i dywersyfikacji. Dziś Koncern HEW jest czwartym co do wielkości (po RWE, E.ON i ENBW) koncernem energetycznym w Niemczech realizującym konsekwentnie strategię wzrostu.

W ostatnim dziesięcioleciu w HEW obok tradycyjnego zakresu działania w dziedzinie produkcji, przesyłu i dostaw energii elektrycznej i cieplnej rozbudowane zostały branże dystrybucji gazu (należący do koncernu HEW dostawca gazu HGW HEINGAS jest największym w Niemczech dystrybutorem gazu), utylizacji energetycznej odpadów komunalnych oraz branży usług (konsulting – CONSULECTRA, telekomunikacja – HANSENET, dynamicznie rosnący kontrakting – HEW CONTRACT, etc.).

Wprowadzana w życie dyrektywa energetyczna Unii Europejskiej doprowadziła do otwarcia rynku energii elektrycznej. Likwidacja podstaw prawnych dla monopoli lokalnych oraz wprowadzenie zasady TPA (third party access) postrzegana była przez HEW jako szansa na dalszy rozwój. Hamburg mając stosunkowo wysokie ceny energii elektrycznej stał się miejscem bardzo intensywnych działań konkurencyjnych. HEW jako pierwszy w Niemczech określił zasady dostępu do sieci zgodnie z intencjami uregulowań prawnych. W latach 1998 i 1999 w Hamburgu pojawiło się kilkunastu nowych oferentów dostaw energii elektrycznej. Oczywiste było, że aby zapewnić realizację strategii wzrostu, konieczna jest całkowita orientacja na nowe metody rynkowe. Silna konkurencja doprowadziła do redukcji cen energii elektrycznej. Aby więc zachować ekonomiczność tej branży, niezbędna była daleko idąca optymalizacja kosztów i zmiany organizacyjne. Wprowadzone metody marketingowe pozwoliły utrzymać ponad 99% klientów w Hamburgu. Innowacyjna oferta pakietowa na terenie całych Niemiec, a obecnie również we Francji pozwoliła na uzyskanie wielu znacznych nowych klientów. Należą do nich np. zakłady Daimler Chrysler, sieci dystrybucyjne REWE i EDEKA oraz we Francji między innymi koncern metalurgiczny PECHINEY. Efektem tych działań był znaczny wzrost sprzedaży energii elektrycznej (rys. 4) o najwyższej wśród wszystkich konkurentów w Europie dynamice wzrostu.

Zmiany spowodowane wprowadzaniem w życie urynkowienia energii elektrycznej w Europie doprowadziły do strukturalnych przemian całego tego sektora gospodarczego. Rynek hurtowy oraz otwarcie giełd obrotu energii elektrycznej (NORDPOOL, UKPX, LPEX, APEX, SPAINPOOL, EEX, Giełda Energii) doprowadziły do przejrzystej informacji cenowej oraz powstania nowych mechanizmów wspólnych dla tzw. commodity trade. Systemy wartościowania ryzyka i dynamiczna rozbudowa finansowych rynków wtórnych spowodowały powstanie nowych specjalizacji i całej nowej branży obrotu energią elektryczną. HEW przejął tu wiodącą rolę. Rynek energii elektrycznej zaczyna wykazywać segmentację geograficzną w Europie (rys. 5). Aby sprostać tym wyzwaniom, istniejące w Niemczech spółki dystrybucyjne (ok. 900) podjęły intensywne działania konsolidacyjne. Wielkie fuzje jak VEBA i VIAG (nowy koncern E.ON), RWE i VEW (RWE), a przedtem EVS i BADENWERKE (nowy koncern ENBW) to tylko przykłady tej tendencji.

Rys. 1. Aktywa

Wykres

Rys. 2. Obroty

Wykres

Rys. 3. Zyski

Wykres

Rys. 4. Sprzedaż energii elektrycznej

Wykres

Rys. 5. Powstające segmenty rynku energii elektrycznej

Mapa

HEW rozumiejąc swoje miejsce geograficzne podjął strategiczne powiązania z dwoma szwedzkimi koncernami energetycznymi SYDKRAFT oraz VATTENFALL. Ostatnio HEW po zakupie udziałów w SW KASSEL (obok istniejących już udziałów w Saksonii i w Meklemburgii) ogłosił gotowość zakupu akcji BEWAG (energetyka berlińska) oraz VEAG (dotychczasowy monopolista na terenie byłego NRD), których sprzedaż została wymuszona przez Komisję Europejską, jako warunek zgody na powyższe fuzje. Trudno jest na dziś prognozować dalszy rozwój tych przesunięć strukturalnych. Z całą pewnością proces ten jest w toku i po jego zakończeniu powstanie nowa infrastruktura gospodarcza w sektorze energii elektrycznej.

Aspekty ekologiczne we wszystkich dziedzinach gospodarczych uzyskują od wczesnych lat osiemdziesiątych szczególne znaczenie. Hamburg ma znane na całym świecie szczególnie ostre normy dotyczące ochrony środowiska, które są znacznie bardziej restrykcyjne aniżeli normy Unii Europejskiej. HEW doprowadził do całkowitego spełnienia tych norm w swoich obiektach, a w wielu przypadkach do powstania znacznych rezerw. Pozwoliło to na zrealizowanie już pionierskiego handlu emisjami z partnerami zza Atlantyku. Handel emisjami rozwijający się już od paru lat w Ameryce Północnej wprowadza nowe mechanizmy prowadzące do poprawy ochrony środowiska zgodnie z protokołem z Kioto. Wykorzystywanie wszystkich odpadów komunalnych powstających w Hamburgu do produkcji energii cieplnej i elektrycznej przy zachowaniu najwyższych standardów ekologicznych jest w wielkim stopniu udziałem HEW.

HEW w Polsce

Postępujący proces włączania Polski do struktur europejskich oraz sąsiedztwo geograficzne dały podstawy do zainteresowania HEW rozwojem energetyki w Polsce. W roku 1996 nawiązał pierwsze kontakty, które doprowadziły do podpisania porozumień o współpracy z ZEcW SA, GPEC i ENERGA SA w Gdańsku oraz Dolna Odra w Szczecinie. Wbrew tendencjom panującym w innych koncernach energetycznych HEW zdecydował się na otwarcie przedstawicielstwa w Gdańsku, a nie w Warszawie. Połączenia lotnicze Hamburga z Gdańskiem są korzystniejsze niż z jakimkolwiek innym miastem w Polsce. W roku 1997 utworzona została spółka HEW ENERGETYKA, której celem jest reprezentacja HEW w Polsce oraz przygotowywanie projektów inwestycyjnych i prywatyzacyjnych. HEW ENERGETYKA brała udział w przetargu PSE na moce szczytowe, którego rozstrzygnięcie przełożone zostało o kilka lat. HEW ENERGETYKA pracuje wspólnie z Rafinerią Gdańską SA nad bardzo ważnym projektem o wielkim znaczeniu ekologicznym, którego przedmiotem jest wykorzystanie odpadów produkcyjnych rafinerii do wytwarzania energii cieplnej i elektrycznej na drodze produkcji gazu syntezowego napędzającego wysoko sprawną elektrociepłownię gazowo-parową, przy całkowitym wyodrębnianiu uciążliwych dla środowiska chemikaliów.

HEW zostało wybrane przez Ministerstwo Skarbu Państwa na tzw. krótką listę przy prywatyzacji Zespołu Elektrociepłowni Wybrzeże SA. Oferta HEW jest szczególnie atrakcyjna, bowiem obok ceny za akcje, zamiary inwestycyjne HEW w Polsce, w wymiarze ponad 380 milionów euro, będą miały znaczny wpływ na rozwój energetyki i regionu.

logo

HEW ENERGETYKA Sp. z o.o.
80-836 Gdańsk, ul. Targ Węglowy 27 (Złota Brama)
tel. (058) 300-00-20, fax (058) 300-00-22,
e-mail: [email protected],
http://www.hew.de