Infrastruktura – Środowisko – Energia
Dodatek lobbingowy do „RZECZPOSPOLITEJ”.
3 marca 2009 r.
Stawiamy na energetykę odnawialną
prof. Maciej Nowicki, minister środowiska
Jedną z najskuteczniejszych metod ochrony środowiska jest bez wątpienia odchodzenie od spalania paliw kopalnych na rzecz wykorzystania odnawialnych źródeł energii (OZE) w celu wytwarzania energii elektrycznej, cieplnej i mechanicznej.
Jest to szczególnie ważne w Polsce, gdzie 95% energii elektrycznej i 80% energii cieplnej pochodzi ze spalania węgla, a niemal 100% paliw silnikowych to pochodne z ropy naftowej. Zdecydowana większość zanieczyszczeń atmosfery na terytorium naszego kraju pochodzi ze spalania paliw kopalnych. Rozwój energetyki odnawialnej to jeden z priorytetów w ochronie środowiska, tym bardziej, że zgodnie z przyjętym w grudniu 2008 r. pakietem energetyczno-klimatycznym, w 2020 r. aż 15% energii powinno pochodzić z tych źródeł.
Zadanie, jakie Unia Europejska postawiła naszemu krajowi, jest bardzo ambitne. Jego realizacja wymagać będzie stymulacji działań prawnych, organizacyjnych, jak i znacznego wsparcia finansowego. Trzeba bowiem podkreślić, że wytwarzanie energii z wody, wiatru czy słońca jest tanie w fazie eksploatacji, jednak w fazie inwestycyjnej instalacje te są często znacznie droższe od energetyki konwencjonalnej.
Działający w ramach resortu środowiska Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej opracował program wspierania odnawialnych źródeł energii na lata 2009-2012, przeznaczając na ten cel 1,5 mld zł w formie preferencyjnych pożyczek. Fundusze pochodzące z tego programu, w połączeniu ze środkami unijnymi, stwarzają możliwość znacznego przyśpieszenia rozwoju odnawialnych źródeł energii w naszym kraju, prowadząc do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego i poprawy stanu środowiska. Program wspierania inicjatyw dotyczących OZE zakłada m.in. dofinansowanie budowy źródeł energii o łącznej mocy na poziomie 300 MW (a tym samym wsparcie wewnętrznego rynku energii elektrycznej wytwarzanej ze źródeł odnawialnych), a także budowę lub modernizację obiektów tzw. wysokosprawnej kogeneracji o łącznej mocy na poziomie 50 MW.
W nowej Polityce ekologicznej państwa na lata 2009-2012 podkreśla się, że mechanizmy zarówno stymulujące oszczędność energii, jak i promujące rozwój odnawialnych źródeł energii, w radykalny sposób wpływają na zmniejszenie emisji wszelkich zanieczyszczeń do środowiska, są też efektywne kosztowo i akceptowane społecznie. Nie zapominajmy o tym w dyskusji na tematy związane zarówno z ochroną klimatu, jak i dywersyfikacją źródeł energii.