Środowisko w parze z rozwojem

Infrastruktura – Środowisko – Energia
Dodatek lobbingowy do „RZECZPOSPOLITEJ”.
23 listopada 2011 r.

Środowisko w parze z rozwojem

Stanisław Gawłowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska

Czysta Polska, czyli wyczekiwany porządek ze śmieciami, gorączka poszukiwań gazu z łupków, postępy w trudnych klimatycznych negocjacjach na polu europejskim i globalnym oraz pokazanie, że środowisko może iść w parze z rozwojem – tak można krótko podsumować ostatnie cztery lata w polityce ochrony środowiska.

Jedna z najkorzystniejszych zmian to reforma gospodarki odpadami – tzw. rewolucja śmieciowa. Przygotowana ustawa to szansa dla Polski na czysty krajobraz i dogonienie europejskich standardów gospodarowania śmieciami. Dzięki zmianom w przygotowanej przez Ministerstwo Środowiska ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach mieszkańcy nie będą już musieli samodzielnie zawierać umów z firmami odbierającymi odpady. Zgodnie z ustaloną przez każdą gmina opłatą, każdy mieszkaniec będzie płacił za odbiór śmieci – wszystkich komunalnych odpadów, jakie wyprodukuje, w tym np. wielkogabarytowych. Ustawowo będzie też taniej dla segregujących śmieci.

Cieszę się, że udało nam się zachęcić inwestorów z całego świata do poszukiwań gazu z łupków w Polsce, dzięki czemu jesteśmy europejskim liderem w tym obszarze. Zbadanie potencjału złóż gazu z łupków w kraju będzie tez miało wpływ na bezpieczeństwo energetyczne Polski.

Wszędzie tam, gdzie to możliwe staramy się o łagodzenie trudnych dla Polski regulacji klimatycznych, np. przez darmowe uprawnienia dla polskiej gospodarki. Korzystamy też z wyników naszego dotychczasowego dorobku klimatycznego – zaczęliśmy sprzedawać nasze globalne nadwyżki emisji (AAU) i inwestujemy w modernizacje – dotąd zarobiliśmy na klimacie ponad 100 mln euro.

Od 3 lat promujemy na świecie polskie zielone technologie. Mamy innowacyjne rozwiązania, których potrzeba na całym świecie – GreenEvo to już marka, która propaguje konkretne rozwiązania. W tego typu wsparciu dla przedsiębiorczości jesteśmy pionierami w Polsce.

Nie można zapomnieć o stworzeniu sieci Natura 2000 i skutecznym korzystaniu z funduszy unijnych, m.in. w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Wśród sukcesów z pierwszej połowy kadencji, kiedy ministrem był prof. Maciej Nowicki, trzeba wymienić m.in. rozwiązanie największego polskiego konfliktu ekologicznego o Rospudę, skrócenie czasu uzgodnień środowiskowych i odblokowanie wydatkowania środków unijnych i budowy infrastruktury w całym kraju dzięki utworzeniu Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Największym zadaniem na najbliższe tygodnie będzie dalsze prowadzenie prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Polska prezydencja odpowiada za takie procesy w imieniu UE jak np. wspólne stanowisko na globalną Konferencję Klimatyczną ONZ, która w tym roku odbędzie się w Durbanie w RPA.

www.mos.gov.pl