Stuletnie wodociągi i nowoczesna oferta

Energia – Środowisko
Dodatek promocyjno-reklamowy do „RZECZPOSPOLITEJ”.
15 listopada 2005 r.

in english

 

 

Stuletnie wodociągi i nowoczesna oferta

Rozmowa z Tadeuszem Rzepeckim, prezesem Zarządu Tarnowskich Wodociągów Sp. z o.o.

Tarnowskie Wodociągi to firma z długą tradycją, ale i nowoczesną oraz innowacyjną ofertą. Ile gmin lokalnych korzysta z waszych usług?

Wodociągi w Tarnowie mają już prawie sto lat. Tradycja i potencjał firmy pozwoliły na powstanie nowej, ofensywnej strategii rozwoju przedsiębiorstwa opartej na rzetelnej analizie ekonomicznej i technicznej proponowanych rozwiązań. Wychodzimy z ofertą do okolicznych gmin, dotyczącą współpracy w realizacji ich zadań w zakresie pozyskania, uzdatniania i rozprowadzania wody, a także odbioru i oczyszczania ścieków. Dostarczamy wodę do ośmiu gmin, mamy nadzieję na rozszerzenie naszej działalności na łącznie kilkanaście gmin. Oferujemy także usługę odbioru i oczyszczania ścieków – w chwili obecnej z siedmiu gmin, aktywne zainteresowanie naszą propozycją w tym zakresie wykazuje kolejnych kilka gmin. Obecnie realizujemy ambitny plan kanalizacji trzech gmin, które w pełni przekazały nam zadania w zakresie zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków. Program finansowany z Funduszu Spójności przewiduje realizację w latach 2005-2008 inwestycji na kwotę ok. 40 mln euro.

Co oznacza motto firmy „Nic bez dobrej wody”?

Podstawowe motto przyjęte w strategii naszej firmy to sformułowanie „Nic bez dobrej wody”. Tych kilka słów w rzeczywistości oddaje podstawowe cele strategii firmy, polegające na realizacji zadania dostarczenia dla naszych odbiorców doskonałej jakości wody, spełniającej w każdym momencie wymagania jakościowe określone w polskich przepisach. Obecnie pobieramy wodę z jednego ujęcia wód powierzchniowych i trzech ujęć wód podziemnych. Posiadane stacje uzdatniania wody umożliwiają uzyskanie wszystkich niezbędnych parametrów fizycznych, chemicznych i bakteriologicznych określonych dla wody przeznaczonej dla spożycia przez ludzi, nawet w niezwykle trudnych momentach spływu wód powodziowych rzeką Dunajec. Tym niemniej przewidując dalsze zaostrzenie przepisów w zakresie jakości wody podjęliśmy w przedsiębiorstwie ambitny program inwestycyjny obejmujący pełną modernizację Stacji Uzdatniania Wody w Zbylitowskiej Górze (pobór wód powierzchniowych z Dunajca), współfinansowany z funduszy pomocowych Unii Europejskiej.

Obecne przepisy dotyczące jakości oczyszczonych ścieków są bardzo rygorystyczne. Jak udaje się ich przestrzegać w państwa przedsiębiorstwie?

Z dumą możemy stwierdzić, iż w momencie wejścia w życie zaostrzonych przepisów w zakresie jakości oczyszczonych ścieków nasza oczyszczalnia spełniała jej najostrzejsze wymagania, szczególnie w zakresie Azot 10. Pomimo przyjmowania do oczyszczenia ścieków z Zakładów Azotowych w Tarnowie-Mościcach S.A. (jak wiadomo bogatych w różne formy azotu), dotrzymujemy wymaganego stężenia azotu ogólnego na wylocie oczyszczalni, osiągając średnie roczne w latach 2004 i 2005 odpowiednio na poziomie 5,6 i 5,5 mg N/l (średnia obejmuje także okres zimowy). Utrzymanie takich parametrów przy równoczesnym bardzo dobrym poziomie pozostałych głównych normowanych wskaźników (ChZT, BZT5, zawiesina i fosfor ogólny) zawdzięczamy dobrej (własnej) technologii i wysokiej klasy specjalistom nadzorującym ten proces. Niestety, do pełni szczęścia brakuje jeszcze instalacji utylizacji osadów ściekowych, w pierwszej kolejności suszarni, w drugiej termicznej utylizacji. Pierwszy etap realizujemy obecnie z pomocą środków unijnych, drugi przewidujemy na dalsze lata, prawdopodobnie 2010-2012.

Dziękuję za rozmowę.

EM

Tarnowskie Wodociągi Sp. z o.o.
33-100 Tarnów, ul. Narutowicza 37
tel. (014) 623-53-00, fax (014) 623-54-00
e-mail: [email protected]
www.tw.tarnow.pl