Sprawna energetyka

Infrastruktura – Środowisko – Energia
Dodatek lobbingowy do „RZECZPOSPOLITEJ”.
23 czerwca 2009 r.

Efektywna gospodarka

Sprawna energetyka

Wypowiedź Joanny Strzelec-Łobodzińskiej, wiceminister gospodarki

LobodzinskaPolska energetyka musi być nowoczesna i efektywna, aby sprostać potrzebom krajowej gospodarki, międzynarodowej konkurencji i wymogom środowiska. By zagwarantować wszystkim bezpieczne dostawy energii, wprowadzamy do krajowego energy mix nowe źródła i najnowocześniejsze technologie wytwarzania. Rozwiązania, jakie dziś przyjmiemy, zadecydują o przyszłości sektora energetycznego, a także wpłyną na konkurencyjność naszej gospodarki i standard życia Polaków.

Rosnące potrzeby energetyczne gospodarki oraz sytuacja na światowym rynku surowców wymagają od polskiego rządu zdecydowanych i konsekwentnych działań. Polska energetyka potrzebuje nowych mocy wytwórczych oraz sprawnych sieci przesyłowych i dystrybucyjnych. Pamiętając o wymogach jednolitego rynku UE, musimy kontynuować proces wdrażania mechanizmów konkurencji na rynkach paliw i energii. Rozwiązania wymaga ciągle problem uzależnienia od zewnętrznych dostaw ropy naftowej i gazu ziemnego. Równie istotne są wymagania środowiskowe, jakie przed sektorem energetycznym stawia pakiet klimatyczno-energetyczny.

Odpowiedź na najważniejsze wyzwania stojące przed branżą zawarliśmy w Polityce energetycznej Polski do 2030 roku. Na podstawie prognoz zapotrzebowania na paliwa i energię opracowaliśmy plan działań na najbliższe lata oraz analizę ich wpływu na środowisko.

Najtańszą energią jest energia zaoszczędzona. Dlatego też priorytetem Polityki jest poprawa efektywności energetycznej. Kluczem do sukcesu będzie tu modernizacja infrastruktury, która podniesie wydajność produkcji i przesyłu oraz promocja dobrych praktyk w zakresie oszczędzania energii. Pomoże w tym przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki projekt ustawy o efektywności energetycznej. Wprowadzi ona mechanizmy wsparcia, w szczególności system tzw. białych certyfikatów. Jest to mechanizm, w ramach którego prezes URE będzie wystawiał świadectwa efektywności energetycznej, potwierdzające przeprowadzenie określonych przedsięwzięć pozwalających oszczędzać energię. Przedsiębiorstwa będą mogły obracać nimi na towarowej giełdzie energii. Przedstawione działania wspomogą dążenie do utrzymania zeroenergetycznego wzrostu gospodarczego, tj. rozwoju gospodarki, który nie pociąga za sobą wzrostu zapotrzebowania na energię pierwotną.

Rolę stabilizatora bezpieczeństwa energetycznego będą pełnić krajowe zasoby węgla kamiennego i brunatnego. Ich udział w energy mix Polski będzie jednak maleć, m.in. za sprawą nowego na polskim gruncie źródła, jakim jest energia z atomu. Zgodnie z uchwałą Rady Ministrów z dnia 13 stycznia 2009 roku, w Polsce powstaną co najmniej 2 siłownie jądrowe. W Polityce stworzyliśmy podstawę do rozpoczęcia prac nad programem polskiej energetyki jądrowej, w którym zostaną określone społeczne, środowiskowe i gospodarcze skutki wprowadzenia tego typu energetyki w naszym kraju. Oszacowane zostaną w nim również koszty przedsięwzięcia i wskazane źródła finansowania.

Dywersyfikację dostaw surowców i paliw będziemy kontynuować także w formie działań pozwalających zróżnicować technologie produkcji, a nie jak do niedawna, jedynie kierunki dostaw. Chcemy wspierać rozwój technologii pozwalających produkować paliwa płynne i gazowe z surowców krajowych.

Większy udział w bilansie energetycznym będą mieć odnawialne źródła energii. W Polityce określamy nowy zakres ich wykorzystania. Zgodnie z zapisami dokumentu, w zużyciu energii finalnej udział OZE będzie wynosić 15 proc. Z kolei biopaliwa będą stanowić 10 proc. rynku paliw transportowych. Najważniejszym przedsięwzięciem będzie wypracowanie najlepszej ścieżki dochodzenia do realizacji tych celów, w podziale na poszczególne rodzaje OZE i związane z nimi technologie. Zaplanowaliśmy działania, które pomogą w rozwoju biogazowni rolniczych, farm wiatrowych na lądzie i morzu, a także wzmocnią istniejące mechanizmy wsparcia dla OZE.

Kontynuować będziemy także wdrażanie mechanizmów konkurencji na rynku energii elektrycznej. Powinno to przyczynić się do ukształtowania się zasad rynkowych i ograniczenia wzrostu cen. Wprowadzimy rozwiązania ułatwiające zmianę sprzedawcy energii. Przewidujemy ponadto wprowadzenie mechanizmów wsparcia dla gospodarstw domowych o niskich dochodach i energochłonnych firm.

Duży nacisk położyliśmy na ochronę środowiska. Przedstawiliśmy działania, które pomogą ograniczyć emisję CO2, SO2, NOX oraz pyłów i wypełnić zobowiązania międzynarodowe bez konieczności znaczących zmian w strukturze wytwarzania. Bardzo dobre efekty może przynieść w tym obszarze stosowanie źródeł skojarzonych, generacji rozproszonej, a także technologii wychwytu i składowania dwutlenku węgla (CCS).

Projekt Polityki energetycznej konsultowaliśmy z przedstawicielami branży, samorządów, ośrodków akademickich i badawczych. Zgodnie z przewidywanym harmonogramem prac dokument zostanie przyjęty przez Radę Ministrów we wrześniu br. Aby zrealizować zawarte w nim cele, konieczne będzie opracowanie i wdrożenie kilkudziesięciu ustaw i rozporządzeń. Mamy nadzieję, że podmioty działające na rynkach paliw i energii będą w dalszym ciągu aktywnie uczestniczyć w procesie wdrażania Polityki energetycznej Polski do 2030 roku.

www.mg.gov.pl