Statoil Polska

Energia XXXII
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 217 (6294) 17 września 2002 r.

Statoil Polska

Statoil Polska, filia norweskiego koncernu naftowego, obchodzi w tym roku dziesiątą rocznicę działalności. Firma posiada sieć 126 stacji benzynowych w 80 miastach na terenie całego kraju i zainwestowała tu dotychczas prawie 300 milionów dolarów. W ciągu tych dziesięciu lat Statoil utworzył ponad 1700 miejsc pracy.

Pierwsza stacja Statoil w Polsce ruszyła w 1993 roku w Zakroczymiu pod Warszawą. W stolicy firma posiada 11 stacji, a obecnie buduje tu dwie kolejne, zlokalizowane w centralnej części miasta.

Większość stacji Statoil znajduje się w osiedlach mieszkaniowych większych miast. Wszystkie są czynne 24 godziny na dobę. Prawie wszystkie wyposażone są w myjnie automatyczne. Przy wszystkich stacjach znajdują się klimatyzowane sklepy, w których zaopatrzyć się można w niezbędne artykuły codziennego użytku. Niemal wszędzie można wypożyczyć przyczepy towarowe. Ponad 90 stacji oferuje przez całą dobę świeże wypieki z własnych piekarni, a już prawie 80 sprzedaje autogaz.

Do końca 2002 roku polska sieć Statoil liczyć będzie około 140 stacji. Firma tworzy tę sieć od podstaw, budując nowoczesne obiekty na wcześniej zakupionych gruntach. Pod względem liczby stacji będących w 100 procentach własnością firmy, Statoil Polska zajmuje czołową pozycję wśród zagranicznych koncernów działających na polskim rynku. Firma zamierza kontynuować strategię budowy własnych obiektów.

Statoil rozszerza również działalność w innych obszarach, jak oleje i smary, gaz płynny i lekki olej opałowy. W 2001 roku firma rozpoczęła dostawy lekkiego oleju opałowego do odbiorców indywidualnych i instytucji. Statoil – pierwszy na polskim rynku dostawca tego paliwa o zasięgu ogólnokrajowym – jest jednocześnie jedynym, jak dotychczas, koncernem zagranicznym prowadzącym tę działalność na tak szeroką skalę.

W 1998 roku Statoil Polska zakupiła 51 procent akcji firm Technaft i Exol, a w 2000 roku została ich wyłącznym właścicielem. Firmy te, obie mające siedzibę w Krakowie, noszą obecnie nazwy Statoil Lubricants (marketing) i Statoil Lubricants Technologies (produkcja).

Na początku 2002 roku, z myślą o zwiększeniu udziału w polskim rynku gazu płynnego, Statoil Polska nabyła 100 procent akcji firmy Duwe Gaz z Kościana koło Poznania. Firma ta i oddział Statoil odpowiedzialny za działalność na rynku LPG połączyły się we wspólną firmę pod nazwą Statoil Gaz Sp. z o.o. Siedziba nowej firmy pozostała w Kościanie.

Statoil to także dobry obywatel społeczności. W swej działalności sponsorskiej troską otacza m.in. dzieci. Od kilku lat wspólnie z policją organizuje kampanię oświatową pod hasłem „Bezpieczeństwo Dziecka na Drodze”. Statoil był jedną z pierwszych w Polsce firm upowszechniających elementy odblaskowe podnoszące bezpieczeństwo wyposażonych w nie dzieci. n