Energia XXIII
72 Międzynarodowe Targi Poznańskie
Technologie przemysłowe i dobra inwestycyjne
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 137 (5607) 13 czerwca 2000 r.
Specjalistyczne doradztwo
Rozmowa z Jackiem Antczakiem, menedżerem w Grupie Energetycznej Ernst&Young
Od jakiegoś czasu w ramach państwa firmy działa tzw. Grupa Energetyczna. Co leżało u podstaw decyzji o wyodrębnieniu takiej specjalistycznej grupy?
Zmiany zachodzące w naszym kraju, związane z jednej strony z całkowitą zmianą zasad funkcjonowania rynku energii, a z drugiej strony z procesem prywatyzacji energetyki powodują duże zapotrzebowanie na usługi profesjonalnych firm doradczych. Nasza firma w ramach prowadzonych usług doradztwa biznesowego obsługuje przedsiębiorstwa energetyczne już od wielu lat. Jednak ze względu na specyfikę branży oraz zachodzące na rynku głębokie zmiany, aby móc efektywnie obsługiwać klientów świadcząc usługi najwyższej jakości, konieczne jest połączenie doświadczeń poszczególnych dyscyplin oraz dogłębna znajomość rynku energii i specyfiki branży energetycznej. Dlatego właśnie zdecydowano się na powołanie Grupy Energetycznej, jako interdyscyplinarnego zespołu składającego się ze specjalistów Ernst&Young z różnych dziedzin oraz osób związanych dotychczas zawodowo z energetyką.
Aby prowadzić specjalistyczne doradztwo dla którejkolwiek z branż potrzebna jest nie tylko określona wiedza, ale również praktyka. Jakie jest doświadczenie Grupy Energetycznej?
Doświadczenie grupy to w praktyce dotychczasowe doświadczenia jej wszystkich członków. To, że członkami naszej grupy są osoby zaangażowane wcześniej w prace związane m.in. z wdrażaniem rynku energii, analizami sektorowymi, koncepcjami restrukturyzacji kontraktów długoterminowych czy powołaniem giełdy energii gwarantuje, że świadczone przez nas usługi opierają się na znajomości branży i świadomości zachodzących w niej zmian. Wśród prac, jakie dotychczas wykonywaliśmy w sektorze energetycznym, oprócz już wspomnianych warto wymienić także badania due diligence dla wiodących światowych koncernów energetycznych wykonywane w procesach prywatyzacji polskich przedsiębiorstw oraz szeroko rozumiane doradztwo biznesowe dla największych elektrociepłowni i elektrowni polskich.
Moje własne doświadczenia w branży to m.in. roczny udział w pracach Międzynarodowej Unii Wytwórców i Dystrybutorów Energii Elektrycznej UNIPEDE/EURELECTRIC w Brukseli. Jako ekspert Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej brałem udział w opiniowaniu wielu dokumentów związanych z wdrażaniem rynku energii, w tym m.in. aktów wykonawczych do Prawa energetycznego. Ponadto byłem zaangażowany w przygotowanie oferty na zorganizowanie i poprowadzenie w Polsce Giełdy Energii.
W ramach Grupy Energetycznej postanowiliśmy połączyć naszą wiedzę i doświadczenia, aby zaoferować przedsiębiorstwom energetycznym najwyższej jakości kompleksową obsługę doradczą wspartą głęboką wiedzą branżową. Mamy również możliwość korzystania z doświadczeń naszych kolegów w innych krajach. Grupy energetyczne działają bowiem w naszych strukturach na całym świecie, obsługując największe korporacje z tej branży.
Do kogo kierowane są usługi prowadzone przez Grupę?
W tej chwili, ze względu na stan zaawansowania przekształceń w branży, koncentrujemy się przede wszystkim na elektroenergetyce. Realizujemy także wiele zleceń w sektorze paliwowym, zamierzamy być także aktywni w sektorze gazowym.
Identyfikujemy trzy podstawowe grupy klientów. Do pierwszej należą zagraniczne koncerny energetyczne, prowadzące działalność na rynku polskim lub dopiero na niego wchodzące. Drugą, równie istotną grupą naszych klientów są polskie spółki, zarówno z podsektora wytwarzania jak i dystrybucji energii elektrycznej. W niedługiej przyszłości, wraz z rozwojem konkurencyjnego rynku, jesteśmy również gotowi obsługiwać wielkich odbiorców energii rozpoczynających samodzielną działalność na wolnym rynku.
Jaki zakres pomocy zapewniają państwo swoim klientom?
Jeśli chodzi o koncerny zagraniczne, to jesteśmy gotowi pomóc im już na etapie rozpoczynania działalności na polskim rynku, przygotowania strategii działania, zakładania spółek oraz uzyskiwania niezbędnych koncesji i zezwoleń. Ponadto oferujemy kompleksową obsługę procesu prywatyzacji oraz pełne wsparcie w zakresie wdrażanego rynku energii, szczególnie w obszarze obrotu energią. Dotyczy to zwłaszcza zagadnień związanych z zawieraniem umów handlowych oraz przesyłowych, co może być szczególnie istotne w warunkach zmieniającego się i nie zawsze precyzyjnego prawa, oraz zagadnień związanych z powstającą Giełdą Energii.
A jakie są państwa propozycje dla polskich przedsiębiorstw?
Oczywiście większość zagadnień, którymi się zajmujemy, dotyczy zarówno przedsiębiorstw zagranicznych, jak i polskich firm. Tak więc sądzimy, że również polskie spółki energetyczne mogą być zainteresowane naszym wsparciem w zakresie obrotu energią, umów handlowych i przesyłowych, a także Giełdy Energii czy zarządzania ryzykiem w handlu energią. Jesteśmy również gotowi włączyć się w proces renegocjacji kontraktów długoterminowych związany z wdrożeniem Systemu Opłat Kompensacyjnych oraz dzielić się naszym doświadczeniem przy rozpoczynających się procesach konsolidacyjnych w polskiej energetyce.
- Informacje o firmie Ernst & Young