Energia XXXIV
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 60 (6440) 12 marca 2003 r.
Strategiczna Karta Wyników w ZEC Bydgoszcz S.A.
Rozmowa z Ryszardem Popowskim, prezesem ZEC Bydgoszcz S.A.
oraz Różą Czarnecką, kierownikiem Biura Controllingu ZEC Bydgoszcz S.A.
Panie prezesie, minione lata były jednymi z istotniejszych w historii ZEC Bydgoszcz S.A, ponieważ firma podjęła się procesów głębokich zmian strukturalnych. Zmiany te dotyczyły wdrożenia zarządzania procesowego, zintegrowanych systemów zarządzania i przyznania w lipcu 2002 roku certyfikatów ISO wg norm 9001-2000, 14001-1996, PN-N18001 1999. Kolejną zmianą, która jest w trakcie realizacji, jest wdrożenie Strategicznej Karty Wyników (SKW). Na jakim etapie znajdują się prace w tym zakresie?
Ryszard Popowski: Prace nad wdrożeniem SKW trwają od 2001 roku. W spółce opracowano już SKW dla całego przedsiębiorstwa. Obecnie trwają prace nad opracowaniem i wdrożeniem szczegółowych kart. Celem jest takie opracowanie sytemu kart, aby stanowiły one skorelowaną jedną całość. Cele w kartach poszczególnych komórek organizacyjnych muszą być spójne i wynikać z celów nadrzędnych określonych w karcie korporacji.
Kolejnym etapem było określenie dla każdego celu inicjatyw strategicznych, które krok po kroku określają jak dany cel zrealizować. Następnie wyznaczono mierniki służące do pomiaru stopnia realizacji celu.
Podczas opracowywania SKW konieczne jest określenie wskaźników w każdej perspektywie karty. Jakie państwo wyróżnili etapy procesu ustalania wskaźników?
Róża Czarnecka: Pierwszym etapem jest określenie nazwy miernika i algorytmu, czyli sposobu jego obliczania. Określenie nazwy miernika jest istotne, gdyż nazwa powinna być zrozumiała dla wszystkich pracowników. W przypadku kart ZEC Bydgoszcz S.A. wystąpiło duże zróżnicowanie procesu obliczania wskaźników tzn. są wskaźniki bardzo proste, np. ocena stopnia wykonania określonej inicjatywy określona jedną liczbą – procentem, ale również bardzo skomplikowane, liczone z uwzględnieniem szeregu zmiennych – przykładem tu jest EVA – ekonomiczna wartość dodana.
Następnie należało sprecyzować źródło informacji dla poszczególnych zmiennych stanowiących podstawę obliczania miernika. Źródła informacji są ulokowane w wielu systemach wewnętrznych i zewnętrznych. W ZEC Bydgoszcz S.A. w zakresie systemów informatycznych funkcjonuje zintegrowany system informatyczny SAP. Wdrożone są moduły finansowo-księgowy, controllingu, gospodarki materiałowej i gospodarki środkami trwałymi. Poza SAP-em funkcjonują systemy informatyczne produkcyjne i kadrowo-płacowy. Stan ten zdeterminował decyzję wdrożenia SKW przy wykorzystaniu funkcjonalności SAP poprzez wdrożenie modułu SEM. Prace te przeprowadzamy wspólnie z konsultantami IDS Scheer Polska – dedykowanego partnera SAP Polska do wdrożeń SAP SEM na rynku polskim. Dzięki funkcjonalności SAP SEM możliwe jest bezpośrednie zaciąganie części informacji z np. kont księgi głównej, stanów magazynowych czy też informacji osiadłych na poszczególnych obiektach controllingowych.
Trzecim etapem jest ustalenie poziomu wyjściowego, czyli obliczenie miernika na podstawie najbardziej aktualnych danych. Informacja ta stanowi punkt wyjściowy do następnych rozważań. W ten sposób uzyskujemy odpowiedź na pytanie – gdzie jesteśmy?
Czwartym etapem jest ustalenie poziomu oczekiwanego. Jego określenie wymaga wiedzy na temat branży, przewidywań w zakresie zmian w otoczeniu, sytuacji w innych, nie tylko pokrewnych, firmach. W ten sposób uzyskujemy odpowiedź na pytanie – dokąd dążymy? Następnie należy określić statusy miernika. Pod pojęciem statusu rozumiane są poszczególne poziomy miernika, do których przyporządkowane są stany jego oceny. To znaczy: gdy już znamy gdzie jesteśmy i dokąd dążymy, to poprzez status określamy poszczególne stany wskaźnika, które są dla organizacji akceptowalne i nieakceptowalne.
W świetle państwa doświadczeń, jakimi wskazówkami podzieliliby się państwo z Zarządami innych firm przystępujących do procesów zmian oraz wdrażania SKW? Co warunkuje sukces tego typu przedsięwzięć?
Wdrażanie SKW nie jest procesem łatwym i wymaga znaczącego nakładu czasu i pracy, a co najistotniejsze uczestnictwa w pracach koncepcyjnych wielu pracowników. W opracowaniu SKW dla całego przedsiębiorstwa niezbędne jest aktywne uczestnictwo najwyższej kadry kierowniczej. W opracowywaniu koncepcji kart szczegółowych zaangażowani muszą być kierownicy i kluczowi pracownicy jednostek, dla których karta jest opracowywana. Uczestnictwo firm konsultingowych na pewno pomaga, ale nie jest niezbędne. Tak naprawdę to, żeby osiągnąć cel nadrzędny, niezbędna jest przede wszystkim znajomość przedsiębiorstwa i jego otoczenia. W ZEC Bydgoszcz S.A. wdrażanie karty potrwa jeszcze kilka miesięcy, ale nie można zapominać, że SKW jest „żyjącym organizmem”, podlega stałym modyfikacjom dostosowującym ją do zmian wewnątrz przedsiębiorstwa i otoczenia. Mamy nadzieję, że poprzez wdrożenie SKW, zgodnie z ideą propagowaną przez R. Kaplana i D. Nortona, uzyskamy „zrównoważenie punktu widzenia” i wyzwolimy kapitał, który tkwi w ludziach – pracownikach zatrudnionych w spółce.
Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiała RM
- Informacje o ZEC Bydgoszcz S.A.