Środki ochrony indywidualnej (89/686/EWG)

Jakość i Certyfikacja
Dodatek promocyjno-reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
9 listopada 2005 r.

Współpraca jednostek notyfikowanych na forum krajowym i międzynarodowym

Środki ochrony indywidualnej (89/686/EWG)

Prawidłowe funkcjonowanie polskich jednostek notyfikowanych w ramach europejskiego Wspólnego Rynku wymaga posiadania dużo większych kompetencji technicznych i organizacyjnych niż tylko te, które wynikają z przepisów prawnych i zobowiązań przyjętych w trakcie akredytacji przez Polskie Centrum Akredytacji. Do najważniejszych obowiązków jednostek notyfikowanych należy czynne uczestnictwo w pracach grup koordynujących działania jednostek notyfikowanych na poziomie międzynarodowym i krajowym. Jednostki notyfikowane powinny także uczestniczyć w pracach normalizacyjnych CEN/CENELEC, w badaniach międzylaboratoryjnych organizowanych przez jednostki notyfikowane, w międzynarodowych projektach naukowych oraz w konferencjach i seminariach związanych z badaniami i oceną zgodności wyrobów.

W zakresie dyrektywy 89/686/EWG współpracę jednostek notyfikowanych koordynuje na poziomie europejskim powołany w 1992 r. Komitet Horyzontalny dotyczący środków ochrony indywidualnej. Komitet ten stanowi platformę dyskusyjną w zakresie interpretacji postanowień dyrektywy i wdrażania zharmonizowanych norm europejskich. Podstawowym zadaniem tego Komitetu jest analiza zagadnień ogólnych odnoszących się do działalności wszystkich jednostek notyfikowanych w zakresie dyrektywy 89/686/EWG (np. procedur oceny typu, kontroli jakości produkcji), której wynikiem są techniczne dokumenty zalecane do stosowania przez jednostki notyfikowane – „Recommendation for use”. Współpraca jednostek notyfikowanych realizowana jest także poprzez Grupy Pionowe, które skupiają ekspertów w zakresie poszczególnych rodzajów środków ochrony indywidualnej. W grupach tych dyskutowane są aspekty techniczne dotyczące badań i oceny.

W pracach Komitetu Horyzontalnego uczestniczą przedstawiciele jednostek notyfikowanych, Grup Pionowych, krajowych jednostek koordynujących prace jednostek notyfikowanych oraz organizacji europejskich (Komisji Europejskiej, CEN/CENELEC) oraz Europejskiej Federacji Producentów.

CIOP-PIB aktywnie uczestniczy w działaniach koordynacyjnych jednostek notyfikowanych od 1996 r. Eksperci Instytutu uczestniczą w pracach ww. Komitetu Horyzontalnego oraz dziewięciu Grup Pionowych.

W 2004 r. CIOP-PIB podjął inicjatywę zorganizowania na forum krajowym współpracy jednostek notyfikowanych w zakresie dyrektywy 89/686/EWG dotyczącej środków ochrony indywidualnej. Współpraca ta jest realizowana w ramach Porozumienia Polskich Jednostek Notyfikowanych w obszarze wymienionej dyrektywy.

W spotkaniach Porozumienia biorą udział przedstawiciele krajowych jednostek notyfikowanych oraz w charakterze obserwatora reprezentanci Ministerstwa Gospodarki i Pracy. Koordynatorem współpracy krajowych jednostek notyfikowanych jest CIOP-PIB, który prowadzi sekretariat Porozumienia. Przedstawiciel Instytutu prezentuje wspólne stanowiska Porozumienia na forum międzynarodowym w kontaktach z Komitetem Horyzontalnym. n

Centralny Instytut Ochrony Pracy
Państwowy Instytut Badawczy

ul. Czerniakowska 16, 00-701 Warszawa
tel. (0-22) 623-46-40
e-mail: [email protected]
www.ciop.pl