Energia XXIII
72 Międzynarodowe Targi Poznańskie
Technologie przemysłowe i dobra inwestycyjne
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 137 (5607) 13 czerwca 2000 r.
Solidny partner
PERN „Przyjaźń” S.A.
Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych „Przyjaźń” Spółka akcyjna świadczy usługi transportowe i magazynowe. Powstało w celu współpracy z przemysłem rafineryjnym. Swoje usługi kieruje do czterech rafinerii: Polskiego Koncernu Naftowego ORLEN SA, Rafinerii Gdańskiej S.A., Rafinerii w Schwedt i Rafinerii w Spergau. Ze względu na specyfikę przedsiębiorstwa, liczba kontrahentów jest ograniczona. PERN „Przyjaźń” S.A. udostępnia rurociągi na zasadach wolnorynkowych. Ceny za transport i magazynowanie negocjowane są indywidualnie z poszczególnymi partnerami.
W rankingach prasowych największych polskich firm PERN „Przyjaźń” S.A. plasuje się na czołowej, drugiej pozycji pod względem rentowności i na czternastej pod względem zysku. Z analiz ekonomicznych wynika, że sukcesywnie zwiększa się majątek trwały przedsiębiorstwa. Nadwyżki finansowe przeznaczane są na rozwój, tj. inwestycje i modernizacje. Generalnie zyski wynikają z solidnej pracy. Wyniki spółki są konsekwencją prawidłowej gospodarki zasobami finansowymi i ludzkimi.
Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych „Przyjaźń” Spółka akcyjna w połowie kwietnia br. zostało laureatem głównej nagrody redakcji „Rynków Zagranicznych” za szczególne osiągnięcia we współpracy gospodarczej z zagranicą, a zwłaszcza za wkład w rozwój eksportu i promocję polskiej przedsiębiorczości w 1999 roku. Gratulacje z tej okazji złożył Aleksander Kwaśniewski, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Oprócz świetnych wyników finansowych i nagrody „Wybitny Polski Eksporter” w początku roku przedsiębiorstwo odniosło kolejny sukces w dziedzinie ekologii. Otrzymało Świadectwo Czystszej Produkcji, potwierdzające fakt, iż jest bezpieczne i przyjazne dla środowiska.
Magistrala rurociągów PERN „Przyjaźń” S.A. jest strategiczną w Europie drogą transportu ropy naftowej ze wschodu na zachód i północ oraz z północy na zachód. Przedsiębiorstwo powstało w 1959 roku na mocy umów rządowych pomiędzy Związkiem Radzieckim, Polską i Niemiecką Republiką Demokratyczną o dostawach i transporcie ropy naftowej. W 1960 roku rozpoczęła się budowa pierwszej nitki rurociągu „Przyjaźń”. Jej uruchomienie nastąpiło w trzy lata później. Ponieważ wzrastało zapotrzebowanie na ropę w Polsce i na zachodzie Europy, w latach 1971-73 rozpoczęła się budowa drugiej nitki rurociągu. W roku 1975 oddano do eksploatacji wraz z towarzyszącą infrastrukturą Rurociąg Pomorski. W historii przedsiębiorstwa był to początek nowych, istotnych doświadczeń organizacyjnych. Zaczęły się dostawy ropy drogą morską, rozładunek i załadunek tankowców, magazynowanie ropy o różnych właściwościach fizycznych i chemicznych. Dotychczas przedsiębiorstwo tłoczyło i przechowywało 36 różnych gatunków ropy.
Tłoczenie ropy naftowej w latach 1963 – 1999
W roku 1991 powstała spółka Naftoport, której PERN „Przyjaźń” jest jednym z udziałowców. Naftoport wybudował i oddał do użytkowania w Porcie Północnym dwa stanowiska przeładunku ropy naftowej. PERN „Przyjaźń” intensyfikował pracę Rurociągu Pomorskiego poprzez budowę stacji pomp: w roku 1993 w Łasinie, zaś w 1999 – w Rypinie i Pelplinie.
Tłoczenie produktów naftowych w latach 1968 – 1999
PERN „Przyjaźń” S.A. posiada i eksploatuje około 2500 km rurociągów. Obok ropociągów przedsiębiorstwo wybudowało i użytkuje rurociągi produktów naftowych, usytuowane w trzech kierunkach: Płock – Bydgoszcz – Poznań, Płock – Warszawa, Płock – Częstochowa. Do chwili obecnej PERN „Przyjaźń” S.A. przetłoczył prawie miliard tony ropy i ponad sto milionów produktów naftowych.
Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych „Przyjaźń” Spółka akcyjna zatrudnia obecnie 831 osób w kilkunastu obiektach rozmieszczonych na terenie całego kraju. Przeważająca grupa pracowników to wyspecjalizowane służby eksploatacyjno-remontowe. Znaczna część pracowników związana jest z przedsiębiorstwem od początków jego istnienia. Rotacja kadry jest w przedsiębiorstwie bardzo mała, co świadczy o stabilności zatrudnienia. W ostatnich latach zespół sprawdzonych fachowców zasilono młodą, ambitną, twórczą kadrą inżynieryjną. Kierownictwo przedsiębiorstwa wciąż podnosi swoje kwalifikacje. PERN „Przyjaźń” S.A. zatrudnia do kształcenia swoich pracowników najlepsze firmy trenerskie, polskie i zagraniczne. Sukces przedsiębiorstwa zarząd uzależnia od sprawnego funkcjonowania zespołu fachowców, wspólnie kreujących wizerunek stabilnej, nastawionej na konsekwentny rozwój firmy.
Od roku 1998 roku przedsiębiorstwo organizuje w ostatnim tygodniu maja coroczne, dwudniowe konferencje „Zarządzanie ryzykiem w eksploatacji rurociągów”.
Zarząd przedsiębiorstwa
Zarząd spółki jest trzyosobowy. Organem sprawującym kontrolę jest Rada Nadzorcza, powoływana przez Walne Zgromadzenie, w skład której wchodzą dwaj wybrani pracownicy przedsiębiorstwa, dwóch reprezentantów Ministerstwa Gospodarki i jedna osoba z Ministerstwa Skarbu Państwa.
Henryk Janczewski – prezes spółki PERN „Przyjaźń” S.A., jednocześnie dyrektor naczelny, pracuje w przedsiębiorstwie od 1962 r. Od momentu powstania przedsiębiorstwa aktywnie uczestniczył w kolejnych etapach jego rozwoju i wszystkich inwestycjach. Kolejno zajmował stanowiska: starszego inspektora nadzoru, głównego mechanika, naczelnego inżyniera, pierwszego zastępcy ds. technicznych, od 1981 r. dyrektora naczelnego. Z dniem 1 stycznia 1999 r. został powołany przez ministra skarbu państwa na stanowisko prezesa Zarządu.
Grzegorz Mojzesowicz – członek Zarządu, dyrektor ds. technicznych PERN „Przyjaźń” S.A. związany jest z przedsiębiorstwem od roku 1965, od początku swojej pracy zawodowej. Inicjator utworzenia niezależnej, radiowej sieci łączności, bardzo przydatnej w sytuacjach awaryjnych, koordynuje badania bezodkrywkowego stanu izolacji rurociągu oraz stanu technicznego rury, przystosowania do standardów światowych zbiorników paliwowych w celu ograniczenia emisji węglowodorów do atmosfery. Nadzoruje zespół wykonujący prototypy urządzeń do kontroli funkcjonowania rurociągu. Dba o jakość pracy integrując zespoły ludzi wokół zadań. Dostosowuje system zarządzania do aktualnych celów strategicznych przedsiębiorstwa. Jest laureatem konkursu „Mistrz Techniki” w 1994 r., skutecznym propagatorem polskiej myśli technicznej na sympozjach międzynarodowych, m.in. w Calgary i Monachium.
Andrzej Żelechowski – członek Zarządu PERN „Przyjaźń” S.A., dyrektor ds. eksploatacji, rozpoczął pracę w przedsiębiorstwie w roku 1981 na stanowisku dyspozytora. W latach 1989-91 był przewodniczącym Rady Pracowniczej – dwie kadencje. Od 1996 roku jest dyrektorem ds. eksploatacji. Odpowiada za transport ropy naftowej i produktów finalnych. Od początku pracy zawodowej związany z PERN „Przyjaźń” S.A. Bierze udział w negocjacjach z kontrahentami. Jemu m.in. przedsiębiorstwo zawdzięcza satysfakcjonujące kontrakty. Kieruje działem wiodącym. W jego zakresie pozostaje planowanie i realizacja transportu rurociągowego oraz nadzorowanie procesu technologicznego. Podlegają mu dyspozytorzy zmianowi i cała służba ruchu ciągłego.
- Informacje o firmie PERN „Przyjaźń” S.A.