System z certyfikatem

Ochrona Środowiska XIV – Światowy Dzień Ochrony Środowiska
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 128 (6205) 4 czerwca 2002 r.

Elektrownia „Opole” SA

System z certyfikatem

Na Międzynarodowych Targach Ekologicznych „POLEKO 2001” prezes zarządu Elektrowni „Opole” odebrał z rąk przedstawiciela ministra środowiska przyznany firmie certyfikat na zgodność z normą ISO 14001 wdrożonego systemu zarządzania środowiskowego. Certyfikat nadał, po przeprowadzeniu audytu certyfikującego, Brytyjski Instytut Normalizacyjny (British Standards Institution; dyrektorem przedstawicielstwa BSI w Polsce jest dr Krystyna Stephens).

Uruchomienie Elektrowni „Opole” nie spowodowało na Opolszczyźnie wzrostu stężeń imisyjnych w żadnym z komponentów, co w połączeniu z najniższymi w polskiej energetyce wskaźnikami emisji świadczy, że ochrona środowiska została tu na stałe wpisana w technologię wytwarzania energii elektrycznej oraz w system organizacyjny firmy.

W Elektrowni „Opole” pracują cztery bloki energetyczne o mocy osiągalnej 1506 MW. Zastosowane urządzenia pozwalają w najwyższym stopniu wykorzystywać nieodnawialne zasoby przyrody i maksymalnie redukować powstające zanieczyszczenia. Do minimalizacji zanieczyszczeń powietrza zastosowano (dla każdego bloku) elektrofiltry o skuteczności odpylania – 99,85%; mokre odsiarczanie spalin o skuteczności osiąganej 97%, urządzenia do redukcji tlenków azotu metodami pierwotnymi z zastosowaniem niskoemisyjnych palników kotłowych i doprowadzaniem powietrza do spalania poprzez dysze OFA i SOFA. Powstające ścieki oczyszczane są przez kompleks oczyszczalni: chemiczną, mechaniczną i mechaniczno-biologiczną. Redukcja emisji hałasu została osiągnięta dzięki zastosowaniu rozwiązań ograniczających jego powstawanie (obudowy dźwiękochłonne, tłumiki, urządzenia o niskiej emisji hałasu). Odpady paleniskowe są w 100%; wykorzystywane gospodarczo. Dla pozostałych odpadów podejmowane są działania mające ograniczyć ich powstawanie, a dla powstałych – zapewniany jest odzysk dzięki szerokiej segregacji.

Od chwili uruchomienia w Elektrowni „Opole” spełniane są nie tylko wszystkie krajowe wymogi norm, ale i dotrzymywane standardy Unii Europejskiej. Nic więc dziwnego, że zarząd firmy zgłosił działalność elektrowni w zakresie ochrony środowiska do konkursu „Lider Polskiej Ekologii”. W 2000 roku Elektrownia „Opole” w Brzeziu, za przedsięwzięcie: „System ochrony środowiska w procesie wytwarzania energii elektrycznej i ciepła”, otrzymała tytuł „Lider Polskiej Ekologii 2000”. Tytuł ten jest prestiżową nagrodą ministra środowiska za osiągnięcia w dziedzinie ochrony środowiska.

Wdrażanie systemu zarządzania środowiskowego w Elektrowni „Opole” trwało stosunkowo krótko, bo tylko jeden rok. A to z tej przyczyny, że istniejący już od dawna kompleks działań i rozwiązań w zakresie ochrony środowiska w firmie, nagrodzony statuetką „Lider Polskiej Ekologii 2000”, należało ująć w ramy normy ISO 14001, sprawdzić i poddać certyfikacji.

Polityka środowiskowa elektrowni, stanowiąca fundament tego systemu, zobowiązuje do działalności w zgodzie ze wszystkimi wymaganiami przepisów dotyczących środowiska, do stosowania procedur postępowania i bieżącej kontroli w celu racjonalnego zużycia surowców naturalnych, ograniczenia do minimum emisji szkodliwych substancji i energii, stałego polepszania uzyskiwanych efektów ekologicznych. Zobowiązuje także, zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju, do zachowywania równowagi przyrodniczej, a nawet do dbałości o walory estetyczne (kolorowo pomalowane chłodnie kominowe wtopiły się w krajobraz i stanowią charakterystyczną wizytówkę firmy). Funkcjonujący dzisiaj system ocenia również dotychczasowe osiągnięcia ekologiczne uzyskiwane w działalności przemysłowej oraz dostarcza rzetelnych informacji społeczeństwu, przedsiębiorstwom współpracującym i kontrahentom handlowym.

Do realizacji celów i zadań ukierunkowanych na wypełnienie zobowiązań wynikających z polityki firmy tworzone są, w ramach systemu zarządzania środowiskowego, programy zarządzania zmierzające do stałej poprawy efektów ekologicznych:

  • W 2001 roku przeprowadzona została w Elektrowni „Opole” modernizacja części niskoprężnej turbiny bloku nr 1 w celu podniesienia jej sprawności. W wyniku tego działania uległo zmniejszeniu zużycie ilości węgla na jednostkę produkcji o 11,7 kg/MWh, a co za tym idzie – nastąpiło zmniejszenie emisji wszystkich zanieczyszczeń powstających podczas spalania węgla oraz ilości odpadów paleniskowych. Również w tym roku zaczął w pełni funkcjonować w Elektrowni „Opole”, unikalny w polskiej energetyce, system do bieżącego wyznaczania strat rozruchowych energii i kosztów. System ten, stanowiący swoiste narzędzie do optymalizacji pięciu faz procesu rozruchu i odstawiania kotła, przyczynił się do zmniejszenia zużycia węgla, energii elektrycznej i oleju opałowego, a tym samym minimalizacji emisji zanieczyszczeń w trakcie ww. etapów pracy bloku.
  • Opracowano program zmniejszenia ilości składowanych odpadów poprzez ich selektywną zbiórkę i odzysk.
  • Zastosowano kilka rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo środowiska przed skażeniem w razie wystąpienia awarii.

Norma ISO 14001 nie wymaga uzyskiwania spektakularnych efektów w ramach systemu środowiskowego, lecz ciągłego doskonalenia. Zresztą trudno o kolejne duże efekty w sytuacji, kiedy wszystko od dawna dobrze funkcjonuje, a wskaźniki emisji zanieczyszczeń na jednostkę produkcji są najniższe w polskiej energetyce.

System zarządzania środowiskowego Elektrowni „Opole” jest pod stałą kontrolą. Oprócz wymaganych normą audytów wewnętrznych (funkcję administratora systemu zarządzania środowiskowego pełni Elżbieta Kąkol), dwa razy w roku firma certyfikująca BSI przeprowadza własne audyty kontrolne oceniające system pod względem utrzymania zgodności z wymogami normy ISO 14001. Ostatni audyt kontrolny także przyniósł pozytywną ocenę. W raporcie podkreślono prawidłowe zmiany w zakresie funkcjonowania systemu, a niezgodności nie zaobserwowano.

Polska gospodarka stoi przed poważnymi zmianami, związanymi z koniecznością dostosowania podstawowych sfer i sektorów do warunków i standardów funkcjonowania w ramach jednolitego rynku europejskiego, w związku z uzyskaniem statusu kraju kandydującego do Unii Europejskiej i założonym przez Polskę terminem gotowości do członkostwa w niej. Jedną z najważniejszych dziedzin tego dostosowania jest ochrona środowiska i racjonalne gospodarowanie jego zasobami. Dotychczasowa polityka zarządu Elektrowni „Opole” w zakresie szeroko rozumianej ochrony środowiska jest zgodna z polityką ekologiczną państwa i w niektórych aspektach wyprzedza jej założenia.

Henryk Majchrzak

Dr inż. Henryk Majchrzak jest zastępcą dyrektora technicznego ds. eksploatacji i pełnomocnikiem zarządu Elektrowni „Opole” ds. systemu zarządzania środowiskowego.